Podepisuje si Mayová rozsudek smrti? Odpůrců dohody o brexitu přibývá, premiérka si ale stále věří | info.cz

Články odjinud

Podepisuje si Mayová rozsudek smrti? Odpůrců dohody o brexitu přibývá, premiérka si ale stále věří

Už 100 poslanců z britské vládnoucí Konzervativní strany vystoupilo s veřejnou kritikou dohody o odchodu Británie z Evropské unie, kterou prosazuje premiérka Theresa Mayová. Nespokojené poslance průběžně počítá reportér serveru BuzzFeed News Alex Wickham a zprávu o dosažení trojciferného počtu dnes na titulní stránce otiskl deník The Daily Telegraph.

O dohodě bude dolní komora britského parlamentu hlasovat 11. prosince a otázkou je podle britských médií spíše to, jakým rozdílem bude návrh Mayové odmítnut. Premiérka prý nicméně stále věří, že podporu poslanců si může zajistit, a nepřipouští debaty o možných alternativách po hrozícím neúspěchu ve sněmovně.

Znění „rozvodové dohody“ kritizují jak euroskeptičtí, tak proevropští poslanci Konzervativní strany. Straničtí „whips“ (doslova „biče“), jejichž úlohou je ve sněmovně zajišťovat hlasovací disciplínu, tak mají v těchto dnech plné ruce práce. Média zároveň podotýkají, že Mayová by se mohla po prvotním neúspěchu do parlamentu s brexitovou dohodou vrátit například po dojednání kosmetických změn v Bruselu, navíc v době, kdy už by hrozba neřízeného odchodu z EU byla podstatně hmatatelnější.

Zatím vše nasvědčuje tomu, že napoprvé dohoda u poslanců neuspěje. Kromě značné kritiky z řad konzervativců totiž dokument odsuzují také opoziční labouristé a severoirští unionisté (DUP), kteří svými deseti hlasy umožnili vznik současné menšinové vlády.

Premiérka Mayová vyzvala všechny poslance, aby při rozhodování o dohodě zvážili „národní zájem“ a výsledek předloňského referenda, a zároveň kritiky obvinila, že nenabízí žádnou přijatelnou alternativu. „Dělají to, že hájí odmítnutí dohody, kterou jsme dojednali s Evropskou unií, aniž by k ní měli jakoukoli skutečnou alternativu,“ řekla novinářům během letu na summit G20 do Buenos Aires. Také odmítla výzvy na zrušení kontroverzní severoirské „pojistky“ s tím, že „bez pojistky dohoda nemůže být“.

Moderátor televize ITV Robert Peston se dnes v komentáři zamýšlí nad tím, zda si Mayová vehementním odmítáním jakékoli alternativy k předložené dohodě nepodepisuje rozsudek smrti. „Pokud opravdu myslí vážně to, co říká, tedy že nemá žádný plán B, její konec ve funkci premiérky bude po prohraném hlasování (11. prosince) otázkou hodin a bude nahrazena někým, kdo upřímně usiluje o nalezení jiné cesty, jak zabránit rozvratu v podobě brexitu bez dohody,“ napsal.

Podle politického zpravodaje deníku The Times Simona Nixona je zase největším problémem premiérky s ohledem na odmítavý postoj poslanců to, že ve svých prohlášeních o stávající dohodě neustále mlží a zamlčuje před veřejnosti jisté souvislosti. Jako směšnou hodnotí Nixon neochotu Mayové připustit jakékoli nevýhody brexitu, a to i po varovných analýzách vlastního ministerstva financí i britské centrální banky.

„Její veřejná prohlášení jsou plná donekonečna opakovaných frází, plná vyhýbavých výroků a eufemismů. Především pak neustále přichází s tvrzeními, která se později ukazují jako falešná, což oslabilo její důvěru u mnohých, jejichž podporu si potřebuje získat,“ napsal.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud