Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Summit EU ve slepé uličce. Italové zablokovali kvůli migraci vznikající dohodu

Summit EU ve slepé uličce. Italové zablokovali kvůli migraci vznikající dohodu

Pokud nepřijměte naše podmínky ohledně přijímání migrantů, summit EU, který právě nyní probíhá v Bruselu, skončí bez jakékoliv shody i v jiných – už dohodnutých – tématech, jako je třeba obrana, bezpečnost nebo digitalizace. Přesně to řekl ostatním politikům italský premiér Giuseppe Conte na neformální večeři, která se věnuje migraci. O tom, že se bude s Itálií těžké domluvit, už odpoledne zmiňovali diplomaté a hovořil o tom i český premiér Andrej Babiš.

„Představy Itálie jsou absolutně jiné než naše a myslím, že i jiné než Rakouska,“ řekl dnes v podvečer novinářům český premiér Andrej Babiš. Krátce poté v nejvyšších patrech budovy Evropské rady v Bruselu začala neformální večeře, které dominuje právě debata o migraci.

Italská vláda už před konáním summitu varovala, že pokud se jí do závěrečného dokumentu jednání nepodaří prosadit své požadavky týkající se migrace, bude dohodu blokovat. O tom, že se tak stalo, informoval na Twitteru Preben Aaamann, mluvčí šéfa Evropské rady Donalda Tuska, který summitům předsedá. Několik diplomatů posléze potvrdilo, že tou zemí je Itálie.

Ač na Apeninský poloostrov v současné době přichází výrazně méně migrantů než v době vrcholu migrační krize, země nese hlavní zátěž. Podle stávajících unijních pravidel pro udělování azylu totiž platí, že za migranty odpovídá první země, do které migrant přijde.

Italský premiér Giuseppe Conte požaduje, aby se zapojily všechny státy EU. Conteho požadavek je ale v rozporu se stávajícími pravidly EU a mnoho zemí včetně Česka ho odmítá. Dá se totiž říct, že italská vláda, kterou tvoří populisté z Pěti hvězd a antiimigrantská Liga, tím v podstatě znovu oživila debatu o „kvótách“. Proti nim se v minulosti ostře vymezilo Česko spolu s dalšími zeměmi. V italském provedení by šlo o mnohem přísnější variantu, protože by se přerozdělování týkalo nejen migrantů s nárokem na azyl v Evropě, ale i těch co sem přicházejí za lepším živobytím.

Italský požadavek na odpovědnost za migranty odmítl už dopoledne premiér Babiš a další státy.

Kvůli tomu, že Řím nyní blokuje závěry summitu, visí zatím ve vzduchu závěry týkající se evropské obrany a bezpečnosti, podpory postupu Evropské komise v gradujícím obchodním sporu s USA, budoucího dlouhodobého rozpočtu unie, nebo přístupových rozhovorů s Albánií a Makedonií.

Jak již bylo řečeno výše, diskuse o otázkách spojených s migrací pokračuje. Lídři by během ní měli schválit plán, který připravil tým šéfa unijních summitů Donalda Tuska, na zřízení „vyloďovacích platforem“. Jedná se o centra, která se budou nacházet mimo EU, s největší pravděpodobností v severní Africe, a do nichž budou přivážení migranti, které se podaří zachránit z moře.

Nový přístup si – alespoň podle předběžných vyjádření politiků – získal širší podporu. Jak ale poznamenal například český státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař, záležet bude na úspěšnosti dohod se třetími zeměmi (v severní Africe), jejichž souhlas pro vznik center bude zásadní. Několik z nich už plán odmítlo.

Očekává se, že summitová jednání poběží do pozdních nočních a brzkých ranních hodin. 

Migrace Migraceautor: Info.cz

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867