Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Reformu autorského práva zoufale potřebujeme, říká Svoboda. Polčák popsal tlak lobbistů

Reformu autorského práva zoufale potřebujeme, říká Svoboda. Polčák popsal tlak lobbistů

Boj o podobu médií, internetu a autorských práv vstoupil čtvrtečním hlasováním v Evropském parlamentu do nové fáze. Europoslanci zatím nepodpořili směrnici, která by novinářům zajistila ochranu díla před monopolem technologických gigantů, jako jsou Facebook a Google, kteří v současnosti na cizím obsahu vydělávají a nenesou za něj odpovědnost. „Nová pravidla zoufale potřebujeme,“ říká k tomu český europoslanec Pavel Svoboda. Jeho kolega Stanislav Polčák dodává, že současný systém, kdy se firmy „beztresně přiživují“ na cizím, není v právním státě možný.

Návrh směrnice budí už týdny velké emoce a stal se předmětem masivního lobbingu ze strany technologických gigantů a internetových aktivistů. V pozadí je kampaň firem jako Google a Facebook namířená v důsledku proti novinářům, kterou napříč Evropou podporují pirátské strany.

„Hlasování o návrhu směrnice o autorském právu bylo nejen v ČR zpolitizováno na nejvyšší úroveň. Údajně jsou ohroženy hodnoty jako svoboda internetu, právo na informace a přístup ke kulturním statkům. Ostatně, že svobodný internet je ohrožen, slyšíme už minimálně 20 let a opak je pravdou,“ popisuje atmosféru a tlak ze strany odpůrců směrnice v reakci na včerejší hlasování český europoslanec Stanislav Polčák. Někteří z jeho kolegů dostali v uplynulých týdnech i desítky tisíc mailů a výjimkou nejsou ani výhrůžky smrtí. „I já jsem obdržel osobní výhrůžky,“ potvrzuje Polčák.

Polčák konstatuje, že aktuální návrh má z jeho pohledu jisté nedostatky a je v některých ohledech příliš nekonkrétní, nicméně považuje za nutnost otevřít debatu a nastavit nová pravidla pro ochranu autorského obsahu na síti. Jde podle něj o spravedlivou rovnováhu mezi ochranou práv novinářů a vydavatelů na jedné straně a právem na přístup k informacím na straně druhé. „V právním státě není možný ani jeden extrém, tedy současný systém, na němž vydělávají těžké miliardy giganti typu Facebook, Google atd., a druhý extrém tedy zablokování přístupu k duševnímu vlastnictví a informacím,“ uvádí europoslanec v prohlášení. Odpůrci směrnice dle něj mají jediný cíl: „Nadále se beztrestně přiživovat na práci jiných, rozkrádat jejich vlastnictví.“

Svoboda: Nejde o cenzuru

Nutnost revize vztahů mezi jednotlivými aktéry zdůrazňuje i europoslanec Pavel Svoboda. „Je fakt, že nová pravidla zoufale potřebujeme k tomu, abychom v prostředí internetu nastavili pravidla mezi uživateli, držiteli autorských práv a internetovými platformami, které mají příjmy z reklamy na základě poskytování děl, která jsou chráněná autorskoprávní ochranou,“ říká.

Čtvrteční rozhodnutí europarlamentu Svoboda, který je předsedou právního výboru EP, chápe jako krok k zevrubné a věcné diskuzi o podobě směrnice. „Musím říci, že mě mrzí dezinformační kampaň, která se vede proti poslancům. Nikdo nechce filtrovat internet, ale je třeba nastavit takové podmínky, aby ti, kdo vytvářejí kreativní díla, měli mít možnost tato svá díla efektivně chránit a to i v digitálním prostředí internetu,“ dodává k výše popsaným tlakům a kampani ze strany internetových monopolů a pirátů.

Pirátské strany jsou hlavními odpůrci směrnice ve stávajícím znění. Argumentují tvrzením o údajné cenzuře internetu a dopadu na uživatele, ačkoli cílem směrnice je především narovnat vztahy mezi vydavateli a internetovými molochy, nikoli připravit lidi o žertovné obrázky a další zábavu v on-line prostředí, jak tvrdí například tuzemští piráti.

Parlament ve čtvrtek na plénu ve Štrasburku hlasoval pouze o své pozici k návrhu. Nepustil ho rovnou do třístranného jednání mezi Evropskou komisí, členskými státy a parlamentem. Poslanci si vyhradili právo jednat o něm v září i na plénu a přijít s pozměňovacími návrhy. Z 627 přítomných poslanců z celkových 751 návrh odmítlo 318 poslanců, pro bylo 278 a 31 se zdrželo. 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1