Řecko vypsalo sbírku na modernizaci námořnictva. O pomoc žádá bohaté i chudé

Adam Kotrbatý

11. 12. 2018 • 17:17

Řekové by se měli skládat na obnovu svého námořnictva. Žádá je o to ministr obrany Panos Kammenos. Ministerstvo oznámilo, že zřizuje speciální účet, na nějž mohou občané posílat peníze. Poslední velkou námořní akvizici uzavřely Atény před 15 lety.

„Žádám zajištěné i hůře situované Řeky, aby přispěli, jak mohou, na podporu našeho národního zájmu. Budu prvním, kdo tento fond podpoří tím, že do něj pošle svoji lednovou výplatu,“ vzkázal Kammenos během ceremoniálu oslavujícího úspěchy řeckého námořnictva v balkánských válkách na začátku 20. století.

Kammenos vyzdvihoval zásluhy vojáků a tvrdil, že Řekové mají důvod být na svoje námořnictvo pyšní i v dnešní době. Faktem ale je, že řecká vláda do loďstva dlouho neinvestovala. Výbava armádní chlouby tak povážlivě stárne. Poslední velký nákup provedl ještě socialistický kabinet před 15 lety, když pořídil šestici fregat.

Na Řecko následně tvrdě dopadla ekonomická krize a muselo snížit armádní rozpočet o 20 procent. Pokles ekonomiky ale pomohl k tomu, že Atény stále jako jeden z mála členů NATO plní dvouprocentní závazek. V současnosti jde na obranu zhruba 2,4 řeckého HDP.

Kammenos nyní plánuje nakoupit minimálně dvě fregaty. Dubnový pokus koupit válečné lodě od Francie však selhal. Paříž, konkrétně zbrojařská společnost Naval Group, i tak zůstává jedním z favoritů na zakázku, která může dosáhnout hodnoty 2 miliard eur (asi 51 miliard korun). Ministerstvo by rádo získalo peníze alespoň na dvě starší lodě australského námořnictva. Ty by vyšly na 300 milionů eur (zhruba 7,8 miliardy korun).

Zprávy o sbírce se objevují jen několik dní před plánovaným strategickým dialogem Řecka a Spojených států. Ten sice ztratil svůj lesk poté, co se ukázalo, že na něj kvůli účasti na summitu EU nepřijede premiér Alexis Tsipras, jenž od října vede také ministerstvo zahraničí, stále je ale velice očekávanou událostí. Dialogem chce americká administrativa, kterou bude zastupovat náměstek ministra zahraničí Wess Mitchell, vyslat signál, že Řecko vnímá jako důležitého spojence.

Dialog má symbolizovat i měnící se nálady Řeků. Těm se dlouho nezamlouvala americká námořní základna na jejich území. Vlády proti ní sice nikdy nezakročily, ale zároveň o ní raději příliš nemluvily. Nyní to však vypadá, že americká přítomnost obyvatelům země přestává vadit, podobně vnímají i společná cvičení řecké a americké armády. Vliv na změnu postojů měla zřejmě i americká pomoc během hospodářské krize.

SDÍLET