Středomoří „plné krve“? Utopených migrantů přibývá. Němce, která je tahala z vody, hrozí vězení

Eliška Kubátová

10. 06. 2019 • 14:45

Podle německých médií zachránila pětatřicetiletá Pia Klempová víc než tisícovku migrantů, kteří se na vratkých člunech pokoušeli o cestu do Evropy. Teď čelí v Itálii obvinění z podpory ilegální migrace. Kapitánka německé humanitární lodi Sea Watch 3 – poslední neziskové organizace, která ve Středozemním moři stále operuje – žalobu kritizuje s tím, že se tak Řím snaží vytvořit vykonstruovaný soudní proces, který má od záchrany migrantů odradit kolegy, jimž není osud těchto lidí lhostejný. Obvinění 35leté rodačky z Bonnu přitom přichází v době, kdy počet úmrtí začíná opět růst a OSN varuje, že ze Středomoří bude „moře krve“.

Jak píše německý server Deutsche Welle, italské úřady začaly Klempovou vyšetřovat už v létě roku 2017. Tehdy byla kapitánkou záchranné lodi Iuventa, které vláda v Římě zakázala plavbu kolem italského pobřeží. Později se stala kapitánkou jedné z nejznámějších lodí operujících ve Středomoří – Sea Watch 3 stejnojmenné německé humanitární organizace, která je pro italského ministra vnitra a šéfa protiimigrační strany Liga Mattea Salviniho už dlouhou dobu trnem v oku.

Žalobami na posádku Sea Watch 3 Salvini vyhrožoval už minulý měsíc, kdy italská prokuratura povolila humanitární lodi vylodit 65 migrantů včetně sedmi dětí, přestože to vicepremiér výslovně zakázal. Klempová nyní spolu s kolegy čelí obvinění z podpory nelegální migrace a podle jejího právníka jí a jejím kolegům „hrozí 20 let vězení a nehorázné pokuty“.

Klempová se však odmítá vzdát a je odhodlaná bojovat třeba i u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Těší se při tom podpoře části veřejnosti – na serveru Change.org už víc než 62 tisíc lidí podepsalo petici, která požaduje zastavení stíhání. Klempovou však podle jejích slov nejvíc štvou náklady ve výši stovek tisíc eur, které budou muset pokrýt soudní výlohy. „Ale to nejhorší už se stalo… Námořní záchranné mise jsou kriminalizovány,“ uvedla.

Na pokrytí soudních výloh a právní služby však německá kapitánka nebude sama. Kromě vlastních prostředků jí pomohou také dary od jejích podporovatelů. V baru, kde Klempová dřív pracovala, vymysleli originální způsob, jak jí pomoci: Všichni, kdo si objednají speciální „pivo Pia“, přispějí 50 eurocentů.

Situace je alarmující

Kritika německé kapitánky však nesměřuje jen do Říma – současnou situaci ve Středomoří považuje za selhání celé Evropské unie, která zapomíná na základní práva, jako je právo na život, žádat o azyl nebo povinnost námořníků pomoct plavidlům v nesnázích.

Situace ve Středozemním moři se v poslední době opět zhoršuje. Zatímco v uplynulých letech začal počet lidí, kteří na cestě od afrických břehů do Evropy utonou, klesat, od začátku letošního roku úmrtí opět přibývá. „Jestli brzy nezasáhneme, bude tam moře plné krve,“ varovala v neděli mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Itálii Carlotta Samiová podle britského deníku The Guardian.

Důvodů zhoršující se situace ve Středomoří je hned několik. Tím největším problémem je kritický nedostatek humanitárních lodí na záchranu migrantů, které se po uzavírání italských či maltských přístavů začaly z oblasti stahovat – z deseti plavidel nejrůznějších neziskových organizací, jako jsou Proactiva Open Arms, Lifeline nebo Lékaři bez hranic, zde zůstala jen Sea Watch.

Do už tak vážné situace navíc začátkem dubna zasáhla eskalace konfliktu v Libyi, kde se v současnosti nachází kolem 60 tisíc žadatelů o azyl. Situace migrantů v Libyi se v důsledku nových bojů začala ještě zhoršovat. Odborníci poslední dva měsíce varují, že lidí snažících se dostat z Libye do Evropy bude přibývat.

To dokazují i čísla mezinárodních organizací. Podle UNHCR a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) se k italským břehům letos dostalo už zhruba 1940 běženců, dalších 350 však na cestě přes Středozemní moře zahynulo – úmrtnost se tedy pohybuje kolem 15 procent. Situace se bude podle varování UNHCR nadále zhoršovat také s příchodem letního počasí a lepšími podmínkami pro plavbu na moři, kvůli kterým se bude na nebezpečnou cestu vydávat stále větší množství lidí.

Bez záchranných lodí se však počet utonulých zřejmě opět dramaticky zvýší. „V posledních dnech jsme viděli stále víc lodí přeplněných lidmi. Kdo je zachrání, když ztroskotají?“ ptá se Samiová, podle které je dnes riziko pro migranty ve Středomoří největší, jaké kdy bylo.

SDÍLET