Příliš hluboký úklon jako diplomatická rozbuška: Rakouskou ministryni kritizují za pukrle Putinovi | info.cz

Články odjinud

Příliš hluboký úklon jako diplomatická rozbuška: Rakouskou ministryni kritizují za pukrle Putinovi

Vášnivou debatu vyvolalo v Rakousku pukrle, které po tanci s ruským prezidentem Vladimirem Putinem udělala na své sobotní svatbě ministryně zahraničí Karin Kneisslová. Na sociálních sítích i v novinách se objevují obvinění z lokajství a ponižování se před Ruskem, ale i obhajoba šéfky rakouské diplomacie, která podle mnohých prokázala jen dobré vychování.

Ruský prezident Putin byl v sobotu jedním z prominentních hostů na svatbě rakouské ministryně zahraničí Kneisslové, kterou do vlády nominovala Svobodná strana Rakouska (FPÖ) známá svými proruskými postoji. Už samotná účast Putina na soukromé oslavě ve štýrské obci Gamlitz se minulý týden stala terčem kritiky opozice i médií.

Nový náboj dalo kritice video, které zveřejnila anglickojazyčná odnož ruské zpravodajské stanice RT (dříve Russia Today). Rakouská šéfdiplomatka Kneisslová se podle záznamu po tanci s Putinem hluboce uklonila.

Na sociálních sítích si kvůli svému pukrleti vysloužila kritiku. Podle mnohých se před šéfem Kremlu zbytečně ponížila, někteří jí vyčítají naivitu, neboť Rusko podle nich její úklony využije ve své propagandě.

"Jak neprofesionální může jen někdo v pozici ministryně zahraničí být, aby umožnil vznik obrázků, které ho ukazují klečícího před Putinem," napsal na twitteru levicový novinář Robert Misik. "I když je to jen rozverné pukrle po tanci, tak se přece ví, že takové obrázky nesmějí vznikat," dodal.

Kritiku si Kneisslová vysloužila také v některých médiích. Například bulvární deník Österreich její úklonu označil za "pokleknutí před Putinem". "Jako ministryně zahraničí je Kneisslová po sobotním pokleknutí neobhajitelná," napsal liberální list Der Standard. Řada opozičních politiků vyzvala šéfku diplomacie, aby odstoupila.

Heinz-Christian Strache, předseda FPÖ, která uznávanou 53letou odbornici na Blízký východ do vlády nominovala, Kneisslovou dnes obhajoval. "Někteří novináři by si měli přečíst Kniggeho," napsal na facebooku s odkazem na knihu O obcování s lidmi, nejznámější dílo německého spisovatele Adolpha von Kniggeho, jehož jméno je v německojazyčných dílem synonymem vybraného chování. "Ministryně zahraničí Karin Kneisslová... ví, co se patří. Tančící svatební diplomacie se slušností, přátelskostí a dobrým chováním - lépe není možné Rakousko zastupovat!" dodal Strache.

Na stranu členky rakouské vlády se postavil také šéf slavné vídeňské taneční školy Thomas Schäfer-Elmayer. "Při každé plesové akci dělají dámy před svým partnerem pukrle," řekl. Připustil nicméně, že zahraniční hosté takové gesto často chybně interpretují. Na dotaz, zda si dokáže představit, že by před Putinem pukrle udělala německá kancléřka Angela Merkelová, taneční mistr odpověděl, že ne.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud