Selmayrgate otřásá Bruselem. Selmayr není monstrum, hájí Komise kontroverzní jmenování | info.cz

Články odjinud

Selmayrgate otřásá Bruselem. Selmayr není monstrum, hájí Komise kontroverzní jmenování

Německý právník a šedá eminence Bruselu s velkým vlivem na šéfa Evropské komise Jean-Claude Junckera Martin Selmayr je vysoce kompetentní a má naprostou důvěru celého kolegia komisařů a komisaře. Komise při jeho jmenování generálním tajemníkem instituce, kde bude řídit více než 33 tisíc lidí, nepochybila a neporušila žádná pravidla. V Evropském parlamentu to dnes večer prohlásil eurokomisař Günther Oettinger, který má na starosti lidské zdroje. Diskusi o kontroverzním postupu Komise vyvolali europoslanci. Podle nich se jedná o bezprecedentní krok, který v konečném důsledku podkopává důvěru unijních institucí a je vodou na mlýn populistům, kteří kritizují EU a její integraci. 

„Selmayrova kauza vytváří dojem, že to bylo dopředu připravené a politicky motivované,“ uvedl při dnešní debatě v Evropském parlamentu český europoslanec z ODS Jan Zahradil. Spolu s dalšími kolegy griloval zástupce Evropské komise Günthera Oettingera, který dorazil do Štrasburku, aby vysvětlil okolnosti kontroverzního jmenování bývalého šéfa Junckerova kabinetu Martina Selmayra generálním tajemníkem Komise. Selmayrova aféra už několik dní otřásá Bruselem a podle tamních pozorovatelů není vyloučeno, že by mohla vlivného eurokrata stát místo. Další zdůrazňují, že může nenávratně poškodit důvěryhodnost celé Komise Jean-Claude Junckera.

Na to v dnešní rozpravě upozorňovala řada europoslanců včetně některých evropských lidovců, tedy zástupců největší politické skupiny v Evropském parlamentu, ze které pochází i šéf Evropské komise a velký podporovatel Selmayra Jean-Claude Juncker. Poslanci připomínali nejasné okolnosti, za kterých se sedmačtyřicetiletý právník stal na začátku března generálním tajemníkem Evropské komise s dohledem na více než 33 tisíc zaměstnanců. Podle německého lidovce Wenera Langena (EPP) není vysoce postavený úředník, který dříve pracoval jako šéf Junckerova kabinetu a kterému se přezdívá „bruselské monstrum“, pro tuto funkci vhodný, a měl by proto odstoupit. Jiní podtrhovali to, že podobná kauza vyvolává v lidech dojem, že v Komisi začínají před zraky veřejnosti přebírat otěže nikým nevolení byrokrati.

Poslancům, kteří vystoupili ve Štrasburku, dále vadilo, že aféra „Selmayrgate“ ničí důvěryhodnost nejen Komise, ale především celé Evropské unie a její integrace. To je podle nich nebezpečné zejména v době, kdy podpora lidí v evropský projekt v některých zemích upadá a hlavní slovo tu stále mají populisté a silně euroskeptická uskupení.

Na kontroverzní jmenování německého právníka, který je v bruselských kruzích považován za šedou eminenci tahající za zákulisní nitky, upozornil začátkem minulého týdne respektovaný bruselský zpravodaj francouzského listu Libération Jean Quatremer. Jeho zpráva si získala pozornost i proto, že novinář stál v roce 1999 za odhalením korupčního skandálu, který zlomil politický vaz tehdejší Komisi vedené Jacquesem Santerem. „Je dost možné, že si Quatremer připíše další zářez,“ řekl redakci nejmenovaný úředník z blízkosti unijních institucí.

Quatremer a další novináři mají za to, že Selmayr povýšil na vlivnou pozici, ze které se bude moct účastnit unijních summitů, tedy vrcholných setkání premiérů a prezidentů zemí EU, v rozporu s platnými pravidly Komise. Její pracovníci zpočátku tvrdili, že Selmayr měl protikandidáty, což je jednou z nutných podmínek ve výběrovém řízení. Nakonec ale vyšlo najevo, že to není pravda a celé řízení probíhalo v tajnosti a v podezřele zrychleném módu – během devíti minut.

Podle novinářů je ke všemu pravděpodobné, že došlo i ke zfalšování zápisu ze zasedání kolegia komisařů a také k tomu to, že Selmayrovo povýšení mohlo souviset s plánovaným zvýšením odměn pro stávající komisaře po vypršení jejich mandátu.

Novinář Ryan Heath z bruselského serveru Politico podotýká, že podobný postup Komise je při nejmenším dost zvláštní a zbytečný, protože Selmayr by se šéfem všech úředníků Evropské komise mohl hladce stát i při skutečném dodržení všech pravidel. „Každý, kdo s ním má co do činění, uznává, že je brilantní a strategicky uvažující,“ uvedl Heath. Podobně o Selmayrovi mluvil i bývalý český státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, který se s tehdejším šéfem Junckerova kabinetu pravidelně potkával. „Martin je nesmírně vzdělaný, má obrovský rozhled a je velmi chytrý. Jednání s ním byla nejnáročnější v mém životě,“ řekl nedávno pro INFO.CZ.

Selmayra a postup Komise, který je podle něj v naprostém souladu s unijními pravidly, hájil ve Štrasburku komisař Oettinger. Selmayr se podle něj na místo generálního tajemníka Evropské komise hodí a nikdo v instituci to nezpochybňuje. „Martin Selmayr je vynikajícím právníkem a má vysoké komunikační schopnosti,“ uvedl dnes večer Oettinger. „Má důvěru předsedy (Komise), mou důvěru a důvěru celého kolegia komisařů,“ dodal s odkazem na hlasování o Selmayrově jmenování, které bylo jednomyslné. Oettinger se ohradil proti kritice, že se jednalo o zpolitizované rozhodnutí, které má zajistit, aby se mezi vysoké úředníky dostalo co nejvíce Němců.

Okolnosti Selmayrova jmenování do čela generálního sekretariátu Evropské komise jen tak nezmizí. Jak redakci INFO.CZ potvrdila jeho místopředsedkyně a česká europoslankyně Martina Dlabajová, příště se jím bude zabývat Výbor pro rozpočtovou kontrolu (CONT).

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud