Případ Čecha zabitého v Británii: Evropský soud zamítl stížnost rodiny, verdikt je konečný | info.cz

Články odjinud

Případ Čecha zabitého v Británii: Evropský soud zamítl stížnost rodiny, verdikt je konečný

Evropský soud pro lidská práva zamítl stížnost na Velkou Británii, kterou k němu podala rodina Čecha  Zdeňka Makara zabitého v roce 2016 v Londýně. Verdikt je konečný. Britská justice totiž zprostila Raymonda Sculleyho, který českého občana ubil řetězy, obžaloby ze zabití i z vraždy. Proti rozsudku se k štrasburskému soudu odvolala Makarova sestra.

Jednatřicetiletý Makar, který podle sestry žil v Británii více než deset let, se podle vyšetřovatelů krátce před smrtí nepohodl poblíž svého londýnského bydliště se skupinou mladíků na kolech. Situaci se snažil uklidnit, avšak tehdy devětadvacetiletý Sculley na něj podle záběrů bezpečnostní kamery zaútočil řetězem na kolo s bezpečnostním zámkem a zasadil mu několik ran do hlavy. Čech podle pitvy zemřel v důsledku vykrvácení. Pachatel se u soudu hájil tím, že jednal v sebeobraně.

Česká republika proti zproštění obžaloby důrazně protestovala a požadovala revizi či nové projednání případu stejně jako tisíce lidí v internetové petici. To není nicméně v britském soudním systému možné.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud