Slovenský parlament odmítl globální pakt OSN o migraci. Ministr zahraničí je o krok blíž demisi | info.cz

Články odjinud

Slovenský parlament odmítl globální pakt OSN o migraci. Ministr zahraničí je o krok blíž demisi

Slovenský parlament schválil usnesení odmítající globální pakt OSN o migraci. Zároveň požádal vládu premiéra Petera Pellegriniho, aby odstoupila z procesu přijímání dokumentu. Usnesení podpořilo 90 ze 142 přítomných poslanců, koalici při hlasování podpořila i část poslanců opozičních stran. Proti migračnímu paktu se již dříve vyslovily například Česko, Rakousko nebo Maďarsko. Slovenská sněmovna uvedla, že migrační pakt není v souladu se stávající bezpečnostní a migrační politikou země.

Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák minulý týden pohrozil demisí, pokud, že země migrační dohodu odmítne. Ve středu ministr řekl, že rozhodující pro něj bude postoj kabinetu.

Lajčáka se nezastal ani premiér Pellegrini, který již minulý týden pakt odmítl. Proti dokumentu vystoupila většina slovenských parlamentních stran včetně nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, která Lajčáka doporučila do vládní funkce.

Do návrhu usnesení poslanci doplnili formulaci, že Slovensko je suverénní ve věci vlastní migrační politiky a že ekonomicky motivovaná nelegální migrace je negativní a přináší i bezpečnostní rizika. Potvrdili rovněž odmítavý postoj země k povinným kvótám pro přerozdělování uprchlíků, což bylo téma, které během migrační krize rozdělilo členské státy EU.

Infografika: strach z migrace

Koaliční Slovenská národní strana (SNS), která usnesení ve sněmovně předložila, nakonec stáhla svůj pozdější návrh, aby parlament vládě také doporučil nezúčastnit se prosincové mezivládní konferenci v Marrakéši o migračním paktu. SNS navzdory tomu počítá s tím, že slovenský zástupce na konferenci nepojede. Případnou neúčast Slovenska na jednání Lajčák tento týden označil za nezodpovědný krok. Podle ministra by Slovensko mělo na konferenci přednést svůj názor.

Slovenští kritici paktu OSN tvrdí, že dokument omezuje suverenitu země v oblasti migrace, zastírá rozdíly mezi legální a nelegální migrací a je příznivě nakloněn migraci ve světě. Lajčák naopak tvrdil, že pakt není závazný, nezasahuje do kompetencí států a že téma je zneužíváno populisty, xenofoby a nacionalisty s cílem zvyšovat vlastní popularitu.

Migrační pakt byl připravován v době, kdy Lajčák zastával funkci předsedy Valného shromáždění OSN, ve které skončil letos v září.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud