Situace po italských volbách je nejistá jako nikdy předtím, říká ekonom Emanuele Felice

Magdaléna Rejžková

03. 03. 2018 • 20:30

Už v zítra půjdou Italové k parlamentním volbám. Kampaň vrcholí a strany se snaží přesvědčit nerozhodnuté voliče posledními sliby. Předvolební atmosféru navíc přiostřily demonstrace, které o víkendu proběhly v několika italských městech. O situaci v předvolební Itálii pro INFO.CZ víc ekonom Emanuele Felice.

Cítíte v zemi pár dní před volbami rostoucí napětí mezi různými skupinami?

Osobně bych to neoznačoval jako napětí. Ty víkendové protesty byly svolány spíše menšími hnutími, která se chtěla zviditelnit, aby o nich bylo slyšet. Ať už se jedná o krajní levici nebo pravici, třeba různá fašistická hnutí. Řekl bych, že to s volbami nemá mnoho společného. Mezi voliči ,,klasických” stran nepanuje nějaké velké napětí. Lidé jsou samozřejmě nespokojení, ale spíš pokojně diskutují a mluví o tom, koho budou volit.

S čím jsou nejvíce nespokojení?

Na jedné straně je samozřejmě nedávný útok ve městě Macerata. Ten bych ale vydělil a označil spíš jako epizodu. Je jasné, že většina lidí podobný terorismus odsoudí. Řekl bych, že tento případ nebude hrát při rozhodování ve volbách tak velkou roli. Mnohem důležitější je obecná nespokojenost s ekonomickou situací, pomalý ekonomický růst, nezaměstnanost a sociální nerovnosti.

Jak s tím nakládají politické strany? Jakými sliby se snaží zlákat voliče v posledních dnech?

V těchto dnech samozřejmě slyšíme sliby ze všech stran, ale mnoho z nich není reálných. Ve volbách nejspíš nebude jasný vítěz s jasnou většinou, který by je mohl uskutečnit. Populistické Hnutí pěti hvězd chce například bojovat proti chudobě tím, že nabízí základní příjem 780 eur měsíčně tomu, kdo si bude aktivně hledat práci. Berlusconiho Vzhůru Itálie a Liga severu zase lákají na rovnou daň 23 procent pro jednotlivce a firmy, které má nastartovat italskou ekonomiku. Ale to je všechno spíš demagogie. Liga severu pak hraje na migrační tematiku. Snaží se přesvědčit lidi, že může ze dne na den vyhostit ze země tisíce ilegálních migrantů, ale to přece není možné. O trochu menší demagogii vidím v levicovém křídle. Ale téměř všichni promlouvají jen k určité voličské základně, nikdo například nenabízí průmyslovou strategii pro celou zemi nebo odpověď na globálnější otázky.

Které strany se tedy utkají o přední místa?

Přestože je zapsaných snad dvacet stran, nejsem si jistý, že mnoho z nich překročí potřebná tři procenta. Nakonec se bude bojovat mezi třemi hlavními skupinami: středopravicová koalice (Vzhůru, Itálie, Liga severu a Bratři Itálie), středolevicová koalice kolem Demokratické strany stávajícího premiéra Gentiloniho a pak samostatné Hnutí pěti hvězd. Plus možná pár dalších, takže bych řekl, že postoupí tak sedm stran. Ale například nové hnutí Potere al popolo (Moc lidu), které vzniklo teprve v prosinci a o němž se teď hodně mluví, podle mě nemá moc šancí vůbec překročit potřebnou hranici.

Průzkumy ukazují, že mnoho voličů se rozhoduje až na poslední chvíli, někteří vůbec zvažují, zda volit, který postoj u nich převáží?

V Itálii máme tradičně vysokou volební účast. Někteří se možná ještě rozhodují, ale nakonec přijdou. Myslím, že se můžeme dostat na nějakých 70 %. Na jihu země bude pro voliče určitě atraktivní Hnutí pěti hvězd, které si je získá řešením nezaměstnanosti a může tak ubrat hlasy Demokratické straně. Na severu se určitě bude dařit konzervativní koalici.

A váš tip na vítěze?

Domnívám se, že pravicová koalice tří stran bude velmi blízko většině. Budou blízko, ale v Parlamentu jim to nebude stačit, aby mohli vládnout, takže budou muset hledat partnery. Na druhé straně, podle průzkumů zvítězí Pět hvězd. V tomto případě by měl prezident pověřit vítěze voleb. Jenže Pět hvězd má velmi malou šanci získat partnery a podporu. Takže když bude pravicová koalice silná, přesvědčí prezidenta, ať šanci dostane ona. Obě situace nicméně uvrhnou Itálii do velmi nestabilní pozice. Protože pravicová koalice je v podstatě tvořená protichůdnými silami a dvěma protichůdnými pohledy na Evropu. V této otázce se Vzhůru Itálie a Liga severu naprosto rozcházejí, takže by těžko mohly společně vládnout.

Jaký je tedy podle vás pro Itálii nejlepší scénář?  

Jak jsem naznačil, povolební situace v Itálii je nejistá jako nikdy předtím. Vítězná strana nebude mít dostatečně silný mandát na sestavení vlády a koalice bude silnější, ale zase se v zásadních věcech neshoduje. Není vůbec jasné, jaká koalice může vzniknout. Nemáme vůbec představu, co bude dál. Nakonec je paradox, že pro Itálii by bylo nejvýhodnější, kdyby se nikomu vládu sestavit nepodařilo. Protože když nebude nová vláda, bude muset vládnout ta stávající. A ta je alespoň proevropská, takže bude země relativně stabilní. Takže podle mě by ironicky bylo pro Itálii nejlepší pokračovat s touto vládou a pak vypsat nové volby.

Pokud ale pravicová koalice skutečně bude vládnout, tedy i s protievropskými stranami, hrozí, že by se v Itálii začalo mluvit o odchodu z Evropské Unie ?

Je to velmi nepravděpodobné. Nevylučuji to, ale podle mě se to nestane. Všichni si uvědomují, že bez EU by situace v Itálii byla ještě horší. Liga severu by si to možná přála, ale podívejme se na nedávný příklad Pěti hvězd. I oni nakonec ze svého programu vypustili jakoukoliv zmínku o referendu o vystoupení z Unie.

SDÍLET