Sjezd konzervativců začal zostra. Šéf diplomacie přirovnal EU k SSSR, kritiky se dočkal i Johnson | info.cz

Články odjinud

Sjezd konzervativců začal zostra. Šéf diplomacie přirovnal EU k SSSR, kritiky se dočkal i Johnson

První den výroční konference britské Konzervativní strany v neděli ukázal vnitřní spory o odchodu země z Evropské unie. Jak napsal například deník The Guardian, začátek sjezdu v Birminghamu se změnil v souboj všech proti Borisi Johnsonovi. Do bývalého ministra zahraničí a zarytého odpůrce premiérčiny strategie se opřel mimo jiné ministr financí Philip Hammond. Podpory se naopak dočkal mnohými kritizovaný brexitový plán premiérky Theresy Mayové, přičemž současný šéf diplomacie Jeremy Hunt při obhajobě vládní politiky přirovnal chování EU k Sovětskému svazu.

Neděle začala novými výpady proti takzvanému plánu z Chequers nazvaného podle venkovského sídla britských premiérů, kde byl v červenci přijat kabinetem. K jeho opuštění vyzval exministr pro brexit David Davis, který kvůli němu ve vládě skončil stejně jako Johnson. Druhý jmenovaný označil plán za "vyšinutý". Později promluvil na vlastní akci na okraj konference poslanec Jacob Rees-Mogg, který vede skupinu rebelů prosazujících větší odloučení od Unie. Hájil model budoucích vztahů s Británií po vzoru smlouvy o volném obchodu uzavřené s Kanadou.

Skoncovat s nejednotou ve vlastních řadách byl pro Mayovou vzhledem ke čtyřdenní konferenci hlavní cíl. "Můj vzkaz směrem ke straně je 'pojďme se spojit a získat pro Británii co nejlepší dohodu'," řekla zpravodajské společnosti BBC. Ministr Hunt prohlásil, že konzervativci mohou sjednotit zemi pouze tehdy, budou-li sami jednotní.

On a další ale nezůstali jen u podobných frází, když si explicitně vzali na mušku hlasitého zastánce tvrdšího brexitu Johnsona. Člen sněmovny lordů a bývalý vládní náměstek Digby Jones si vysloužil potlesk účastníků sjezdu, když v rámci svého projevu Johnsona označil za irelevantní a hrubou osobu. Na twitteru na jeho účet vtipkoval ministr vnitra Sajid Javid a ministr financí Hammond jej v dnešním rozhovoru s deníkem Daily Mail zesměšňoval jako člověka, který nedokáže vést "dospěláckou" politiku.

Plán z Chequers pak podpořili další ministři včetně Johnsonova spojence z kampaně za vystoupení z EU a současného ministra životního prostředí Michaela Govea. Hunt dokonce přirovnal EU k Sovětskému svazu kvůli údajné snaze Bruselu potrestat Británii za brexit. "EU byla vytvořena za účelem ochrany svobody. Byl to Sovětský svaz, kdo bránil lidem v odchodu," řekl ministr zahraničí. Za svůj výrok sklidil kritiku od někdejších vysoce postavených britských diplomatů nebo od lotyšské velvyslankyně v Londýně, napsala agentura AFP.

Brexit - firmy, infografikaBrexit - firmy, infografikaautor: Info.cz

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas reagoval na Huntova slova před novináři poznámkou, že "všem - a speciálně ministrům zahraničí - by občas neškodilo otevřít učebnici historie". Připomněl také, že předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker má v programu v úterý ráno vystoupení před europarlamentem.

Premiérka Mayová však pro svůj brexitový plán potřebuje získat nejen podporu euroskeptických stranických rebelů, ale také samotné EU a skupiny konzervativních poslanců s výhradami opačného charakteru, kteří žádají nové referendum. Jejich dnešní vystoupení v rámci sjezdu bude podle agentury Bloomberg bedlivě sledované i v důsledku možné podpory nového plebiscitu ze strany opozičních labouristů.

Půl roku před plánovaným odchodem Británie z EU tak ohledně podoby brexitu není nic jasné. Před kanadským modelem by podle všeho Mayová upřednostnila odchod bez dohody, setrvání v celní unii i nové referendum odmítá. Její návrh je zase nepřijatelný pro Brusel. Navíc kromě budoucích vztahů nejsou dojednané ani podmínky rozluky.

Předsedkyně vlády v nedělním rozhovoru s BBC uvedla, že z brexitu "učiní úspěch", ať už dopadnou vyjednávání jakkoli. Podle politického reportéra BBC Chrise Masona je velkou otázkou pro nadcházející dny to, zda Mayová, byť jen sebemlhavějším způsobem, naznačí ochotu pozměnit svůj plán. Vyjednávat se zase začne příští týden.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud