Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Summit EU ve slepé uličce. Italové zablokovali kvůli migraci vznikající dohodu

Summit EU ve slepé uličce. Italové zablokovali kvůli migraci vznikající dohodu

Pokud nepřijměte naše podmínky ohledně přijímání migrantů, summit EU, který právě nyní probíhá v Bruselu, skončí bez jakékoliv shody i v jiných – už dohodnutých – tématech, jako je třeba obrana, bezpečnost nebo digitalizace. Přesně to řekl ostatním politikům italský premiér Giuseppe Conte na neformální večeři, která se věnuje migraci. O tom, že se bude s Itálií těžké domluvit, už odpoledne zmiňovali diplomaté a hovořil o tom i český premiér Andrej Babiš.

„Představy Itálie jsou absolutně jiné než naše a myslím, že i jiné než Rakouska,“ řekl dnes v podvečer novinářům český premiér Andrej Babiš. Krátce poté v nejvyšších patrech budovy Evropské rady v Bruselu začala neformální večeře, které dominuje právě debata o migraci.

Italská vláda už před konáním summitu varovala, že pokud se jí do závěrečného dokumentu jednání nepodaří prosadit své požadavky týkající se migrace, bude dohodu blokovat. O tom, že se tak stalo, informoval na Twitteru Preben Aaamann, mluvčí šéfa Evropské rady Donalda Tuska, který summitům předsedá. Několik diplomatů posléze potvrdilo, že tou zemí je Itálie.

Ač na Apeninský poloostrov v současné době přichází výrazně méně migrantů než v době vrcholu migrační krize, země nese hlavní zátěž. Podle stávajících unijních pravidel pro udělování azylu totiž platí, že za migranty odpovídá první země, do které migrant přijde.

Italský premiér Giuseppe Conte požaduje, aby se zapojily všechny státy EU. Conteho požadavek je ale v rozporu se stávajícími pravidly EU a mnoho zemí včetně Česka ho odmítá. Dá se totiž říct, že italská vláda, kterou tvoří populisté z Pěti hvězd a antiimigrantská Liga, tím v podstatě znovu oživila debatu o „kvótách“. Proti nim se v minulosti ostře vymezilo Česko spolu s dalšími zeměmi. V italském provedení by šlo o mnohem přísnější variantu, protože by se přerozdělování týkalo nejen migrantů s nárokem na azyl v Evropě, ale i těch co sem přicházejí za lepším živobytím.

Italský požadavek na odpovědnost za migranty odmítl už dopoledne premiér Babiš a další státy.

Kvůli tomu, že Řím nyní blokuje závěry summitu, visí zatím ve vzduchu závěry týkající se evropské obrany a bezpečnosti, podpory postupu Evropské komise v gradujícím obchodním sporu s USA, budoucího dlouhodobého rozpočtu unie, nebo přístupových rozhovorů s Albánií a Makedonií.

Jak již bylo řečeno výše, diskuse o otázkách spojených s migrací pokračuje. Lídři by během ní měli schválit plán, který připravil tým šéfa unijních summitů Donalda Tuska, na zřízení „vyloďovacích platforem“. Jedná se o centra, která se budou nacházet mimo EU, s největší pravděpodobností v severní Africe, a do nichž budou přivážení migranti, které se podaří zachránit z moře.

Nový přístup si – alespoň podle předběžných vyjádření politiků – získal širší podporu. Jak ale poznamenal například český státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař, záležet bude na úspěšnosti dohod se třetími zeměmi (v severní Africe), jejichž souhlas pro vznik center bude zásadní. Několik z nich už plán odmítlo.

Očekává se, že summitová jednání poběží do pozdních nočních a brzkých ranních hodin. 

Migrace Migraceautor: Info.cz

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744