Orbán připustil, že Fidesz odejde z Evropské lidové strany. A naznačil, jaký bude jeho další krok

HalfPageAd-1

ČTK, luš

08. 03. 2019 • 09:48

 Maďarský premiér Viktor Orbán dnes připustil, že spor kvůli protibruselské kampani jeho vlády by mohl skončit vystoupením jeho strany Fidesz z Evropské lidové strany (ELS). Pokud se tak stane, rozhovory o nové politické platformě zahájí v Polsku, naznačil maďarský ministerský předseda v rozhovoru s maďarským rozhlasem.

Mobile-rectangle-3

Orbánově straně hrozí vyloučení z ELS mimo jiné kvůli billboardům útočícím na předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera.

ELS nyní zvažuje vyloučení Fideszu ze svých řad. „Debata by mohla skončit tím, že (Fidesz) najde své místo nikoli uvnitř, ale vně lidové strany,“ prohlásil Orbán. „Pokud budeme muset začít něco nového, ... pak bude zjevně prvním místem, kde povedeme rozhovory, Polsko,“ dodal Orbán. Do Varšavy pojede v neděli, kdy se tam spolu s dalšími představiteli zemí Visegrádské čtyřky zúčastní oslav k výročí vstupu těchto států do NATO.

Manfred Weber, šéf evropských lidovců a jejich kandidát na příštího předsedu Evropské komise, Orbánovi vzkázal, že je na něm, aby se rozhodl, v jakém politickém uskupení chce být. Weber, kterého citovala agentura Reuters, je nyní v polském hlavním městě, kde jednají vrcholní představitelé ELS.

Orbán si v rozhovoru s rozhlasem také postěžoval, že „na Fidesz útočí promigrační síly“ uvnitř Evropské lidové strany a snaží se „změnit celou ELS na mezinárodní promigrační organizaci“, přičemž „Maďaři se jim v tom snaží zabránit“. On se prý pokouší ELS změnit, reformovat. Šéf maďarské vlády dodal, že „jestli jde o migraci a ochranu křesťanské kultury, není žádný kompromis možný“.

Odpor proti migraci je pro Orbána jedním z hlavních témat nejen před blížícími se volbami do Evropského parlamentu. Kritizovaná kampaň maďarské vlády spojuje šéfa Evropské komise Junckera a amerického miliardáře a filantropa maďarského původu George Sorose s podporou migrace a s oslabováním ochrany hranic.

V úterý kandidát ELS na příštího předsedu Evropské komise Manfred Weber řekl, že aby Fidesz mohl mezi evropskými lidovci zůstat, musel by mimo jiné odstranit kontroverzní billboardy. Šéf Orbánova kabinetu Gergely Gulyás ve čtvrtek ujistil, že příští týden budou sporné billboardy vyměněny.

Gulyás rovněž zdůraznil, že Fidesz „i přes zklamání v určitých věcech nadále považuje ELS za nejlepší platformu pro prosazování křesťansko-demokratické politiky“.

Evropští lidovci budou o případném vyloučení Orbánovy strany hlasovat 20. března.

SDÍLET

Billboard-bottom-1