Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Příliš hluboký úklon jako diplomatická rozbuška: Rakouskou ministryni kritizují za pukrle Putinovi

Příliš hluboký úklon jako diplomatická rozbuška: Rakouskou ministryni kritizují za pukrle Putinovi

Vášnivou debatu vyvolalo v Rakousku pukrle, které po tanci s ruským prezidentem Vladimirem Putinem udělala na své sobotní svatbě ministryně zahraničí Karin Kneisslová. Na sociálních sítích i v novinách se objevují obvinění z lokajství a ponižování se před Ruskem, ale i obhajoba šéfky rakouské diplomacie, která podle mnohých prokázala jen dobré vychování.

Ruský prezident Putin byl v sobotu jedním z prominentních hostů na svatbě rakouské ministryně zahraničí Kneisslové, kterou do vlády nominovala Svobodná strana Rakouska (FPÖ) známá svými proruskými postoji. Už samotná účast Putina na soukromé oslavě ve štýrské obci Gamlitz se minulý týden stala terčem kritiky opozice i médií.

Nový náboj dalo kritice video, které zveřejnila anglickojazyčná odnož ruské zpravodajské stanice RT (dříve Russia Today). Rakouská šéfdiplomatka Kneisslová se podle záznamu po tanci s Putinem hluboce uklonila.

Na sociálních sítích si kvůli svému pukrleti vysloužila kritiku. Podle mnohých se před šéfem Kremlu zbytečně ponížila, někteří jí vyčítají naivitu, neboť Rusko podle nich její úklony využije ve své propagandě.

"Jak neprofesionální může jen někdo v pozici ministryně zahraničí být, aby umožnil vznik obrázků, které ho ukazují klečícího před Putinem," napsal na twitteru levicový novinář Robert Misik. "I když je to jen rozverné pukrle po tanci, tak se přece ví, že takové obrázky nesmějí vznikat," dodal.

Kritiku si Kneisslová vysloužila také v některých médiích. Například bulvární deník Österreich její úklonu označil za "pokleknutí před Putinem". "Jako ministryně zahraničí je Kneisslová po sobotním pokleknutí neobhajitelná," napsal liberální list Der Standard. Řada opozičních politiků vyzvala šéfku diplomacie, aby odstoupila.

Heinz-Christian Strache, předseda FPÖ, která uznávanou 53letou odbornici na Blízký východ do vlády nominovala, Kneisslovou dnes obhajoval. "Někteří novináři by si měli přečíst Kniggeho," napsal na facebooku s odkazem na knihu O obcování s lidmi, nejznámější dílo německého spisovatele Adolpha von Kniggeho, jehož jméno je v německojazyčných dílem synonymem vybraného chování. "Ministryně zahraničí Karin Kneisslová... ví, co se patří. Tančící svatební diplomacie se slušností, přátelskostí a dobrým chováním - lépe není možné Rakousko zastupovat!" dodal Strache.

Na stranu členky rakouské vlády se postavil také šéf slavné vídeňské taneční školy Thomas Schäfer-Elmayer. "Při každé plesové akci dělají dámy před svým partnerem pukrle," řekl. Připustil nicméně, že zahraniční hosté takové gesto často chybně interpretují. Na dotaz, zda si dokáže představit, že by před Putinem pukrle udělala německá kancléřka Angela Merkelová, taneční mistr odpověděl, že ne.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1