Salvinimu je Itálie malá, míří až na vrchol Evropy. Může být lídrem po vzoru Merkelové?

09. 02. 2019 • 19:30

Hvězda Mattea Salviniho v Itálii stoupá. Poté, co se šéf protiimigrační strany Liga stal italským ministrem vnitra a místopředsedou vlády, je ale stále víc slyšet také na evropské scéně. Salvini se přitom netají tím, že by se rád dostal až na vrchol evropské politiky a míří skutečně vysoko. Podle jeho stratéga má šéf Ligy ambice nahradit Angelu Merkelovou v pozici lídra Evropy, pomoct mu přitom mají hlavně nadcházející volby do Evropského parlamentu. Jaké jsou jeho šance?

Salvinimu, který vystupuje jako de facto lídr italské politiky, nelze upřít, že je od svého nástupu k moci v Evropě hodně slyšet. Prokazuje se to nejen tvrdou protiimigrační politikou, ale také v boji o italský rozpočet a neustálými slovními výpady, které míří nejen na unijní instituce, ale také proti čelním představitelům velkých evropských zemí, jako je Francie nebo Německo. Salvini by byl ale rád, kdyby o něm bylo slyšet ještě víc.

 „Odvážnou ambicí Mattea Salviniho je nahradit Angelu Merkelovou“, která si řadu let drží pozici hlavního lídra evropského politického řádu, napsal před nedávnem server Bloomberg. Odkazuje se přitom na slova Salviniho stratéga a bývalého investičního bankéře Guglielma Picchiho, podle kterého mají být zlomovým okamžikem Salviniho cesty na vrchol Evropy volby do Evropského parlamentu naplánované na druhou polovinu května.

Salvini počítá s tím, že pokud si evropští populisté povedou v evropských volbách dobře a jeho Liga si v Itálii zajistí podporu 30 procent, bude mít páku na to, jak evropský establishment ohnout podle jeho vlastní agendy, tvrdí Picchi. To by sice znamenalo, že by Liga musela získat téměř dvojnásobek hlasů, které získala během parlamentních voleb loni v březnu, průzkumy ale ukazují, že k tomu má Salviniho strana slušně našlápnuto.

Podle průzkumů, na které se Bloomberg odkazuje, podpora Ligy v posledních týdnech vrostla na 32 procent – což je těsně nad hranicí stanovenou Picchim. Během loňským parlamentních voleb přitom strana získala 17,6 procent hlasů, které jí stačily k tomu spolu s Hnutím pěti hvězd sestavit novou, euroskepticky naladěnou vládu. Salviniho strana se tak v posledních měsících veze na sílící vlně popularity, jeho šance dosáhnout v evropských volbách stanoveného cíle proto nejsou malé.

Infografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbách

„V takovém případě by to byl Salvini, kdo by byl evropským průvodcem, jako byla řadu let Merkelová,“ říká Picchi, který nyní působí jako náměstek na ministerstvu zahraničí. „Každý bude muset se Salvinim mluvit. Už nebude vést jen Itálii, ale i Evropu,“ dodává podle serveru Bloomberg.

Salvini tak v evropských volbách cítí velkou příležitost. Květnové hlasování označuje za „bitvu bitev“ namířenou proti německo-francouzské ose a unijním byrokratům, kteří podle něj zasahují do vnitřních záležitostí Itálie. Jakýkoliv výsledek nad 30 procent bude pro Ligu „senzační úspěch“, říká Picchi, který působí také jako vyslanec Ligy ve vztahu k ostatním euroskeptickým stranám Evropy.

Salvini nemá koaliční potenciál, ani sílu Německa

Cíle Mattea Salviniho nejsou malé, podle odborníků oslovených redakcí INFO.CZ však šéf Ligy nemá Evropu šanci ovládnout. „Podle mě je to naprosto nereálné. Angela Merkelová si svoji pozici vybudovala schopností kompromisu a ochotou se domluvit, i za cenu dlouhého vyjednávání. Právě klid a trpělivost rozhodně nepatří mezi Salviniho silné stránky. Navíc jeho rétorika se často obrací k italskému publiku, čímž ale těžko na svoji stranu získá ostatní politiky. Prosazuje prostě zájmy Italů, což se často dostává do rozporu s ostatními,“ míní expert na italskou politiku z Fakulty sociálních věd UK Martin Mejstřík, podle kterého jde jen o politické PR před volbami.

„Liga pravděpodobně volby v Itálii vyhraje s velkým ziskem, to ale na evropské úrovni nic neznamená. Proevropské frakce v Evropském parlamentu budou nadále tvořit většinu. Evropští populisté navíc mají právě ten problém, že se každý z nich snaží slíbit něco svým voličům doma, což ale jde velmi často proti zájmům ostatních populistů v jiných zemích. Nedomnívám se proto, že by se Salvini na evropské úrovni mohl stát druhou Merkelovou a podle mě o to jako člověk preferující akci před vyjednáváním ani nestojí,“ dodává Mejstřík pro INFO.CZ.

Podobně to vidí také odborník na Evropskou unii z Ústavu mezinárodních vztahů Jan Kovář. Salvini se na evropské úrovni sice snaží spojit síly s některými euroskeptiky a nacionalisty, jako je šéfka francouzského Národního sdružení Marine Le Penová, předseda strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński nebo vůdce nizozemských euroskeptických protiimigračních sil Geert Wilders. Většinu v Evropském parlamentu ale po volbách nezískají.

„Pokud bych to měl spojit s volbami do Evropského parlamentu, jak to dělá Picchi, Salvini se evropským lídrem po Merkelové stát nemůže. Evropští populisté vždycky byli a stále jsou velmi nejednotní, a přestože se v současnosti počítá s tím, že získají víc hlasů, stále to není dostatek k tomu, aby měli v Evropském parlamentu většinu. Jejich koaliční potenciál s někým dalším je navíc poměrně nízký,“ říká pro INFO.CZ Kovář.

Odborník ÚMV upozorňuje, že euroskeptické politické skupiny v Evropském parlamentu nebyly schopné spolupracovat ani v minulosti. Nacionalistické strany totiž volají po jednoduchých řešeních problémů, která ale jdou proti zájmům nacionalistů z jiných členských zemí. Proto podle Kováře nebudou mít po volbách dostatečnou sílu, jednotu ani koaliční potenciál, aby Evropskému parlamentu mohli dominovat.

„Salvini je z italských politiků sice slyšet nejvíc, ale v čem měla Merkelová vždy výhodu, je to, že její strana je součástí evropských lidovců, kteří jsou v Evropském parlamentu největší politickou skupinou. Spadá tedy do mainstreamu, který má koaliční potenciál. Lídři Německa navíc vždy čerpali svou sílu i z toho, že stojí v čele nejsilnější ekonomiky, která nemá rozpočtové a další problémy,“ dodává Kovář s tím, že podobné problémy má právě Itálie – ať už jde o vysokou nezaměstnanost, státní dluh nebo problémy s bankami.  

„Salvini tedy nebude mít jednotu v Evropském parlamentu, ani napříč celou Evropou. Že by tyto strany v Evropě spolupracovaly, to se nestane – stále to je velmi iluzorní věc. Možná za pět nebo deset let, ale ne teď. Salvini za sebou navíc nemá váhu Německa. Možná tedy bude po volbách víc slyšet, ale že by byl nový lídrem typu Angely Merkelové, není reálné,“ uzavírá odborník ÚMV.