Rokos: Na Nutellu nám nesahejte, pane Salvini!

Milan Rokos

09. 12. 2019 • 17:00

GLOSA MILANA ROKOSE | Amerika na prvním místě, Itálie na prvním místě, přišel čas vzít si naši zemi zpět… Populističtí politici v Evropě i zámoří se snaží svým voličům namluvit, že jim jejich domovinu někdo ukradl a že je nutné bránit národní zájmy. Když se ale do této mise naposledy pustil vůdce italských populistů Matteo Salvini, dopadlo to neslavně.

„Boj za národní zájem“ se někdy může ukázat ošidný. Italský exministr a vůdce Ligy Matteo Salvini, jinak milovník čokoládovo-oříškové pomazánky Nutella vyráběné italskou společností Ferrero, se při shromáždění minulý čtvrtek nechal slyšet, že ji už jíst nebude. Ferrero totiž zjevně páchá hřích – světově oblíbenou pochoutku vyrábí nejen z italských, ale především z tureckých oříšků.

Nic na tom, že Italové se svojí produkcí lískových oříšků za Tureckem zaostávají a nedokázali by pokrýt světovou poptávku po Nutelle. Fakta pro Salviniho nehrála roli, důležitý byl slogan „Itálie na prvním místě“. Tentokrát to ale rázný odpůrce migrantů i tureckých oříšků trochu nedomyslel.

Nutelly se mezitím zastal i ministr pro regionální záležitosti Stefano Buffagni z Hnutí pěti hvězd. Ten řekl, že Ferrero sice turecké oříšky nakupuje, pětina použitých oříšků prý ale pochází z Itálie.

Nacionalista Salvini je teď samozřejmě terčem politických soupeřů. „Pokud se nedokážete vyjádřit kompetentně k Nutelle, je jasné, že důvěryhodnost toho, co říkáte o Evropském stabilizačním mechanismu (ESM), je dosti špatná," uvedl například ministr hospodářství Roberto Gualtieri, který tak komentoval petici Ligy proti schválení ESM.

Místo Nutelly si Salvini bude muset zvykat na jinou italskou specialitu, sardinky. Tentokrát ale s velkým S. Tak se totiž jmenuje hnutí, které se v posledních týdnech šíří Itálií a protestuje proti rasismu, nenávisti a populismu.

Když mluví Salvini o lednových regionálních volbách v kraji Emilia Romagna, slibuje jeho „osvobození“, jako kdyby ještě probíhala válka. Tisíce „Sardinek“ vycházejících do ulic italských měst si jistý druh osvobození přejí také – od Salviniho.

SDÍLET