Rakousko přes kritiku Bruselu škrtá cizincům dávky. Do boje o stamiliony vyrazili i Češi

Lucie Bednárová

27. 03. 2019 • 22:00

Rakouská vláda odmítla kritiku Evropské komise kvůli krácení dávek pro cizince, kteří do země dojíždějí za prací, ale bydlí spolu s rodinami doma. Nový rakouský zákon je podle Bruselu diskriminační a dělí evropské občany na dvě kategorie. Vídeň s podobnou intepretací nesouhlasí a na svém postoji k pracovníkům z jiných zemí nechce nic měnit. Češi, kteří kvůli nové legislativě přijdou o stamiliony korun na přídavcích na děti, začali podávat na Rakousko žaloby. Obracejí se také na českou ombudsmanku.

„Několik lidí se na nás s tímto problémem obrátilo o radu,“ řekla redakci Iva Hrazdílková z úřadu veřejné ochránkyně práv. Tzv. indexaci rodinných dávek, kterou od 1. ledna letošního roku zavedlo Rakousko, napadla u rakouských soudů od té doby už zhruba tisícovka Čechů a Slováků, kteří v zemi pracují. Považují ji za diskriminační.

Opatření totiž počítá s tím, že cizinci ze zemí EU budou od rakouského státu dostávat přídavky ve výši, která odpovídá životním nákladům v jejich domovských zemích. Pro Čechy a Slováky to znamená podstatné snížení jejich rodinných rozpočtů. Podle informací české ambasády ve Vídni se opatření týká až 9 500 českých dětí.

„Výpočet výše přídavku vychází z údajů statistického úřadu Evropské unie EUROSTAT, který srovnává cenové hladiny konečné spotřeby soukromých domácností včetně nepřímých daní v jednotlivých zemích. Pro české občany to znamená, že se přídavky na jejich v ČR žijící děti sníží o skoro 40 %,“ vysvětil pro INFO.CZ Robert Řehák z ministerstva zahraničí ČR.

Doplnil, že podobným způsobem jako přídavky na děti, Rakousko snížilo také daňové slevy na dítě. „Ty se od 1. ledna 2019 pro české pracovníky, jejichž děti žijí v ČR, redukují z 58,40 eur na 36,15 eur měsíčně,“ řekl.

Jak už redakce dříve informovala, úpravu zákona o přídavcích na děti měl rakouský kabinet složený z lidovců (ÖVP) a Svobodné strany (FPÖ) ve svém programu dlouho. „Chceme ukončit nesmyslný model, v jehož rámci vyplácíme rakouskou podporu dětem, které v Rakousku nikdy nežily,“ prohlásil už dříve kancléř Sebastian Kurz.

Jde o obrovské částky peněz. Podle výpočtu, který zveřejnil rakouský deník Kurier, dnes dostávají Češi zaměstnaní v Rakousku na přídavcích na děti zhruba 12,5 milionu eur (320 milionů korun) ročně. Po úpravě zákona přijdou o bezmála 5 milionů eur (tedy 128 milionů korun). Slováci či Maďaři, kterých v Rakousku pracuje mnohonásobně více než Čechů, si podle propočtů pohorší o 16 až 25 milionů eur. 

Dvě kategorie občanů

Nový zákon, který platí od začátku roku, ostře kritizovala Evropská komise. Ta na konci ledna zaslala rakouské vládě dopis, v němž označila úpravu vyplácení dávek na děti za „diskriminační“. „V Evropské unii neexistují druhořadí pracovníci a neexistují tu ani druhořadé děti,“ prohlásila tehdy eurokomisařka pro zaměstnanost, sociální věci, dovednosti a pracovní mobilitu Marianne Thyssenová.

„Dotčená rakouská vnitrostátní úprava by mohla být v rozporu s unijním právem,“ říká k tomu Řehák. Konkrétně se podle něj jedná o nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 883/2004 o koordinaci systémů sociálního zabezpečení a č. 492/2011 o volném pohybu pracovníků uvnitř Unie. „Tyto předpisy jednak zakazují diskriminaci na základě státní příslušnosti, a dále stanoví, že členský stát příslušný pro vyplácení dávek nesmí dávky snížit, změnit, pozastavit nebo odejmout z toho důvodu, že rodinní příslušníci, v tomto případě děti, žijí v jiném členském státě. V případě rodinných dávek pak musí příslušný členský stát přistupovat k dětem žijícím na území jiného členského státu tak, jako by žily na území příslušného členského státu,“ dodal.

Rakouská vláda včera kritiku Bruselu odmítla. Odpověď na dopis Evropské komise ale nezveřejnila. „Argumenty, které jsme představili, jasně ukazují, že je indexace rodinných přídavků v souladu s právem EU,“ uvedla pouze ministryně pro otázky rodiny Juliane Bognerová-Straussová. Podle agentury APA se argumenty rakouské vlády dlouhodobě nemění.

Rakousko situaci podceňuje

S postupem Rakouska nesouhlasí ani česká europoslankyně Martina Dlabajová (zvolená za ANO), která na problém dlouhodobě upozorňuje. „Přístup Rakouska odmítám. Na jednotném vnitřním trhu, kde musíme odstraňovat bariéry a nikoliv vytvářet další, je takové chování nepřípustné. Rakousko dle mého názoru celou situaci podceňuje a řešení problému pouze oddaluje,“ řekla novinářům Dlabajová.

Nejnovější rakouský zákon je podle ní jasným příkladem snah jedné země omezovat práva pracovníků z jiného státu EU. „Negativně to pocítí především slušní zaměstnanci, kteří řádně přispívají do systému sociálního zabezpečení stejným způsobem jako místní pracovníci. Jak mohou mít stejné povinnosti, ale různá práva? V EU nesmí existovat dvě kategorie občanů,“ zdůrazňuje europoslankyně.

Evropská komise může nyní rozhodnout, že do Vídně zašle odůvodněné stanovisko s žádostí, v níž bude po Rakousku požadovat, aby provedlo nápravu. Obvyklá lhůta, do které musí dotčený stát uvést, jaké kroky v této věci udělal, je dva měsíce. Pokud Rakousko odmítne spolupracovat, může se octnout u Soudního dvora a čelit sankcím.

SDÍLET