Prosincový summit lídrů EU se bude věnovat fake news. Hlavním nepřítelem bude Rusko | info.cz

Články odjinud

Prosincový summit lídrů EU se bude věnovat fake news. Hlavním nepřítelem bude Rusko

Víceletý rozpočet EU, migrace a také boj s dezinformacemi. To budou hlavní témata, kterým se budou za necelé dva týdny věnovat na summitu v Bruselu politické špičky. Fake news, které po Evropě šíří zejména ruská propaganda, je pro unijní instituce velkým strašákem zejména v souvislosti s blížícími se volbami do Evropského parlamentu. Ty se odehrají v květnu příštího roku a podle odborníků na dezinformace tu existuje značné riziko, že by mohlo dojít k jejich narušení.

„Musíme táhnout za jeden provaz a společně se postavit ruským dezinformačním kampaním,“ prohlásil místopředseda Evropské komise Andrus Ansip. „Mluvíme tu o státem vedených dezinformačních aktivitách na průmyslové úrovni, které mohou podkopat naši demokracii a narušit volby,“ dodal.

Evropská komise by podle informací The Financial Times měla na prosincovém summitu lídrů EU, který za dva týdny proběhne v Bruselu, předložit balíček, na němž pracovala v průběhu posledních šesti měsíců. Jeho smyslem je přesvědčit a maximálně možně zapojit členské státy do boje s dezinformacemi, například tím, že se budou navzájem varovat, když se v éteru objeví nějaká hrozba.

Jak FT prozradil jeden z diplomatických zdrojů, Evropská komise počítá s posílením již existující platformy, která se snaží odhalovat fake news pocházející z ruských zdrojů, tzv. East StratCom. V současné době tým, kterému velí šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a který se soustředí na odhalování ruské propagandy, trpí nedostatkem lidských kapacit i finančních zdrojů. Sama Mogheriniová byla v minulosti kritizována, že práci East StratCom dostatečně nepodporuje a někdy se od ní dokonce i distancuje.

Přitom riziko, že volby do Evropského parlamentu, které EU připravuje na květen 2019, naruší nějaké cizí mocnosti, je podle celé řady expertů vysoké. A zdaleka se nejedná pouze o Moskvu. „Je vysoce pravděpodobné, že ruské, syrské a íránské mediální kanály (v šíření falešných informací; pozn. red.) spolupracují. Ruská dezinformační kampaň je součástí širší hybridní hrozby, která využívá početné nástroje, páky i hráče z nestátního sektoru,“ uvedl pro FT diplomat EU.

Že by evropské volby mohly utrpět zásahem zvenčí, v minulosti opakovaně zdůrazňovala i česká eurokomisařka Věra Jourová. Podle ní alarm v Evropě spustil skandál kolem britské poradenské společnosti Cambridge Analytica, která zneužívala osobní data několik desítek milionů uživatelů sociální sítě Facebook. Ukázalo se, že společnost zřejmě data využila pro velmi přesně cílené politické kampaně a pravděpodobně se podepsala na výsledcích referenda o vystoupení Spojeného království z EU.

Evropská komise v minulosti vydala v rámci boje s fake news už několik iniciativ – například v dubnu vyšel v rámci většího digitalizačního balíčku dokument, který se věnoval dezinformacím v EU se zvláštním důrazem na online platformy – především sociální média, vyhledávače nebo služby, přes které je možné sdílet videa. Brusel mj. vsadil na zřízení nezávislých ověřovatelů faktů, a podpořil proto vznik jejich nezávislé evropské sítě, kde bude možné koordinovat práci, vyměňovat si zkušenosti a spolupracovat například s akademickou sférou. K výměně zkušeností se členskými státy by mělo dojít v lednu a dubnu příštího roku.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud