Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

REPORTÁŽ: Nuda a nekonečně čekání na vytoužené dokumenty. Jak se žije v migrantům v Itálii?

REPORTÁŽ: Nuda a nekonečně čekání na vytoužené dokumenty. Jak se žije v migrantům v Itálii?

Obloha je jasně modrá a slunce příjemně pálí. V severoitalském městečku Udine, které se nachází kousek od moře a také od slovinských hranic, se už od brzkého jara vysedává pod slunečníky pouze v lehkém svetru. Slunné počasí vylákalo ven i skupinku čtyř mladíků, která postává opodál a znuděně se opírá o zděné hradby, nad nimiž se tyčí vrcholky stále zasněžených Alp. S nikým nemluví, jen vytrvale pozorují dění okolo. Nejde o místní mládež, která by si s rodiči či přáteli vyrazila na sobotní dopolední posezení v kavárně na zámku, ale o mladé migranty. Těch jsou v Udine nyní stovky, možná až tisíce, a noví stále přicházejí. Zdlouhavé čekání na vyřízení žádostí o azyl tráví nicneděláním a bezcílným poflakováním se po okolí. Život v pohodlném provizorním bydlení se totiž proměnil v začarovaný kruh – chybí motivace, možnost legálně pracovat a impuls něco změnit.

„Zatím není takové teplo. Být ještě o několik stupňů více, tak tu takových partiček bude větší počet. A to samé platí o náměstích v centru nebo přilehlých parcích,“ říká mi kamarádka, která v Udine žila a dodnes se sem pravidelně vrací. Na dalšího mladíka narážíme za pár okamžiků v podzámčí. Nejde se splést, všichni vypadají téměř stejně: světlé džíny, tenisky, trička nebo mikiny s výraznými nápisy v angličtině, v ruce mobilní telefony a v očích laxnost a apatie.

Od začátku migrační krize, která v roce 2015 zasáhla Evropu, do Udine přišly tisícovky migrantů. Někteří utíkali před válkou, jiní za vidinou lepšího života a dobré práce. Město část z nich ubytovalo v místních kasárnách a v bývalých vojenských barácích. Téměř 90 % migrantů, pro které se kasárna v Udine staly dočasným zázemím, pochází z Pákistánu, Afghánistánu a v poslední době také z Bangladéše. „Jejich příběhy jsou vesměs pořád stejné. Většina z nich sem přišla, protože jejich žádost o azyl zamítli v nějaké jiné evropské zemi,“ vysvětluje asi pětadvacetiletá dívka, která dobrovolně pracuje ve vrátnici u vchodu do kasáren. Jejím úkolem je zapisovat si, kdo z nich vychází a kdy se vrací.

I přesto, že v centru města, na historickém zámku nebo v okolí nádraží lze na migranty běžně narazit, většina z nich provizorní bydlení v bývalém vojenském objektu vůbec neopouští. „Odhaduji, že pouze tak 10 % z nich je aktivních a vydá se mimo kasárna, aby se zeptalo, zda místní nechtějí třeba s něčím pomoct. Nebo si jen tak popovídat,“ říká dívka.

Italské zákony sice neumožňují, aby migranti legálně pracovali, volný čas ale mohou vyplnit nejrůznějšími aktivitami. Podle dívky ve vrátnici je důvodem, proč migranti raději zůstávají skrytí za zdí objektu, pohodlí, které jim ubytování poskytuje. „Proč by někam chodili? Tady mají vše, co potřebují. Postel i jídlo. Kdybych já byla v jejich situaci, tak něco dělám a nejsem tak pohodlná a líná,“ pokračuje dívka a vzápětí se dává do řeči s mladým Pákistáncem, který se zvědavě přiblížil, protože ho zaujala vyptávající se zahraniční návštěva.

„Odešel jsem z osobních důvodů a kvůli práci. Moje rodina čeká, že jim pošlu nějaké peníze,“ dá se do vyprávění. „Občas chodím ven a snažím se učit italsky,“ dodává, ale nezní to příliš přesvědčivě. Dívka ve vrátnici kroutí hlavou a můj dojem tím potvrzuje.

Šanci na azyl mají, ale čekání je dlouhé

Jen pár kilometrů od bývalých kasáren v bezprostřední blízkosti železniční trati se nachází sídlo místní pobočky Červeného kříže. Přestože je několik objektů, které organizace spravuje, umístěno v obydlené oblasti jen kousek od rušné třídy, samotné místo působí opuštěně. Zvonek chybí a za velká železná vrata, která představují jediný přístupový bod do objektu, se dá dostat pouze v momentě, když se na dálkové ovládání otevřou, aby jimi projelo menší nákladní vozidlo.

Nikoho by ani nenapadlo, že i tady za vysokou zdí obehnanou drátem žije několik desítek migrantů, kteří stejně jako ti v bývalých kasárnách čekají na vysněné dokumenty a s tím spojené potvrzení, že mohou zůstat v Evropě.

Migrace přes Středozemní moře

„V tuto chvíli tu máme přesně 37 lidí,“ říká ředitel místní pobočky Červeného kříže Fabio Di Lenardo, který ochotně svolil k rozhovoru. Nejvíce z nich pochází z Alžírska a Nigérie, najdou se tu ale také příchozí z Mali, Somálska, Sierra Leone, Pobřeží Slonoviny nebo Burkina Faso. Do Itálie se tito běženci dostali přes Libyi a Středozemní moře a až na jednu výjimku – ženu z Nepálu, jde výhradně o muže, kteří jsou starší 18 let. „Loni v létě jsme se rozhodli, že si budeme v Udine příchozí rozdělovat. Afghánce a Pákistánce posíláme automaticky do kasáren a lidi, kteří přijdou z Afriky, si necháváme tady. Samozřejmě ale nemáme problém přijmout i jiné národnosti,“ vysvětluje Di Lenardo.

Migranti žijí v objektu v několika na oranžovo omítnutých barácích s malými okny a plechovými dveřmi. Uvnitř mají k dispozici malé pokoje, v nichž spí po skupinách, a společenskou místnost. Na dvorku mezi jednotlivými ubikacemi se povalují fotbalové míče a v zastřešeném příbytku je o sloupy opřeno několik starších horských kol. Sportovního náčiní ani okopaných míčů si však nikdo nevšímá, čas od času pouze vystrčí hlavu ze dveří baráků nebo si líně sedne na obrubník chodníku před nimi. Atmosféra je ospalá a jediným zpestřením všedních dnů se zdá být opět jen novinářská návštěva.

I přesto, že podle ředitele místní pobočky charitativní organizace, která se o migranty v ubikacích stará, většina z ubytovaných azyl v Itálii nakonec získá, na rozhodnutí úředníků si musí několik měsíců počkat. „Dříve museli vydržet devět až jedenáct měsíců, dnes se čekací doba zkrátila na šest měsíců,“ vysvětluje Di Lenardo. Důvodem je zřízení nové komise, která posuzuje žádosti o udělení azylu nebo doplňkové ochrany, přímo v Udine. „Jsme za to rádi. V minulosti jsme spadali pod komisi ve větší Gorizii,“ říká k tomu Di Lenardo.

Čekání na rozhodnutí je zdlouhavé. „Nikdy jsme tu nezaznamenali fyzický konflikt, jsou to všechno jen řeči. Jediný problém, se kterým se často při naší práci setkáváme, je, že mladí migranti rádi kouří hašiš,“ zdůrazňuje v této souvislosti Di Lenardo.

V italských parlamentních volbách, které proběhly na začátku letošního března, výrazně posílily protiimigrantské strany. Nejvýraznější Liga (dříve Liga severu) se po dlouhých jednáních nakonec stala součástí vlády spolu s populistickým Hnutím pěti hvězd. Jejich vláda, která před několika dny získala důvěru v italském parlamentu, slibuje přísnější imigrační politiku. „Jednou z věcí, se kterou bychom chtěli něco udělat, je politika dosavadních italských vlád, které rozdělují migranty do regionů po celé Itálii. Není to správné, protože tím ztrácíme kontrolu a možnost dát lidem záruku bezpečnosti,“ řekl v březnovém rozhovoru pro INFO.CZ hejtman kraje Friuli-Venezia Giulia Massimilano Fedriga. „Byl jsem se podívat v kasárnách v Udine, kde jsou migranti, a zjistil jsem, že se všichni narodili 1. ledna. Nic o těchto lidech nevíme. Netušíme, jaký žili život, co jsou zač a z jakých důvodů odešli,“ uvedl.

Znovuoživení na evropské úrovni se i v souvislosti s novou italskou vládou dočkala také debata o automatickém a povinném přerozdělování žadatelů o azyl mezi zeměmi EU (známém jako „kvóty“), o kterém se hovoří v rámci reformy tzv. dublinského systému. Možnost povinného přerozdělování v případě opakování se krize z roku 2015, která by zatížila jednu ze členských zemí, ale stále naráží především na země visegrádské skupiny – do ní kromě Maďarska, Polska a Slovenska patří také Česko.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1