Prokurátor: Útok ve Štrasburku byl terorismus. Střelec měl vykřikovat „Alláhu akbar“ | info.cz

Články odjinud

Prokurátor: Útok ve Štrasburku byl terorismus. Střelec měl vykřikovat „Alláhu akbar“

Za teroristickou událost označil pařížský prokurátor Rémi Heitz úterní střelbu na vánočních trzích ve Štrasburku. Svědci útoku prý slyšeli útočníka křičet „Alláhu akbar“ (arabsky Bůh je veliký). Heitz upřesnil, že pachatel dva lidi zabil, u dalšího nastala celková ztráta mozkové funkce (mozková smrt). Dodal, že šest zraněných je stále v kritickém stavu.

„Včera (v úterý) naše území znovu zasáhl terorismus,“ prohlásil prokurátor na tiskové konferenci. „Vzhledem k cíli útoku, počínání útočníka, jeho profilu a svědectví těch, kteří jej slyšeli křičet ‚Alláhu akbar‘, byla do akce povolána protiteroristická policie,“ vysvětlil.

Heitz potvrdil, že po pachateli se stále pátrá, přičemž jej označil jako "Chérifa C.". Devětadvacetiletý muž byl prý ve Francii, v Německu a ve Švýcarsku celkem 27krát odsouzen. "Je policejním složkám dobře známý, především pro krádeže a násilné činy," citovala prokurátora televize BFMTV.

Muž identifikovaný médii jako štrasburský rodák Chérif Chekatt podle Heitze útočil pistolí a nožem. Vyšetřovatelé ještě v noci na dnešek zadrželi čtyři jeho blízké a prohledali vícero objektů, kde se nejspíše často zdržoval. Snaží se mimo jiné zjistit, zda byl do jeho činu zapojen i někdo další.

"Vedeme četná vyšetřování, abychom uprchlíka našli, zrekonstruovali sled jeho aktivit a jeho rozvrh," řekl Heitz. Na vyšetřování spolupracují i úřady v Německu, kam mohl Chekatt ze Štrasburku uprchnout.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud