Nebezpečné biopotraviny. Evropští farmáři mohou používat látky, před kterými úřady varují

Evropská unie povolila další používání modré skalice v organickém zemědělství. Ačkoliv je nebezpečná pro ptáky, malé savce a další živočichy a není jasné, zda je její používání bezpečné pro lidi. Modrá skalice se používá hlavně při pěstování rajčat, jablek a hroznového vína.

Biopotraviny, produkty tak zvaného organického zemědělství, si lidé kupují proto, že je považují za zdravější a proto, že jejich výroba neničí přírodu. Nic takového ale není jisté. Dobře to ukazuje případ modré skalice a dalších sloučenin mědi, povolení k jejichž používání v organickém zemědělství od února opět prodloužila Evropská unie. A to přesto, že Evropský úřad pro bezpečnost potravin, který sleduje bezpečnost potravin v Eropě, upozornil na rizika používání těchto látek v zemědělství a již několik let se zvažuje, že budou zakázány nebo nahrazeny jinými sloučeninami.

Článek zveřejněný v časopise Evropkého úřadu pro bezpečnost potravin na začátku letošního roku uvádí, že použití sloučenin mědi jako pesticidu na ochranu rajčat a hroznové víno, je vysoce nebezpečné pro malé savce, ptáky a také vodní živočichy. Určité zdravotní nebezpečí hrozí také farmářů, kteří používají tyto postřiky na vinnou révu.

Dvojí kvalitu potravin v EU zcela vymýtíme, věří Jourová. Chce ji trestat jako nekalou obchodní praktiku

Jestli se zdravotní problémy mohou projevit u těch, kteří jedí takto ošetřená rajčata a víno, není podle autorů článku v časopise Evropkého úřadu pro bezpečnost potravin jasné. Protože zatím není k dispozici dostatek údajů. V některých případech se může dostat do těla člověka více mědi než z jídla z rozvodu pitné vody. Neznamená to ale, že nemůže ohrozit zdraví člověka. Sloučeniny mědi mohou poškozovat v určitém množství játra a ledviny u lidí, napsal server osel.cz zaměřený na popularizaci vědy.

Už v roce 2015 byly dotyčné sloučeniny mědi v EU zařazeny na seznam látek, které mají být „postupně vyřazeny z používání“ nebo „nahrazeny“, napsal list New Europe. Jenže jde o nerozšířenější pesticid, tedy látku na ochranu rostlin před škůdci, používaný v organickém zemědělství. Podle serveru EurActiv byli pro prodloužení jeho používání představitelé 26 členských zemí unie. Proti bylo jen Švédsko a Francie. Zástupci biozemědělců si totiž stěžovali, že sloučeniny mědi by šly jen těžko nahradit.

Současné povolení platí na jeden rok, pak by se znovu měli posoudit dopady používání modré skalice a další sloučenin mědi, napsal EurActiv. Celým případem by se také zabývat Evropský parlament, uvádí server.

 

SDÍLET
sinfin.digital