Články odjinud

REPORTÁŽ: Nuda a nekonečně čekání na vytoužené dokumenty. Jak se žije v migrantům v Itálii?

REPORTÁŽ: Nuda a nekonečně čekání na vytoužené dokumenty. Jak se žije v migrantům v Itálii?

Obloha je jasně modrá a slunce příjemně pálí. V severoitalském městečku Udine, které se nachází kousek od moře a také od slovinských hranic, se už od brzkého jara vysedává pod slunečníky pouze v lehkém svetru. Slunné počasí vylákalo ven i skupinku čtyř mladíků, která postává opodál a znuděně se opírá o zděné hradby, nad nimiž se tyčí vrcholky stále zasněžených Alp. S nikým nemluví, jen vytrvale pozorují dění okolo. Nejde o místní mládež, která by si s rodiči či přáteli vyrazila na sobotní dopolední posezení v kavárně na zámku, ale o mladé migranty. Těch jsou v Udine nyní stovky, možná až tisíce, a noví stále přicházejí. Zdlouhavé čekání na vyřízení žádostí o azyl tráví nicneděláním a bezcílným poflakováním se po okolí. Život v pohodlném provizorním bydlení se totiž proměnil v začarovaný kruh – chybí motivace, možnost legálně pracovat a impuls něco změnit.

„Zatím není takové teplo. Být ještě o několik stupňů více, tak tu takových partiček bude větší počet. A to samé platí o náměstích v centru nebo přilehlých parcích,“ říká mi kamarádka, která v Udine žila a dodnes se sem pravidelně vrací. Na dalšího mladíka narážíme za pár okamžiků v podzámčí. Nejde se splést, všichni vypadají téměř stejně: světlé džíny, tenisky, trička nebo mikiny s výraznými nápisy v angličtině, v ruce mobilní telefony a v očích laxnost a apatie.

Od začátku migrační krize, která v roce 2015 zasáhla Evropu, do Udine přišly tisícovky migrantů. Někteří utíkali před válkou, jiní za vidinou lepšího života a dobré práce. Město část z nich ubytovalo v místních kasárnách a v bývalých vojenských barácích. Téměř 90 % migrantů, pro které se kasárna v Udine staly dočasným zázemím, pochází z Pákistánu, Afghánistánu a v poslední době také z Bangladéše. „Jejich příběhy jsou vesměs pořád stejné. Většina z nich sem přišla, protože jejich žádost o azyl zamítli v nějaké jiné evropské zemi,“ vysvětluje asi pětadvacetiletá dívka, která dobrovolně pracuje ve vrátnici u vchodu do kasáren. Jejím úkolem je zapisovat si, kdo z nich vychází a kdy se vrací.

I přesto, že v centru města, na historickém zámku nebo v okolí nádraží lze na migranty běžně narazit, většina z nich provizorní bydlení v bývalém vojenském objektu vůbec neopouští. „Odhaduji, že pouze tak 10 % z nich je aktivních a vydá se mimo kasárna, aby se zeptalo, zda místní nechtějí třeba s něčím pomoct. Nebo si jen tak popovídat,“ říká dívka.

Italské zákony sice neumožňují, aby migranti legálně pracovali, volný čas ale mohou vyplnit nejrůznějšími aktivitami. Podle dívky ve vrátnici je důvodem, proč migranti raději zůstávají skrytí za zdí objektu, pohodlí, které jim ubytování poskytuje. „Proč by někam chodili? Tady mají vše, co potřebují. Postel i jídlo. Kdybych já byla v jejich situaci, tak něco dělám a nejsem tak pohodlná a líná,“ pokračuje dívka a vzápětí se dává do řeči s mladým Pákistáncem, který se zvědavě přiblížil, protože ho zaujala vyptávající se zahraniční návštěva.

„Odešel jsem z osobních důvodů a kvůli práci. Moje rodina čeká, že jim pošlu nějaké peníze,“ dá se do vyprávění. „Občas chodím ven a snažím se učit italsky,“ dodává, ale nezní to příliš přesvědčivě. Dívka ve vrátnici kroutí hlavou a můj dojem tím potvrzuje.

Šanci na azyl mají, ale čekání je dlouhé

Jen pár kilometrů od bývalých kasáren v bezprostřední blízkosti železniční trati se nachází sídlo místní pobočky Červeného kříže. Přestože je několik objektů, které organizace spravuje, umístěno v obydlené oblasti jen kousek od rušné třídy, samotné místo působí opuštěně. Zvonek chybí a za velká železná vrata, která představují jediný přístupový bod do objektu, se dá dostat pouze v momentě, když se na dálkové ovládání otevřou, aby jimi projelo menší nákladní vozidlo.

Nikoho by ani nenapadlo, že i tady za vysokou zdí obehnanou drátem žije několik desítek migrantů, kteří stejně jako ti v bývalých kasárnách čekají na vysněné dokumenty a s tím spojené potvrzení, že mohou zůstat v Evropě.

Migrace přes Středozemní moře

„V tuto chvíli tu máme přesně 37 lidí,“ říká ředitel místní pobočky Červeného kříže Fabio Di Lenardo, který ochotně svolil k rozhovoru. Nejvíce z nich pochází z Alžírska a Nigérie, najdou se tu ale také příchozí z Mali, Somálska, Sierra Leone, Pobřeží Slonoviny nebo Burkina Faso. Do Itálie se tito běženci dostali přes Libyi a Středozemní moře a až na jednu výjimku – ženu z Nepálu, jde výhradně o muže, kteří jsou starší 18 let. „Loni v létě jsme se rozhodli, že si budeme v Udine příchozí rozdělovat. Afghánce a Pákistánce posíláme automaticky do kasáren a lidi, kteří přijdou z Afriky, si necháváme tady. Samozřejmě ale nemáme problém přijmout i jiné národnosti,“ vysvětluje Di Lenardo.

Migranti žijí v objektu v několika na oranžovo omítnutých barácích s malými okny a plechovými dveřmi. Uvnitř mají k dispozici malé pokoje, v nichž spí po skupinách, a společenskou místnost. Na dvorku mezi jednotlivými ubikacemi se povalují fotbalové míče a v zastřešeném příbytku je o sloupy opřeno několik starších horských kol. Sportovního náčiní ani okopaných míčů si však nikdo nevšímá, čas od času pouze vystrčí hlavu ze dveří baráků nebo si líně sedne na obrubník chodníku před nimi. Atmosféra je ospalá a jediným zpestřením všedních dnů se zdá být opět jen novinářská návštěva.

I přesto, že podle ředitele místní pobočky charitativní organizace, která se o migranty v ubikacích stará, většina z ubytovaných azyl v Itálii nakonec získá, na rozhodnutí úředníků si musí několik měsíců počkat. „Dříve museli vydržet devět až jedenáct měsíců, dnes se čekací doba zkrátila na šest měsíců,“ vysvětluje Di Lenardo. Důvodem je zřízení nové komise, která posuzuje žádosti o udělení azylu nebo doplňkové ochrany, přímo v Udine. „Jsme za to rádi. V minulosti jsme spadali pod komisi ve větší Gorizii,“ říká k tomu Di Lenardo.

Čekání na rozhodnutí je zdlouhavé. „Nikdy jsme tu nezaznamenali fyzický konflikt, jsou to všechno jen řeči. Jediný problém, se kterým se často při naší práci setkáváme, je, že mladí migranti rádi kouří hašiš,“ zdůrazňuje v této souvislosti Di Lenardo.

V italských parlamentních volbách, které proběhly na začátku letošního března, výrazně posílily protiimigrantské strany. Nejvýraznější Liga (dříve Liga severu) se po dlouhých jednáních nakonec stala součástí vlády spolu s populistickým Hnutím pěti hvězd. Jejich vláda, která před několika dny získala důvěru v italském parlamentu, slibuje přísnější imigrační politiku. „Jednou z věcí, se kterou bychom chtěli něco udělat, je politika dosavadních italských vlád, které rozdělují migranty do regionů po celé Itálii. Není to správné, protože tím ztrácíme kontrolu a možnost dát lidem záruku bezpečnosti,“ řekl v březnovém rozhovoru pro INFO.CZ hejtman kraje Friuli-Venezia Giulia Massimilano Fedriga. „Byl jsem se podívat v kasárnách v Udine, kde jsou migranti, a zjistil jsem, že se všichni narodili 1. ledna. Nic o těchto lidech nevíme. Netušíme, jaký žili život, co jsou zač a z jakých důvodů odešli,“ uvedl.

Znovuoživení na evropské úrovni se i v souvislosti s novou italskou vládou dočkala také debata o automatickém a povinném přerozdělování žadatelů o azyl mezi zeměmi EU (známém jako „kvóty“), o kterém se hovoří v rámci reformy tzv. dublinského systému. Možnost povinného přerozdělování v případě opakování se krize z roku 2015, která by zatížila jednu ze členských zemí, ale stále naráží především na země visegrádské skupiny – do ní kromě Maďarska, Polska a Slovenska patří také Česko.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818