První úspěch: Rodiny žalují EU kvůli globálnímu oteplování. Soud unikátní případ ze stolu neshodil

Lucie Bednárová

20. 08. 2018 • 16:30

Soudní dvůr EU bude rozhodovat, zda celkem deset rodin z pěti zemí EU, Keni, Fidži a také švédská mládežnická organizace mají pravdu v tom, když tvrdí, že EU nedostatečně bojuje proti klimatické změně a globálnímu oteplování. V žalobě stojí, že konkrétně Evropský parlament a Rada EU (členské státy) porušují jejich základní práva na život, zdraví, živobytí a majetek, protože v minulosti nebyly dost ambiciózní v nastavování unijních cílů pro vypouštění emisí skleníkových plynů.

„Dovedete si představit, jaký je to pocit, když se podíváte ven z okna a všude kolem vidíte dopady klimatické změny? Sucho a požáry, které zažíváme v posledních měsících, jsou jen zlomkem toho, čemu musí čelit pastevci sobů. Fakt, že soud prohlásil, že se bude naším případem zabývat, mi dává určitou naději. Musíme se do toho pustit teď,“ říká k tomu Sanna Vannar, předsedkyně zmiňované švédské mládežnické organizace, která se spolu s dalšími organizacemi i jednotlivci rozhodla v květnu letošního roku podat žalobu na EU.

Jde o naprosto unikátní případ, protože žalující strana napadá stávající evropskou legislativu pro regulaci emisí skleníkových plynů, o které tvrdí, že je nedostatečná. „Tento případ je o ochraně lidí, jejich živobytí a základních lidských práv před dopady klimatické změny. Je to zlomový případ, který se bude řešit na evropské úrovni, a já věřím, že my disponujeme všemi potřebnými důkazy o tom, že EU má v této věci mnohem větší potenciál,“ vysvětluje právník Roda Verheyen.

„Lesní požáry v roce 2017 zničily celý můj majetek,“ pokračuje portugalský zemědělec Armando Carvalho, který se také připojil k žalobě. „Letos znovu v Evropě bojujeme s velkým teplem a ničivým ohněm. Od začátku léta hodně lidí přišlo o život a domov kvůli stále se zhoršujícím dopadům klimatické změny.“

Evropská unie, která je odpovědná za 10 procent celosvětově vypouštěných emisí, je po Číně a Spojených státech třetím největším producentem skleníkových plynů. Unie si stanovila, že do roku 2030 se domácí emise skleníkových plynů sníží nejméně o 40 procent ve srovnání s úrovní v roce 1990. Jak už INFO.CZ dříve informovalo, že žalující rodiny požadují, aby se tyto cíle zvýšily dokonce o 50 až 60 procent.

„Tento soudní proces je neuvěřitelně důležitý a jedinečný, protože je adresovaný Evropské unii jako celku, a ne jednotlivým státům,“ komentuje iniciativu tiskový mluvčí německé nevládní organizace Germanwatch Stefan Küper pro německý server Deutsche Welle.

„Je to velice zásadní, protože za stanovení minimálních prahových hodnot pro klimatickou politiku členských zemí je zodpovědná EU, nikoliv samostatné země. Mohou sice být ambicióznější než stanovené pokyny, pokud chtějí, minimálních prahových hodnost se ale musí držet,“ dodává.

Evropský parlament a Rada EU, která se skládá ze členských států, budou mít nyní dva měsíce na svou reakci.

SDÍLET