Německá dohoda o migraci je nekonkrétní. Může dopadnout i na Česko, varuje expert | info.cz

Články odjinud

Německá dohoda o migraci je nekonkrétní. Může dopadnout i na Česko, varuje expert

Německá koalice si na chvíli může oddychnout. Prozatím přežila. Konzervativním frakcím CDU a CSU se v pondělí večer podařilo najít dohodu na sporných bodech migrační politiky. Klid je však jen zdánlivý. Dohoda totiž není příliš konkrétní a schválit ji musí také třetí koaliční partner – sociální demokraté. A ti už dávají najevo své výhrady. Nejasné jsou i dopady dojednaného kompromisu na okolní země včetně Česka. Ve hře přitom stále zůstává návrat hraničních kontrol, které by se mohly začít s dominovým efektem začít šířit Evropou.

Byl to dlouhý večer plný náročných jednání. Na jeho konci je dohoda, od níž si představitelé dvou sesterských stran CDU a CSU slibují uklidnění vlekoucích se sporů ohledně toho, jak má spolková republika řešit migraci. Dojednaný pondělní kompromis v neposlední řadě přináší konec té největší krize, jež ohrožovala samotnou existenci pracně sestavované německé koaliční vlády.

Představitelé CDU a CSU se v pondělí shodli na opatřeních vedoucích k větší kontrole německých hranic. Klíčovými prvky jsou tzv. tranzitní centra, která mají vzniknout na hranici s Rakouskem, a zamezení sekundární migraci. V praxi to znamená, že Německo bude vracet migranty zpět do zemí, kde překročili hranice EU a požádali o azyl.

To byl jeden ze zásadních požadavků ministra vnitra a šéfa CSU Horsta Seehofera, jenž kvůli sporům s kancléřkou a předsedkyní CDU Angelou Merkelovou hrozil rezignací. „Tranzitní centra by pomohla urychlit rozhodování a v případě zamítnutí žádostí o azyl zrychlit deportace,“ domnívá se Seehofer, jenž se v pondělí večer prezentoval jako vítěz, který dosáhl všeho, co požadoval. To je ale spíš jeho jednostranná interpretace.

„Jasný vítěz není. Seehofer sice včera vyšel z jednání a prezentoval se jako vítěz, ale za pár minut po něm přišla kancléřka a řekla, že prosadila to, co chtěla,“ komentuje pro INFO.CZ výsledek schůzky odborník na německou politiku z Ústavu mezinárodních vztahů a Fakulty sociálních věd Jakub Eberle. Znovu se tak ukazuje, že o samotnou podstatu v podobě migrace šlo jen z části. Druhým dílem celé krize bylo vypočítavé manévrování jednotlivých aktérů na vnitropolitické scéně.

Seehofer dokázal prosadit, že se případy nelegálních migrantů budou řešit na hranici. Systém by měl fungovat podobně jako na letištích, kde musí cestující po příletu procházet kontrolou. Merkelová zase domluvila, že akce nebudou jednostranné, ale navracení migrantů do jiných zemí EU bude probíhat na základě dvoustranných ujednání s ostatními státy. Dohoda se také netýká všech migrantů, vyčleněni z ní jsou například ti, kteří registrací v jiném státě unie neprošli. I v tom ministr ustoupil.

Ačkoli to vypadá, že dohoda koaliční spory utiší, podle Eberleho je situace stále značně vrtkavá a může se změnit během hodin a dnů. „Došlo k bezprecedentnímu narušení důvěry mezi CDU a CSU. Seehoferovy výroky byly často v osobní rovině vůči kancléřce,“ míní.

Stabilitu koalice v brzké době ovlivní také rozhodnutí SPD. Sociální demokraté Seehoferovy původní plány odmítali. Nyní přišli s pětibodovým seznamem požadavků, které by měla finální verze dohody obsahovat. Chtějí více bojovat s důvody uprchlictví, odmítají jednostranné akce, volají po větší pomoci Itálii a Řecku, posílení kontroly vnější hranice EU a také novém obsáhlém imigračním zákoně.

SPD se také nelíbí, že dohoda konzervativních frakcí je značně vágní. Podle předsedkyně socialistů Andrey Nahlesové je v ní řada nezodpovězených otázek. Bude chtít například objasnit, jak přesně budou vypadat ona tranzitní centra, kde mají být migranti zadržení, než se rozhodne o jejich osudu. O podobných zařízeních se debatovalo již v roce 2015 v době horké fáze migrační krize. Tehdy je SPD odmítala jako nehumánní.

I kdyby socialisté nakonec na plány CDU a CSU kývli, stále ještě není hotovo. „Aby plány fungovaly, bude třeba dojednat souhlas také dalších zemí EU. Navíc bude probíhat bitva, co dohoda vlastně znamená. Momentálně je to 15 řádek, které neobsahují konkrétní detaily,“ upozorňuje Eberle, podle nějž stále hrozí návrat hraničních kontrol, kterému se snažila kancléřka předejít.

Kontroly by zřejmě měly podobu zvýšeného monitoringu hranice. Krátce po dojednání dohody v Německu prohlásil rakouský kancléř Sebastian Kurz, že jeho země je připravena zavést opatření k ochraně své jižní hranice. Rakousko chce usilovat, aby migranti na jeho území vůbec nevstoupili.

Pokud by se rozjela řetězová reakce, které se Merkelová dopředu obávala, dopady pocítí i Česko. To by se pro migranty stalo přitažlivou tranzitní zemí, skrze kterou je možné se do Německa dostat snáz než přes střežené Rakousko.

Premiér Andrej Babiš už dříve prohlásil, že by v takové chvíli hranice zavřel také. „Opatření bude mít každopádně dopad na lidi, kteří hranici často překračují, ať už jde o ty, jezdící nakupovat za hranice, nebo obchodníky. Komplikací bude už jen ta neustálá hrozba několikahodinových kontrol,“ konstatuje k této hrozbě Eberle.

V dnešní reakci na pondělní dohodu Babiš vyjádřil přání, aby rázně konaly hlavně nárazníkové země na jihu Evropy. „Snad to Itálie a Řecko pochopí a zavřou hranice,“ uvedl předseda vlády na twitteru. Německo podle něj dalo dohodou najevo, že migranti, kteří se vylodí v Itálii a Řecku, nemají právo výběru života v Německu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud