Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Reformu autorského práva zoufale potřebujeme, říká Svoboda. Polčák popsal tlak lobbistů

Reformu autorského práva zoufale potřebujeme, říká Svoboda. Polčák popsal tlak lobbistů

Boj o podobu médií, internetu a autorských práv vstoupil čtvrtečním hlasováním v Evropském parlamentu do nové fáze. Europoslanci zatím nepodpořili směrnici, která by novinářům zajistila ochranu díla před monopolem technologických gigantů, jako jsou Facebook a Google, kteří v současnosti na cizím obsahu vydělávají a nenesou za něj odpovědnost. „Nová pravidla zoufale potřebujeme,“ říká k tomu český europoslanec Pavel Svoboda. Jeho kolega Stanislav Polčák dodává, že současný systém, kdy se firmy „beztresně přiživují“ na cizím, není v právním státě možný.

Návrh směrnice budí už týdny velké emoce a stal se předmětem masivního lobbingu ze strany technologických gigantů a internetových aktivistů. V pozadí je kampaň firem jako Google a Facebook namířená v důsledku proti novinářům, kterou napříč Evropou podporují pirátské strany.

„Hlasování o návrhu směrnice o autorském právu bylo nejen v ČR zpolitizováno na nejvyšší úroveň. Údajně jsou ohroženy hodnoty jako svoboda internetu, právo na informace a přístup ke kulturním statkům. Ostatně, že svobodný internet je ohrožen, slyšíme už minimálně 20 let a opak je pravdou,“ popisuje atmosféru a tlak ze strany odpůrců směrnice v reakci na včerejší hlasování český europoslanec Stanislav Polčák. Někteří z jeho kolegů dostali v uplynulých týdnech i desítky tisíc mailů a výjimkou nejsou ani výhrůžky smrtí. „I já jsem obdržel osobní výhrůžky,“ potvrzuje Polčák.

Polčák konstatuje, že aktuální návrh má z jeho pohledu jisté nedostatky a je v některých ohledech příliš nekonkrétní, nicméně považuje za nutnost otevřít debatu a nastavit nová pravidla pro ochranu autorského obsahu na síti. Jde podle něj o spravedlivou rovnováhu mezi ochranou práv novinářů a vydavatelů na jedné straně a právem na přístup k informacím na straně druhé. „V právním státě není možný ani jeden extrém, tedy současný systém, na němž vydělávají těžké miliardy giganti typu Facebook, Google atd., a druhý extrém tedy zablokování přístupu k duševnímu vlastnictví a informacím,“ uvádí europoslanec v prohlášení. Odpůrci směrnice dle něj mají jediný cíl: „Nadále se beztrestně přiživovat na práci jiných, rozkrádat jejich vlastnictví.“

Svoboda: Nejde o cenzuru

Nutnost revize vztahů mezi jednotlivými aktéry zdůrazňuje i europoslanec Pavel Svoboda. „Je fakt, že nová pravidla zoufale potřebujeme k tomu, abychom v prostředí internetu nastavili pravidla mezi uživateli, držiteli autorských práv a internetovými platformami, které mají příjmy z reklamy na základě poskytování děl, která jsou chráněná autorskoprávní ochranou,“ říká.

Čtvrteční rozhodnutí europarlamentu Svoboda, který je předsedou právního výboru EP, chápe jako krok k zevrubné a věcné diskuzi o podobě směrnice. „Musím říci, že mě mrzí dezinformační kampaň, která se vede proti poslancům. Nikdo nechce filtrovat internet, ale je třeba nastavit takové podmínky, aby ti, kdo vytvářejí kreativní díla, měli mít možnost tato svá díla efektivně chránit a to i v digitálním prostředí internetu,“ dodává k výše popsaným tlakům a kampani ze strany internetových monopolů a pirátů.

Pirátské strany jsou hlavními odpůrci směrnice ve stávajícím znění. Argumentují tvrzením o údajné cenzuře internetu a dopadu na uživatele, ačkoli cílem směrnice je především narovnat vztahy mezi vydavateli a internetovými molochy, nikoli připravit lidi o žertovné obrázky a další zábavu v on-line prostředí, jak tvrdí například tuzemští piráti.

Parlament ve čtvrtek na plénu ve Štrasburku hlasoval pouze o své pozici k návrhu. Nepustil ho rovnou do třístranného jednání mezi Evropskou komisí, členskými státy a parlamentem. Poslanci si vyhradili právo jednat o něm v září i na plénu a přijít s pozměňovacími návrhy. Z 627 přítomných poslanců z celkových 751 návrh odmítlo 318 poslanců, pro bylo 278 a 31 se zdrželo. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744