Polsko je dalším v klubu. Podobně jako Česko zvažuje odmítnutí globálního paktu o migraci | info.cz

Články odjinud

Polsko je dalším v klubu. Podobně jako Česko zvažuje odmítnutí globálního paktu o migraci

Polsko pravděpodobně rovněž ustoupí od připravovaného globálního paktu Organizace spojených národů o migraci. Ve Varšavě to řekl polský premiér Mateusz Morawiecki na tiskové konferenci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Pakt nepodporuje například ani český premiér Andrej Babiš.

"Je velmi pravděpodobné, že stejně jako Rakousko, Česká republika a USA nebudeme součástí tohoto globálního paktu OSN," sdělil podle agentury PAP předseda polské vlády Morawiecki novinářům. "Jsme přesvědčeni, že naše pravidla, naše svrchovaná pravidla a ochrana hranic a kontrola migrace jsou pro nás naprostou prioritou," dodal.

Šéfka německé vlády naopak pakt ocenila. Řekla, že na jeho vypracování se Berlín aktivně podílel a zůstává jeho zastáncem. Tato dohoda "zdůrazňuje svrchovanost států" v otázkách migrace a je základem pro legální pohyb kvalifikované pracovní síly nebo pro přesídlení z humanitárních důvodů, uvedla podle agentur Merkelová.

Globální pakt OSN o migraci již odmítli představitelé Spojených států, Rakouska a Maďarska. Babiš tento týden na schůzi české Poslanecké sněmovny prohlásil, že navrhne, aby také Česko po vzoru Maďarska a Rakouska ke globálnímu migračnímu paktu nepřistoupilo; vláda by o tom měla jednat příští týden. Podle Babišových slov pakt stírá rozdíly mezi legální a nelegální migrací a jeho ustanovení umožňují rozdílný výklad.

Naproti tomu slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák dal po dnešním jednání v Bratislavě s českým protějškem Tomášem Petříčkem najevo, že slovenská diplomacie pakt podporuje.

Důrazně negativní postoj své vlády k paktu dnes zopakoval maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. V dopise zaslaném vysokým představitelům OSN podle agentury MTI napsal, že Maďarsko nepodporuje "výměnu obyvatelstva mezi kontinenty" kvůli obavě z toho, že "to povede k vytváření paralelních společností a ke zvýšení hrozby terorismu". "Migrace by měla být zastavena, a ne organizována," zdůraznil ministr.

Globální pakt o migraci předběžně schválily všechny členské země OSN s výjimkou USA. Jde o nezávaznou dohodu, která má být oficiálně přijata na schůzce v marockém městě Marrákeš 10. a 11. prosince. Dokument mimo jiné definuje migraci jako základní lidské právo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud