Petříček má nového náměstka: Evropské sekci šéfuje Aleš Chmelař, který dříve pracoval pro Babiše | info.cz

Články odjinud

Petříček má nového náměstka: Evropské sekci šéfuje Aleš Chmelař, který dříve pracoval pro Babiše

Dosavadní státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař (ČSSD) se dnes stal odborným náměstkem ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Zvítězil ve výběrovém řízení a bude řídit evropskou sekci ministerstva. Černínský palác o tom informoval ČTK v tiskové zprávě. Místo náměstka pro řízení evropské sekce dosud nebylo obsazené.

Chmelař se stal pátým odborným náměstkem ministra zahraničí. Spolu s ním v této pozici působí ještě Tomáš Kryl, který řídí provozně-ekonomickou sekci, Martin Smolek, který řídí právní a konzulární sekci, Martin Povejšil, který vede bezpečnostní a multilaterální sekci a Martin Tlapa, který stojí v čele sekce mimoevropských zemí, ekonomické a rozvojové spolupráce. Politickým náměstkem ministra je Lukáš Kaucký (ČSSD), jedno místo politického náměstka zůstává neobsazené.

Jedenatřicetiletý Chmelař na úřadu vlády působil od roku 2014, státním tajemníkem pro evropské záležitosti byl od loňského června. Podle médií se rozhodl z funkce odejít kvůli sporům s premiérem Andrejem Babišem (ČSSD). Babiš nicméně ještě před skončením výběrového řízení na ministerstvu zahraničí uvedl, že s Chmelařem bude úzce spolupracovat i v jeho nové pozici. Na evropské politice vlády se podle něj nic nezmění.

Podle médií by se novou státní tajemnicí pro evropské záležitosti měla stát diplomatka Eva Srnová, která dosud působila na českém velvyslanectví při Evropské unii.

Srnová má na velvyslanectví v Bruselu na starosti oblast regionální politiky, pod kterou spadá čerpání peněz z evropských fondů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud