Články odjinud

Summit EU ve slepé uličce. Italové zablokovali kvůli migraci vznikající dohodu

Summit EU ve slepé uličce. Italové zablokovali kvůli migraci vznikající dohodu

Pokud nepřijměte naše podmínky ohledně přijímání migrantů, summit EU, který právě nyní probíhá v Bruselu, skončí bez jakékoliv shody i v jiných – už dohodnutých – tématech, jako je třeba obrana, bezpečnost nebo digitalizace. Přesně to řekl ostatním politikům italský premiér Giuseppe Conte na neformální večeři, která se věnuje migraci. O tom, že se bude s Itálií těžké domluvit, už odpoledne zmiňovali diplomaté a hovořil o tom i český premiér Andrej Babiš.

„Představy Itálie jsou absolutně jiné než naše a myslím, že i jiné než Rakouska,“ řekl dnes v podvečer novinářům český premiér Andrej Babiš. Krátce poté v nejvyšších patrech budovy Evropské rady v Bruselu začala neformální večeře, které dominuje právě debata o migraci.

Italská vláda už před konáním summitu varovala, že pokud se jí do závěrečného dokumentu jednání nepodaří prosadit své požadavky týkající se migrace, bude dohodu blokovat. O tom, že se tak stalo, informoval na Twitteru Preben Aaamann, mluvčí šéfa Evropské rady Donalda Tuska, který summitům předsedá. Několik diplomatů posléze potvrdilo, že tou zemí je Itálie.

Ač na Apeninský poloostrov v současné době přichází výrazně méně migrantů než v době vrcholu migrační krize, země nese hlavní zátěž. Podle stávajících unijních pravidel pro udělování azylu totiž platí, že za migranty odpovídá první země, do které migrant přijde.

Italský premiér Giuseppe Conte požaduje, aby se zapojily všechny státy EU. Conteho požadavek je ale v rozporu se stávajícími pravidly EU a mnoho zemí včetně Česka ho odmítá. Dá se totiž říct, že italská vláda, kterou tvoří populisté z Pěti hvězd a antiimigrantská Liga, tím v podstatě znovu oživila debatu o „kvótách“. Proti nim se v minulosti ostře vymezilo Česko spolu s dalšími zeměmi. V italském provedení by šlo o mnohem přísnější variantu, protože by se přerozdělování týkalo nejen migrantů s nárokem na azyl v Evropě, ale i těch co sem přicházejí za lepším živobytím.

Italský požadavek na odpovědnost za migranty odmítl už dopoledne premiér Babiš a další státy.

Kvůli tomu, že Řím nyní blokuje závěry summitu, visí zatím ve vzduchu závěry týkající se evropské obrany a bezpečnosti, podpory postupu Evropské komise v gradujícím obchodním sporu s USA, budoucího dlouhodobého rozpočtu unie, nebo přístupových rozhovorů s Albánií a Makedonií.

Jak již bylo řečeno výše, diskuse o otázkách spojených s migrací pokračuje. Lídři by během ní měli schválit plán, který připravil tým šéfa unijních summitů Donalda Tuska, na zřízení „vyloďovacích platforem“. Jedná se o centra, která se budou nacházet mimo EU, s největší pravděpodobností v severní Africe, a do nichž budou přivážení migranti, které se podaří zachránit z moře.

Nový přístup si – alespoň podle předběžných vyjádření politiků – získal širší podporu. Jak ale poznamenal například český státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař, záležet bude na úspěšnosti dohod se třetími zeměmi (v severní Africe), jejichž souhlas pro vznik center bude zásadní. Několik z nich už plán odmítlo.

Očekává se, že summitová jednání poběží do pozdních nočních a brzkých ranních hodin. 

Migrace Migraceautor: Info.cz

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud