ODS dnes sestavuje kandidátku do evropských voleb. Víme, kdo na ní bude

Lucie Bednárová

21. 01. 2019 • 13:03

Občanští demokraté dnes budou mít jasno o kandidátní listině do voleb do Evropského parlamentu, které v ČR proběhnou 24. a 25. května. Zatímco pozice stranické jedničky už delší dobu patří stávajícímu europoslanci Janu Zahradilovi, bitva se aktuálně svádí o další vyšší příčky. K lidem s největším počtem regionálních nominací patří podle zjištění INFO.CZ kromě Zahradila další europoslanec ODS Evžen Tošenovský, poslankyně Veronika Vrecionová nebo někdejší europoslanec Edvard Kožušník. Bývalý ministr Alexandr Vondra podle zdrojů redakce na kandidátce možná figurovat nebude.

Zatímco o pozici jedničky na kandidátní listině ODS do Evropského parlamentu je už delší dobu jasno, protože se jí už v loňském roce stal Jan Zahradil, o dalších příčkách se bude rozhodovat dnes odpoledne.

Z dokumentu, který má redakce k dispozici, vyplývá, že kromě Zahradila nejvíce regionálních nominací získal europoslanec Evžen Tošenovský (3), poslankyně Veronika Vrecionová (2) a někdejší europoslanec Edvard Kožušník (2).

Podle zdroje blízkého straně to ale neznamená, že se toto pořadí přesně promítne na výslednou kandidátku. „Bude rozhodovat vedení,“ tvrdí. Výsledky by měly být známé dnes vpodvečer.

Jak se však shodují zdroje INFO.CZ, s nejvyšší pravděpodobností bude dvojkou na kandidátce Tošenovský a trojkou Vrecionová. Čtvrtou příčku by měl obsadit pro veřejnost neznámý Ondřej Krutílek. Jde o analytika legislativy EU s dlouholetou praxí v Evropském parlamentu a vysokoškolského pedagoga. Je také autorem několika odborných textů a publikací mj. ve spolupráci se stávajícím šéfem ODS Petrem Fialou. Zajímavé je, že jako jediný mezi asi čtyř desítkou lidí, kteří získali regionální nominace od straníků, není členem ODS.

Volby do Evropského parlamentu

Mezi dalšími jmény, která figurují na listu a mají nominaci, jsou například bývalý senátor Luděk Sefzig či pedagog se specializací na EU Traian Urban. S jednou nominací tam najdeme i jméno bývalého ministra obrany Alexandra Vondry. O jeho možné kandidatuře se už chvíli spekuluje, dnes se Vondra vyjádřil pro deník E15, že kandidovat chce, aby ODS pomohl. Zdroje ze zákulisí ale hovoří o tom, že jeho kandidatura není stoprocentní. Tedy, že ji nemusí dostat.

„Určitě o to stojí, ale vzpomněl si trochu pozdě, teprve na podzim,“ uvedl jeden z nich, který si přál zůstat v anonymitě. Dodal, že Vondra by s největší pravděpodobností stál o vyšší příčku na kandidátce, ale řada straníků se bojí, aby se v kampani nezačala zmiňovat kauza ProMoPro z dob, kdy byl Vondra místopředsedou vlády pro evropské záležitosti ve druhém kabinetu Mirka Topolánka. „Bojíme se, aby nebyl Topolánek č. 2, který neuspěl loni v prezidentské volbě,“ uvedl.

Na koho sází strany pro evropské volby? Nechybí ani kontroverzní tváře>>>

SDÍLET