Oettinger v EP: Žádné dotace pro Agrofert, když Babiš nevyřeší střet zájmů

Lucie Bednárová

Pokud Evropská komise nebude mít jistotu, že v Česku nedochází ke střetu zájmů, který může existovat kolem premiéra Andreje Babiše a společnosti Agrofert, firmě přestanou proudit unijní dotace. Ve Štrasburku to v průběhu středeční debaty uvedl evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger. Europoslanci diskutovali o situaci v České republice, o jejím písemném závěru budou hlasovat ve čtvrtek.

„Přistupujeme k tomu komplexně a bez předsudků,“ prohlásil na začátku debaty o možném střetu zájmu českého premiéra Andreje Babiše evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger. Prohlásil také, že pokud se Babišova situace nevyjasní, Evropská komise může zmrazit vyplácení dotací pro zemědělský koncern Agrofert.

Debata o možném střetu zájmů v případě českého premiéra se na program prosincového pléna dostala kvůli evropským Zeleným a hlasům dalších stran. Zelení opakovaně poukazují na to, že Babiš se dle jejich výkladu nových pravidel EU nachází v konfliktu zájmů, jelikož má i nadále prospěch z činnosti zemědělského koncernu Agrofert, který už dříve převedl do svěřenského fondu. Navíc jako premiér jezdí na vrcholná jednání EU, kde z pozice premiéra rozhoduje o prioritách české vlády v zemědělství. V podobném duchu se nese i zpráva unijní právní služby, která koncem listopadu unikla do médií.

Do hodinové diskuse, kterou INFO.CZ přenášelo živě, se zapojili zahraniční i čeští europoslanci. Německá europoslankyně a předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) Ingeborg Grässleová (EPP). „Sledujeme to od roku 2014, je to zájem EU a jejích daňových poplatníků,“ uvedla europoslankyně.

sinfin.digital