Články odjinud

Orbán budí v Česku zájem politiků. Doma si pomáhá pseudoreferendy i Chuckem Norrisem

Orbán budí v Česku zájem politiků. Doma si pomáhá pseudoreferendy i Chuckem Norrisem

Páteční návštěva maďarského premiéra Viktora Orbána vyvolala velký zájem českých polických špiček. S konzervativním politikem se kromě prezidenta a premiéra sejdou i předsedové obou komor parlamentu a kardinál Dominik Duka. Obrán přitom nadále zůstává kontroverzní postavou, která je trnem v oku řadě evropských představitelů.

U moci je nepřetržitě osm let, celkem dvanáct. A vzhledem k jarnímu vítězství ve volbách v čele maďarské vlády ještě nějakou dobu vydrží. Viktor Orbán se mezitím stal fenoménem, s nímž si neví rady nejen maďarská opozice, ale těžkou hlavu dělá kvůli své populistické až autoritářské politice i Evropské unii. Jeho popularita mezi Maďary přitom výrazně neklesá.

Na jejím udržování Orbán soustavně pracuje. Pomáhá mu slabá opozice a zdiskreditovaná socialistická strana, jejíž vládu provázely masivní demonstrace a pro řadu Maďarů představuje příklad toho, kam by se neradi vraceli. Když se Orbán vrátil po triumfálním vítězství své strany Fidesz ve volbách v roce 2010 do premiérského křesla (poprvé vládl mezi lety 1998–2002), začal využívat funkčního marketingového tahu – tzv. národních konzultací.

Referendum bez pravidel

Program národních konzultací vymyslel už během svého pobytu v opozici. Od roku 2010 jich do dnešního dne uskutečnil sedm, nyní probíhá osmá, která se zaměřuje na rodinnou politiku. Ve zkratce jde o jakási pseudoreferenda, jejichž hlavní výhodou je, že se na ně nevztahují žádná pravidla. Orbán si tak může otázky napsat podle potřeby, což také hojně činí. Kritici upozorňují, že dotazníky, které domácnosti dostávají do schránek, obsahují manipulativní dotazy a premiér od nich očekává pouze stvrzení jím nastaveného směru.

Pro představu, letos se vláda Maďarů ptá například na manželství homosexuálů a jejich možnost vychovávat děti. Dotaz přitom zní: „Souhlasíte s tvrzením, že dítě má právo mít matku a otce?“ Demografické změny a jejich řešení se zase skrývají pod otázkou: „Souhlasíte, že pokles populace by neměl být řešen migrací, ale energičtější podporou rodin?“

Asi nejviditelnější manipulace však byla vidět při poslední konzultaci, v níž vláda zkoumala názory Maďarů na migraci. Dotazování jako tradičně provázela masivní mediální kampaň. Ta se stejně jako dotazy týkala údajného plánu amerického miliardáře maďarského původu George Sorose zaplavit Evropu migranty.

Maďarská vláda přitom překroutila Sorosův výrok, v němž ve skutečnosti navrhoval řešení, jak se vypořádat s migrační vlnou, která do Evropy v roce 2015 proudila. Soros tvrdil, že by státy Evropské unie měly být připravené pojmout až milion migrantů (později slevil na 300 tisíc), přičemž ti by si měli volit, kam půjdou. Nešlo tedy o žádné povinné kvóty, proti kterým Maďarsko podobně jako Češi brojí.

Orbán migraci do národních konzultací zařadil v roce 2015. Jde přitom o téma, které mu spíše pomáhalo naklonit si voliče, než radikálně měnit zaběhnuté věci. Skutečně převratné změny Orbán uskutečnil už v prvním volebním období. Maďaři se v národních konzultacích vyjadřovali (opět odpovídali na pochybně formulované dotazy) ke změně ústavy nebo daňové reformě. Právě v prvních čtyřech letech Orbán výrazně přetvořil maďarský systém k obrazu svému. Evropská unie tehdy změny kritizovala, obavy vyjadřovala i tehdejší ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová. Výtky ale nebyly zdaleka tak silné jako nyní.

Způsob, jakým Orbán zjišťuje názory společnosti, čelí kritice i kvůli netransparentnímu zveřejňování výsledků. Dotazníky nedostávají jednotlivci, ale celé domácnosti. Mezi Maďary jsou ale vcelku populární. Při poslední konzultaci se podle vlády vrátilo 2,2 milionu dotazníků. „Je to vysoké číslo, které dokazuje, že národní konzultace fungují. Nemusíte vždy pořádat referendum nebo volby,“ glosoval spokojeně šéf zahraničního výboru maďarského parlamentu Zsolt Németh, když loni poskytl rozhovor serveru HlídacíPes.org.

Národní konzultace jsou důležitou, ale ne jedinou součástí budování Orbánova kultu. Ve čtvrtek zveřejnil na sociální síti video zachycující jeho přátelské povídání se slavným americkým hercem a zarytým konzervativcem Chuckem Norrisem. Norris v něm Orbána poplácává po zádech a přirovnává jej v dobrém k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Spolupráce s Moskvou

Asi největší potíže si v poslední době Orbán přidělal kontroverzním azylem pro bývalého makedonského premiéra a svého přítele Nikolu Gruevského. Gruevski měl v Makedonii začátkem listopadu nastoupit k dvouletému vězení za korupci. Místo toho ale na Facebooku oznámil, že kvůli vyhrůžkám smrtí požádá o politický azyl v Maďarsku. Orbán, který se jinak prezentuje jako odpůrce migrace, tady neotálel a azyl Gruevskému udělil do dvou dnů. Ty navíc politik strávil v budapešťském hotelu, nikoli v tranzitní zóně, jak nařizují zákony.

Gruevského cesta do Maďarska přitom nebyla nijak čistá. Přijel bez dokladů, o azyl žádal na maďarské ambasádě v Tiraně a není ani jasné, jak překročil hranice. Tajemný zůstává i důvod udělení azylu. V Makedonii mu podle dostupných informací smrt nehrozila. Spekuluje se však, že tomu pomohla Gruevského náklonnost k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Maďarsko zatím balancovalo na hranici mezi Evropskou unií a Ruskem, přičemž Orbán si nedávno úspěšnou spolupráci s Kremlem pochvaloval.

„Gruevského osud závisí na tom, kterého spojence si v tomto konfliktu maďarský kabinet zvolí: Východ, nebo Západ? Orbán se teď bude muset rozhodnout mezi Kremlem a NATO,“ napsal ještě před udělením azylu opoziční list 444.hu.

Spolupráce s Moskvou ale leckde drhne. Příkladem je dostavba jaderné elektrárny Paks, kterou dostal na starost ruský Rosatom, o němž se spekuluje jako o zájemci o stavbu nových bloků elektrárny v Dukovanech. Média informují o průtazích a obtížích výstavby. Ukázalo se, že ruské technologie nejsou plně kompatibilní s těmi v Paks a jejich modifikace zabere čas. Maďarská vláda však chce dodržet termíny i cenu projektu, což vyvolává třenice mezi ní a Rosatomem.

Není ale zřejmé, jestli to může Orbánovou pozicí otřást. Průzkumy zatím žádnou velkou změnu nálad v maďarské společnosti nesignalizují. Maďaři věnují pozornost jiným tématům. Orbán navíc posílil svoji už tak silnou mediální pozici. Řada médií zastává provládní linii, ať už z důvodu, že je vláda přímo vlastní (případ státní televize a rozhlasu) nebo mají majitele či významné sponzory blízké Fideszu.

Posledním krokem bylo spojení pravicových provládních médií do jednoho konglomerátu. „To, že tak hodnotné firmy byly najednou prakticky věnovány nadaci tak zjevně koordinovaným způsobem, zřetelně ukazuje, jak Orbánův systém funguje,“ kritizoval to zmíněný server 444.hu.

Orbán v Česku táhne

Přes všechno výše zmíněné se Orbán těší mezi českými politiky popularitě. V pátek se s ním sejde prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Jaroslav Kubera i předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Asi nejdůležitější ale bude Orbánova schůzka s premiérem Andrejem Babišem. Vztah mezi oběma politiky se dosud jevil jako spíše přátelský. Babiš se s Orbánem fotil a pochvaloval si společný postup v migračních otázkách.

„Nepřeceňovala bych sympatie Andreje Babiše k Viktoru Orbánovi. Maďarsko je v koncepci české zahraniční politiky uvedeno jako čestný soused. Je na místě udržovat dobré vztahy a ještě je vylepšovat. Ale politika Viktora Orbána není něco, z čeho bychom měli být šťastní, pokud se chceme orientovat na evropské struktury,“ domnívá se Pavlína Janebová z Asociace pro mezinárodní otázky.

Podle ní je Viktor Orbán symbol, který hlasitě reflektuje některé postoje, ať už jde o migraci nebo třeba vztah unijních institucí k jednotlivým členským státům. Zájem o Orbána vidí jako pokračování vztahu Čechů k zahraniční politice. Domnívá se, že čeští představitelé ji využívají jako nástroj pro prosazování svých cílů na domácí scéně. Zároveň si ale nemyslí, že by setkání nějak narušilo vazby se západními zeměmi, které se k maďarskému premiérovi staví kriticky.

„Narážíme na to, že nevíme, co Andrej Babiš od zahraniční politiky chce. Evropští partneři vědí, že existuje nějaké ukotvení České republiky dovnitř Visegrádu a berou to také částečně jako rétoriku. Takže bych tu schůzku jako nějaký problém pro zahraniční politiku neviděla,“ dodává Janebová.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818