Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Selmayrgate otřásá Bruselem. Selmayr není monstrum, hájí Komise kontroverzní jmenování

Selmayrgate otřásá Bruselem. Selmayr není monstrum, hájí Komise kontroverzní jmenování

Německý právník a šedá eminence Bruselu s velkým vlivem na šéfa Evropské komise Jean-Claude Junckera Martin Selmayr je vysoce kompetentní a má naprostou důvěru celého kolegia komisařů a komisaře. Komise při jeho jmenování generálním tajemníkem instituce, kde bude řídit více než 33 tisíc lidí, nepochybila a neporušila žádná pravidla. V Evropském parlamentu to dnes večer prohlásil eurokomisař Günther Oettinger, který má na starosti lidské zdroje. Diskusi o kontroverzním postupu Komise vyvolali europoslanci. Podle nich se jedná o bezprecedentní krok, který v konečném důsledku podkopává důvěru unijních institucí a je vodou na mlýn populistům, kteří kritizují EU a její integraci. 

„Selmayrova kauza vytváří dojem, že to bylo dopředu připravené a politicky motivované,“ uvedl při dnešní debatě v Evropském parlamentu český europoslanec z ODS Jan Zahradil. Spolu s dalšími kolegy griloval zástupce Evropské komise Günthera Oettingera, který dorazil do Štrasburku, aby vysvětlil okolnosti kontroverzního jmenování bývalého šéfa Junckerova kabinetu Martina Selmayra generálním tajemníkem Komise. Selmayrova aféra už několik dní otřásá Bruselem a podle tamních pozorovatelů není vyloučeno, že by mohla vlivného eurokrata stát místo. Další zdůrazňují, že může nenávratně poškodit důvěryhodnost celé Komise Jean-Claude Junckera.

Na to v dnešní rozpravě upozorňovala řada europoslanců včetně některých evropských lidovců, tedy zástupců největší politické skupiny v Evropském parlamentu, ze které pochází i šéf Evropské komise a velký podporovatel Selmayra Jean-Claude Juncker. Poslanci připomínali nejasné okolnosti, za kterých se sedmačtyřicetiletý právník stal na začátku března generálním tajemníkem Evropské komise s dohledem na více než 33 tisíc zaměstnanců. Podle německého lidovce Wenera Langena (EPP) není vysoce postavený úředník, který dříve pracoval jako šéf Junckerova kabinetu a kterému se přezdívá „bruselské monstrum“, pro tuto funkci vhodný, a měl by proto odstoupit. Jiní podtrhovali to, že podobná kauza vyvolává v lidech dojem, že v Komisi začínají před zraky veřejnosti přebírat otěže nikým nevolení byrokrati.

Poslancům, kteří vystoupili ve Štrasburku, dále vadilo, že aféra „Selmayrgate“ ničí důvěryhodnost nejen Komise, ale především celé Evropské unie a její integrace. To je podle nich nebezpečné zejména v době, kdy podpora lidí v evropský projekt v některých zemích upadá a hlavní slovo tu stále mají populisté a silně euroskeptická uskupení.

Na kontroverzní jmenování německého právníka, který je v bruselských kruzích považován za šedou eminenci tahající za zákulisní nitky, upozornil začátkem minulého týdne respektovaný bruselský zpravodaj francouzského listu Libération Jean Quatremer. Jeho zpráva si získala pozornost i proto, že novinář stál v roce 1999 za odhalením korupčního skandálu, který zlomil politický vaz tehdejší Komisi vedené Jacquesem Santerem. „Je dost možné, že si Quatremer připíše další zářez,“ řekl redakci nejmenovaný úředník z blízkosti unijních institucí.

Quatremer a další novináři mají za to, že Selmayr povýšil na vlivnou pozici, ze které se bude moct účastnit unijních summitů, tedy vrcholných setkání premiérů a prezidentů zemí EU, v rozporu s platnými pravidly Komise. Její pracovníci zpočátku tvrdili, že Selmayr měl protikandidáty, což je jednou z nutných podmínek ve výběrovém řízení. Nakonec ale vyšlo najevo, že to není pravda a celé řízení probíhalo v tajnosti a v podezřele zrychleném módu – během devíti minut.

Podle novinářů je ke všemu pravděpodobné, že došlo i ke zfalšování zápisu ze zasedání kolegia komisařů a také k tomu to, že Selmayrovo povýšení mohlo souviset s plánovaným zvýšením odměn pro stávající komisaře po vypršení jejich mandátu.

Novinář Ryan Heath z bruselského serveru Politico podotýká, že podobný postup Komise je při nejmenším dost zvláštní a zbytečný, protože Selmayr by se šéfem všech úředníků Evropské komise mohl hladce stát i při skutečném dodržení všech pravidel. „Každý, kdo s ním má co do činění, uznává, že je brilantní a strategicky uvažující,“ uvedl Heath. Podobně o Selmayrovi mluvil i bývalý český státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, který se s tehdejším šéfem Junckerova kabinetu pravidelně potkával. „Martin je nesmírně vzdělaný, má obrovský rozhled a je velmi chytrý. Jednání s ním byla nejnáročnější v mém životě,“ řekl nedávno pro INFO.CZ.

Selmayra a postup Komise, který je podle něj v naprostém souladu s unijními pravidly, hájil ve Štrasburku komisař Oettinger. Selmayr se podle něj na místo generálního tajemníka Evropské komise hodí a nikdo v instituci to nezpochybňuje. „Martin Selmayr je vynikajícím právníkem a má vysoké komunikační schopnosti,“ uvedl dnes večer Oettinger. „Má důvěru předsedy (Komise), mou důvěru a důvěru celého kolegia komisařů,“ dodal s odkazem na hlasování o Selmayrově jmenování, které bylo jednomyslné. Oettinger se ohradil proti kritice, že se jednalo o zpolitizované rozhodnutí, které má zajistit, aby se mezi vysoké úředníky dostalo co nejvíce Němců.

Okolnosti Selmayrova jmenování do čela generálního sekretariátu Evropské komise jen tak nezmizí. Jak redakci INFO.CZ potvrdila jeho místopředsedkyně a česká europoslankyně Martina Dlabajová, příště se jím bude zabývat Výbor pro rozpočtovou kontrolu (CONT).

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1