Německou ekonomiku táhnou dolů obchodní války i brexit. Česku ale recese nehrozí

Eliška Kubátová

Růst německé ekonomiky od loňského roku zpomaluje, zbytek Evropy se tak začíná mít na pozoru, a to včetně Česka, pro které je Německo největším obchodním partnerem. „V eurozóně se dlouhou dobu spoléhalo na Německo a pohlíželo se na něj jako na zdravého tahouna evropského růstu, který dokáže vykompenzovat i velice pomalý výkon některých slabších členských zemí, jako je Itálie. Tento předpoklad do značné míry padnul,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš, podle něhož ale německé problémy k nastartování recese v Česku nepovedou. Je podle něj Evropa na případnou další finanční krizi připravená? 

Evropská komise minulý týden snížila odhad letošního růstu ekonomiky EU i eurozóny, v porovnání s únorovou prognózou jde ale o snížení mírné – neplatí to však pro Německo. Této největší evropské ekonomice Komise snížila odhad růstu na 0,5 z dosavadních 1,1 procenta. Má se mít Evropa na zřeteli? Může být odhad Komise předzvěstí nějaké vážnější situace?

Já bych to nenazval předzvěstí. Evropská komise reviduje výhledy s určitým zpožděním, prognózy tak zveřejňuje až poté, co tak udělá řada jiných hráčů na trzích. Na základě čísel, která přicházela z Německa, se tedy zpomalení růstu očekávalo. Německý průmysl totiž v druhé polovině minulého roku spadl do recese. Zbytek ekonomiky v recesi nebyl – především služby, obchod a stavebnictví pomáhaly německé ekonomice dál růst, ale exportně zaměřený průmysl měl na konci roku vážné problémy a prognóza růstu na rok 2019 tím byla zatížena.

Brexit je šance pro Česko. Firmy a lidi z Británie láká na levný život v srdci Evropy

sinfin.digital