Obchodní příležitost, ne hrozba. Číny se bát nemusíme, reagují europoslanci na informace tajných služeb | info.cz

Články odjinud

Obchodní příležitost, ne hrozba. Číny se bát nemusíme, reagují europoslanci na informace tajných služeb

Iniciativa nové Hedvábné stezky se kvůli globální ambici stane zdrojem rostoucích obav představitelů Evropské unie. To stojí ve výroční zprávě za rok 2017, kterou dnes zveřejnilo Vojenské zpravodajství. BIS k tomu ve své výroční zprávě dodává, že Číňané stále intenzivněji provádějí zpravodajskou činnost v Česku schovaní za diplomatickým krytím. Čeští europoslanci, které redakce INFO.CZ oslovila, sílící postavení a ambice Pekingu přesto neznervózňují. Jan Zahradil i Kateřina Konečná, kteří do publikování textu odpověděli, vidí především obchodní příležitost, kterou by EU měla využít. Na pozadí se připomíná tradiční dilema, zda k Číně přistupovat zásadově, či pragmaticky.

„Je to velmi vágní tvrzení. Mohu jen konstatovat, že pokud jde například o Německo, je Čína jeho největším obchodním partnerem a německá veřejnost se Číny nebojí,“ řekl redakci český europoslanec Jan Zahradil (ODS), který je místopředsedou výboru pro mezinárodní obchod v Evropském parlamentu. „Já považuji Čínu spíše za příležitost než za hrozbu,“ dodal.

Vojenské zpravodajství dnes zveřejnilo zprávu, ve které mj. varovalo před čínskou globální ambicí, která se podle něj má stát zdrojem rostoucích obav představitelů EU. Zpravodajci konkrétně uvádějí, že Čína se v loňském roce snažila stát jedním z neopominutelných globálních aktérů. Čínská komunistická strana usilovala o těsnější propojení s ozbrojenými silami a zavázala se, že do roku 2050 vybuduje moderní armádu světové úrovně.

Projektem Nové hedvábné stezky se Peking snaží zlepšit vzájemný obchod s většinou zemí Asie i dalších světadílů a zvýšit investice. Propojit má Asii, Evropu a Afriku pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury. V praxi se ovšem z dotyčných zemí stávají pomyslní vazalové, které si Peking zaváže dluhy.

INFOGRAFIKA: Nová Hedvábná stezka

„Příslib čínských investic je vykládán jako ekonomický nástroj Číny ve snaze získat spojence pro přiznání statutu tržní ekonomiky, což je dle bruselských diplomatů v současnosti nejdůležitějším zájmem čínské agendy v EU,“ píše o iniciativě na svém webu projekt Sinopsis, který dění v Číně a její zahraniční politiku dlouhodobě monitoruje. A připomíná opakovaně zmiňovanou nerovnost celé čínské iniciativy: „čínské společnosti mají otevřený přístup téměř do všech odvětví evropského průmyslu, na čínské straně taková otevřenost chybí.“ V Česku je navíc čínská expanze symbolizována původně soukromou společností CEFC, jejíž představitelé jsou aktéry obřího korupčního skandálu.

Někteří europoslanci obavy nesdílí 

„Zjednodušeně lze říci, že ambice jednoho jsou zdrojem vrásek pro toho druhého, ale nesmíme zapomínat, že ambice Číny jsou v prvé řadě obchodní a nikoliv vojenské,“ myslí si česká europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). „Pokud má EU údajně obavy, tak se těším na návrh, jak situaci zvrátit a posílit pozici EU,“ dodala.

Úzkou spolupráci s Čínou prosazuje především český prezident Miloš Zeman a jeho okolí. Ve své funkci již Čínu čtyřikrát navštívil, v dubnu se do země chystá popáté, a to právě na summit o Hedvábné stezce. V listopadu v Šanghaji Zeman řekl, že výstavba Hedvábné stezky bude příležitostí pro české stavební a železniční firmy, protože základem stezky je vysokorychlostní železnice.

Výroční zprávu dnes vydala i Bezpečnostní a informační služba (BIS). Píše v ní, že v Česku loni výrazně vzrostla intenzita činnosti čínských zpravodajců působících pod diplomatickým krytím. Dokument dále upozorňuje, že nátlakové metody k prosazování čínských zájmů využívali i kariérní diplomaté. Čínský přístup je z toho důvodu podobně hybridní jako v případě Ruska, uvedla BIS.

Čína se podle kontrarozvědky snaží prostřednictvím „českých entit“ narušit jednotnou politiku Evropské unie. Zpravodajsky Číňané cílí na české silové resorty a klíčové sektory, jako jsou energetika, telekomunikace, finance, logistika, zdravotnictví a špičkové technologie. Věnují se také ekonomické a vědeckotechnické špionáži.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud