Polská soudkyně přišla do práce zákonu navzdory. „Přišla jsem bránit práva lidu“, prohlásila | info.cz

Články odjinud

Polská soudkyně přišla do práce zákonu navzdory. „Přišla jsem bránit práva lidu“, prohlásila

Předsedkyně polského nejvyššího soudu Malgorzata Gersdorfová, která by na základě sporného zákona měla být ode dneška v penzi, dorazila ráno do práce. Soudkyně, jejíž odchod do důchodu potvrdil v úterý prezident Andrzej Duda, prohlásila, že hodlá hájit vládu práva. Kvůli zákonu zahájila v pondělí s Varšavou řízení Evropská komise a Poláci pořádají demonstrace v desítkách měst. Dnes přišly Gersdorfovou před budovu soudu podle polských médií podpořit stovky lidí.

„Nejsem tady kvůli politice, přišla jsem bránit vládu práva,“ prohlásila Gersdorfová obklopená davem polských i zahraničních novinářů. Soudkyně, která ostře kritizuje útok vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) na nezávislost justice, se v úterý sešla s prezidentem, jenž trvá na jejím odchodu. Gersdorfová naproti tomu opírá své pokračování ve funkci o ústavu, podle níž její mandát předsedkyně vyprší až koncem dubna 2020. To minulý týden potvrdilo i jednomyslné usnesení soudců nejvyššího soudu.

Polská konzervativní PiS od nástupu k moci v roce 2015 zdůrazňuje, že změny v justici jsou nezbytné, aby soudy byly efektivnější a spravedlivější. Argumentuje také tím, že v křeslech soudců ve značné míře zůstávají lidé poznamenaní mentalitou komunistické éry. Opozice naproti tomu tvrdí, že vláda chce pomocí zákona a dalších dvou norem tvořících kontroverzní justiční reformu ovládnout polské soudnictví.

Na základě kritizovaného zákona mají na penzi odejít soudci nejvyššího soudu, kteří dosáhli 65 let, jichž je podle médií 27 z celkových 73.

Vzdorující Gersdorfovou dnes podpořilo u soudu několik stovek lidí, mezi nimiž byli opoziční politici a aktivisté dlouhodobě vystupující proti vládě. V davu byly vidět transparenty „Soudci nejsou odvolatelní“ či „Ústava!“ a zněla polská hymna. Po několika desítkách minut organizátoři demonstraci ukončili s tím, že bude obnovena v 17:00.

„To, co stanovil tento zjevně protiústavní zákon, nemá žádnou platnost,“ řekl býtalý předseda nejvyššího soudu Adam Strzembosz, který byl jedním z účastníků protestu. Gersdorfová má podle něho právo vykonávat soudcovskou funkci až do svých 70 let, jak povolovaly dosavadní právní předpisy.

Očekává se, že spor kolem nejvyššího soudu se může táhnout delší dobu. Někteří ze soudců již požádali prezidenta, aby mohli ve funkci zůstat dále i přes dovršení 65 let. Média navíc spekulují o tom, že se Gersdorfová chystá nastoupit dovolenou, kvůli čemuž v úterý vydala pokyn, aby jí v době nepřítomnosti zastupoval nejdéle sloužící člen soudu Józef Iwulski, který rovněž spadá do skupiny penzionovaných. Prezident Duda na tento krok přistoupil.

Evropská komise zahájila kvůli zákonu řízení proti Polsku, které může skončit u soudu Evropské unie v Lucemburku. Norma se dnes řešila i v Evropském parlamentu, kde premiér Mateusz Morawiecki odpovídal na mnohdy velmi kritické připomínky europoslanců. Oponoval tím, že Polsko má stejně jako každá jiná země právo stavět justiční systém „na základě vlastních tradic“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud