Recept na průšvih. Počet lidí žijících pod hranicí chudoby roste, navzdory ekonomickému růstu | info.cz

Články odjinud

Recept na průšvih. Počet lidí žijících pod hranicí chudoby roste, navzdory ekonomickému růstu

Nejsilnější ekonomický růst za posledních deset let se zjevně dostatečně nepromítá do životních podmínek lidí. Ukazují to data, které dnes s odkazem na Eurostat zveřejnil deník Financial Times. Podle posledních statistik jeden z deseti pracujících v Evropské unii žil v loňském roce pod hranicí chudoby. Tohle číslo se přitom od roku 2016 nezměnilo a je tak nadále rekordní.

V blízké budoucnosti by se situace měla ještě zhoršit. Ekonomika EU zpomalí a růst mezd také. To by mohlo vést k dalším protivládním protestům, jaké jsme mohli vidět nedávno ve Francii. „Je celá řada faktorů, které přispívají k tomu, aby pracující v EU mohli mít vyšší příjmy domácnosti: neodpracují dost hodin, mají nízké mzdy, ceny rostou a došlo k osekání řady benefitů,“ píše deník Financial Times.

Chudoba se přitom šíří mezi pracovníky s nejrůznějšími typy úvazků. Nevyhnuli se jí ani ti, kteří mají přístup k benefitům a solidní sociální ochraně. Úplně nejhůř na tom jsou ovšem lidé s částečnými úvazky, v jejich případě je chudoba zhruba třikrát pravděpodobnější než u pracovníků s plnohodnotnými úvazky. V EU v loňském roce pád pod hranici chudoby hrozil jednomu ze šesti pracovníků s částečným úvazkem. U lidí s živnostenským listem to bylo dokonce v jednom ze čtyřech případů.

Chudoba je podle statistik nejvíce rozšířená v zemích, které byly tvrdě zasaženy hospodářskou krizí. Pád pod hranici chudoby loni hrozil 13 procentům pracovníků ve Španělsku a 12 procentům v Itálii. Dvě třetiny Španělů a Italů, kteří mají jen částečný pracovní úvazek, nemohou najít plnohodnotné zaměstnání, přestože by chtěli. Ve Francii, kterou před pár týdny zasáhly protesty „žlutých vest“, je situace velmi podobná.

Příliš optimismu ovšem nenabízí ani statistiky v bohatém a úspěšném Německu. Podíl pracovníků, kterým hrozí pád pod hranici chudoby, je dvojnásobný proti roku 2005. Víceméně stejná je situace v posledních deseti letech ve Velké Británii.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud