Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sjezd konzervativců začal zostra. Šéf diplomacie přirovnal EU k SSSR, kritiky se dočkal i Johnson

Sjezd konzervativců začal zostra. Šéf diplomacie přirovnal EU k SSSR, kritiky se dočkal i Johnson

První den výroční konference britské Konzervativní strany v neděli ukázal vnitřní spory o odchodu země z Evropské unie. Jak napsal například deník The Guardian, začátek sjezdu v Birminghamu se změnil v souboj všech proti Borisi Johnsonovi. Do bývalého ministra zahraničí a zarytého odpůrce premiérčiny strategie se opřel mimo jiné ministr financí Philip Hammond. Podpory se naopak dočkal mnohými kritizovaný brexitový plán premiérky Theresy Mayové, přičemž současný šéf diplomacie Jeremy Hunt při obhajobě vládní politiky přirovnal chování EU k Sovětskému svazu.

Neděle začala novými výpady proti takzvanému plánu z Chequers nazvaného podle venkovského sídla britských premiérů, kde byl v červenci přijat kabinetem. K jeho opuštění vyzval exministr pro brexit David Davis, který kvůli němu ve vládě skončil stejně jako Johnson. Druhý jmenovaný označil plán za "vyšinutý". Později promluvil na vlastní akci na okraj konference poslanec Jacob Rees-Mogg, který vede skupinu rebelů prosazujících větší odloučení od Unie. Hájil model budoucích vztahů s Británií po vzoru smlouvy o volném obchodu uzavřené s Kanadou.

Skoncovat s nejednotou ve vlastních řadách byl pro Mayovou vzhledem ke čtyřdenní konferenci hlavní cíl. "Můj vzkaz směrem ke straně je 'pojďme se spojit a získat pro Británii co nejlepší dohodu'," řekla zpravodajské společnosti BBC. Ministr Hunt prohlásil, že konzervativci mohou sjednotit zemi pouze tehdy, budou-li sami jednotní.

On a další ale nezůstali jen u podobných frází, když si explicitně vzali na mušku hlasitého zastánce tvrdšího brexitu Johnsona. Člen sněmovny lordů a bývalý vládní náměstek Digby Jones si vysloužil potlesk účastníků sjezdu, když v rámci svého projevu Johnsona označil za irelevantní a hrubou osobu. Na twitteru na jeho účet vtipkoval ministr vnitra Sajid Javid a ministr financí Hammond jej v dnešním rozhovoru s deníkem Daily Mail zesměšňoval jako člověka, který nedokáže vést "dospěláckou" politiku.

Plán z Chequers pak podpořili další ministři včetně Johnsonova spojence z kampaně za vystoupení z EU a současného ministra životního prostředí Michaela Govea. Hunt dokonce přirovnal EU k Sovětskému svazu kvůli údajné snaze Bruselu potrestat Británii za brexit. "EU byla vytvořena za účelem ochrany svobody. Byl to Sovětský svaz, kdo bránil lidem v odchodu," řekl ministr zahraničí. Za svůj výrok sklidil kritiku od někdejších vysoce postavených britských diplomatů nebo od lotyšské velvyslankyně v Londýně, napsala agentura AFP.

Brexit - firmy, infografikaBrexit - firmy, infografikaautor: Info.cz

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas reagoval na Huntova slova před novináři poznámkou, že "všem - a speciálně ministrům zahraničí - by občas neškodilo otevřít učebnici historie". Připomněl také, že předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker má v programu v úterý ráno vystoupení před europarlamentem.

Premiérka Mayová však pro svůj brexitový plán potřebuje získat nejen podporu euroskeptických stranických rebelů, ale také samotné EU a skupiny konzervativních poslanců s výhradami opačného charakteru, kteří žádají nové referendum. Jejich dnešní vystoupení v rámci sjezdu bude podle agentury Bloomberg bedlivě sledované i v důsledku možné podpory nového plebiscitu ze strany opozičních labouristů.

Půl roku před plánovaným odchodem Británie z EU tak ohledně podoby brexitu není nic jasné. Před kanadským modelem by podle všeho Mayová upřednostnila odchod bez dohody, setrvání v celní unii i nové referendum odmítá. Její návrh je zase nepřijatelný pro Brusel. Navíc kromě budoucích vztahů nejsou dojednané ani podmínky rozluky.

Předsedkyně vlády v nedělním rozhovoru s BBC uvedla, že z brexitu "učiní úspěch", ať už dopadnou vyjednávání jakkoli. Podle politického reportéra BBC Chrise Masona je velkou otázkou pro nadcházející dny to, zda Mayová, byť jen sebemlhavějším způsobem, naznačí ochotu pozměnit svůj plán. Vyjednávat se zase začne příští týden.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1