O osudu reformy autorského práva rozhodne pár vteřin. Odpůrci zkusí osvědčený trik

urm

21. 03. 2019 • 18:18

Přestože reforma autorského práva prošla v uplynulých měsících úspěšně všemi schvalovacími procesy v institucích EU, neznamená to, že nakonec uspěje. Klíčové hlasování čeká legislativu, která má zlepšit postavení novinářů, hudebníků a filmařů vůči Googlu či Facebooku, už v úterý ve 12:00. Evropský parlament je podle informací INFO.CZ názorově značně rozdělený, přestože reformu už v září jednou schválil. O osudu směrnice tak bude rozhodovat pár hlasů.

Navzdory tradičně vyhrocené atmosféře před hlasováním může být rozhodnuto už během pár vteřin. Odpůrci reformy masivně podporovaní technologickou lobby chtějí hned v úvodu prosadit možnost hlasování o pozměňovacích návrzích. Těch bude předloženo několik a týkají se především návrhů na vymazání takzvaného článku 13. Ten přenáší odpovědnost za kradený obsah na portály jako YouTube či Uložto. V současnosti ji má uživatel, ale portály provozují technologické firmy, které odpovědnost odmítají.

Pokud by návrh na hlasování o pozměňovacích návrzích neprošel, bude se hlasovat o celé směrnici, tak jak byla dohodnuta mezi Evropským parlamentem, Evropskou komisí a členskými státy EU. V takovém případě je velmi pravděpodobné, že reforma autorského práva bude rychle schválena.

Pokud ovšem návrh na hlasování o pozměňovacích návrzích projde, bude se o nich jednotlivě hlasovat. Ve chvíli, kdy jakýkoli z nich uspěje, znamená to v podstatě konec celé směrnice, která by se tak vrátila k dalšímu projednávání. Háček je v tom, že takové vyjednávání se už nestihne do nadcházejících voleb do Evropského parlamentu. Jeho složení se po volbách zřejmě zásadně promění a je velmi nepravděpodobné, že reforma autorského práva ještě někdy získá podporu.

 

SDÍLET