Oettinger v EP: Žádné dotace pro Agrofert, když Babiš nevyřeší střet zájmů

HalfPageAd-1

Lucie Bednárová

12. 12. 2018 • 21:13

Pokud Evropská komise nebude mít jistotu, že v Česku nedochází ke střetu zájmů, který může existovat kolem premiéra Andreje Babiše a společnosti Agrofert, firmě přestanou proudit unijní dotace. Ve Štrasburku to v průběhu středeční debaty uvedl evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger. Europoslanci diskutovali o situaci v České republice, o jejím písemném závěru budou hlasovat ve čtvrtek.

Mobile-rectangle-3

„Přistupujeme k tomu komplexně a bez předsudků,“ prohlásil na začátku debaty o možném střetu zájmu českého premiéra Andreje Babiše evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger. Prohlásil také, že pokud se Babišova situace nevyjasní, Evropská komise může zmrazit vyplácení dotací pro zemědělský koncern Agrofert.

Debata o možném střetu zájmů v případě českého premiéra se na program prosincového pléna dostala kvůli evropským Zeleným a hlasům dalších stran. Zelení opakovaně poukazují na to, že Babiš se dle jejich výkladu nových pravidel EU nachází v konfliktu zájmů, jelikož má i nadále prospěch z činnosti zemědělského koncernu Agrofert, který už dříve převedl do svěřenského fondu. Navíc jako premiér jezdí na vrcholná jednání EU, kde z pozice premiéra rozhoduje o prioritách české vlády v zemědělství. V podobném duchu se nese i zpráva unijní právní služby, která koncem listopadu unikla do médií.

Do hodinové diskuse, kterou INFO.CZ přenášelo živě, se zapojili zahraniční i čeští europoslanci. Německá europoslankyně a předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) Ingeborg Grässleová (EPP). „Sledujeme to od roku 2014, je to zájem EU a jejích daňových poplatníků,“ uvedla europoslankyně.

Podle Inés Ayaly Sender z frakce evropských socialistů (S&D) je potřeba, aby se evropské instituce nezabývaly pouze „viditelnými“ případy, jako je ten Babišův, ale přistupovaly k problému střetu zájmu systémově. „Potřebujeme transparentní a pevnou strategii na prosazování právního státu,“ uvedla poslankyně. „Střety zájmů se objevují jako houby po dešti a to bychom měli řešit, není možné vybírat jen třešničky na dorty,“ dodala.

Český europoslanec Jan Zahradil (ECR) upozornil, že bod do diskuse neprosadila česká opozice, ale právě zahraniční europoslanci – zmiňovaná politická skupina Zelených. „Ani nemají české členy,“ řekl Zahradil s tím, že se jedná o doklad toho, že případ českého premiéra vzbuzuje na evropské úrovni vážné pochybnosti. Zahradil je zároveň přesvědčen, že se problematika úzce dotýká debaty o systému vyplácení dotací pro velké podnik a koncerny. „Přidělování dotací těmto firmám by mělo více zaznívat v diskusích o víceletém rozpočtu EU po roce 2020, ve kterém by se měl dát větší prostor malým a středním podnikům,“ řekl.

„Evropská komise musí postupovat padni komu padni,“ zdůraznil během debaty další český europoslanec Stanislav Polčák (EPP). Kateřina Konečná (GUE/NGL) uvedla, že se nechce českého premiéra zastávat, ale Česko si nezaslouží být kvůli jeho případu na pranýři. „Není možné, aby europoslanci vyvíjeli politický tlak na prošetřování,“ řekla Konečná.

„Je možné, že v České republice dnes vidíme budoucí trend v politice i jinde v Evropě a ve světě. I proto je dobré na psané i nepsané střety zájmů v politice a ekonomice upozorňovat, ať již právníci v této konkrétní věci rozhodnou jakkoliv,“ myslí si sociálnědemokratická europoslankyně Olga Sehnalová.

„Evropská komise pokaždé zdůrazňuje, že postupuje podle nastavených pravidel a její závěry určitě nelze čekat dříve, než budou prověřeny všechny skutečnosti. Pokud ani ve výboru pro rozpočtovou kontrolu nemáme k dispozici kompletní informace, jak můžeme dnes v této věci přijímat nějakou rezoluci na plénu?,“ zaznělo od europoslankyně Martiny Dlabajové (ANO).

Evropská komise, která věc řeší kvůli podnětu ze strany nevládní organizace Transparency International, zatím nevydala žádné oficiální stanovisko a prostřednictvím komisaře pro rozpočet Günthera Oettingera pouze poslala do Česka dopis. V písemné odpovědi premiéra se uvádí, že údajný střet zájmů je záležitost výkladu nových evropských předpisů a stanoviskem Komise se budou zabývat čeští právníci.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka dnes uvedl, že společnost nevidí právní důvod pro zastavení nebo vracení evropských dotací. Agrofert dle něho nemá dosud žádný oficiální podnět, na který by měl reagovat.

V tuto chvíli leží na stole čtyři verze návrhů možného usnesení, o kterém budou zítra europoslanci hlasovat. Zpracovaly je politické skupiny a redakce INFO.CZ je přiblížila v tomto článku.

Evropští lidovci, kteří jsou v Evropském parlamentu nejsilnější frakcí, například požadují, aby Evropská komise dočasně zmrazila dotace pro Agrofert do doby, než budou jasné okolnosti Babišova případu. Zelení navíc chtějí, aby Komise prověřila unijní dotace pro Agrofert i s ohledem na starší pravidla o střetu zájmů. Komise by podle textu návrhu měla též výboru pro rozpočtovou kontrolu předložit všechny dokumenty, které by mohly mít souvislost s možným střetem zájmů českého premiéra, ale také ministra zemědělství Miroslava Tomana.

Mírnější stanovisko mají evropští liberálové. Text například zmiňuje, že ČR spolupracuje s unijními orgány, a odvolává se při tom na nedávná slyšení některých eurokomisařů ve výboru pro rozpočtovou kontrolu. Konkrétně je tu citována komisařka pro regionální politiku Corina Cretu a komisař pro rozpočet Günther Oettinger.

Zatímco někteří čeští poslanci zvažují, že rezoluci v závislosti na její konkrétní podobě podpoří, jiní včetně těch, co byli zvoleni na kandidátce hnutí ANO, jsou přesvědčeni, že Evropský parlament by měl zvolit zdrženlivější přístup a dát Česku možnost situaci vyřešit.

SDÍLET

Billboard-bottom-1