Přední filmaři vyzvali Evropský parlament ke schválení směrnice o autorských právech: Je to poslední příležitost | info.cz

Články odjinud

Přední filmaři vyzvali Evropský parlament ke schválení směrnice o autorských právech: Je to poslední příležitost

Velká skupina prominentních evropských filmařů využila filmový festival v Benátkách ke zveřejnění výzvy, ve které žádají poslance Evropského parlamentu (EP), aby schválili důležité právní předpisy o autorských právech v digitálním věku. Tzv. Benátská deklarace žádá členy EP, aby schválili navrhovanou směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu, o které mají hlasovat 12. září. Deklaraci podepsalo 165 filmařů, mezi jinými Mike Leigh, Paolo Sorrentino, Jacques Audiard či László Nemes, uvedl server variety.com.

V Benátské deklaraci evropští filmaři upozorňují, že hlasování 12. září je zásadní, protože bude poslední příležitostí ke konečnému přijetí potřebné směrnice před volbami do EP, které se uskuteční v květnu 2019.

"My, audiovizuální autoři, rozhodně potřebujeme, aby tato směrnice byla přijata včas k zajištění svobody projevu a nezávislosti tvůrců a také autorských práv," uvádějí filmaři. Nová směrnice podle nich výrazně zlepší jejich pozici v odvětví.

Filmaři jsou po novinářích další velkou skupinou, která vyzvala poslance ke schválení nové směrnice.

Směrnice má mimo jiné donutit streamovací služby, jako Netflix a Amazon, platit větší poplatky za autorská práva filmovým a televizním režisérům a scénáristům. Zaměřuje se však také na platformy s obsahem vytvářeným uživateli, jako je YouTube.

Vedoucí oddělení Evropské komise pro regulaci komunikačních sítí, obsahu a technologie Roberto Viola v rozhovoru s Variety uvedl, že směrnice poskytne režisérům a scénáristům možnost vyjednat znovu smlouvy podepsané před začátkem digitální éry, které jsou v mnoha případech až 20 let staré. Mnoha filmům by tak internet mohl vdechnout nový život.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud