Tajné schůzky i spor o migranty. Vztahy Itálie-Francie jsou nejhorší od 2. světové války | info.cz

Články odjinud

Tajné schůzky i spor o migranty. Vztahy Itálie-Francie jsou nejhorší od 2. světové války

Francouzsko-italské vztahy procházejí hlubokou krizí prakticky od chvíle, kdy v Itálii převzaly moc tzv. antisystémové strany Liga a Hnutí pěti hvězd. Tento týden ale přinesl novou kapitolu a s ní další prudkou eskalaci. Paříž vůbec poprvé od roku 1940 stáhla z Říma svého velvyslance. Od momentu, kdy Benito Mussolini vyhlásil Francii válku, nemá stávající situace obdoby.

Posledním incidentem v řadě se stalo úterní setkání představitelů francouzského hnutí žlutých vest s dvojkou italské vlády Luigim Di Maiem. Šéf Hnutí pěti hvězd se k protivládním demonstrantům hlásil už dříve, tentokrát ale přijel do Francie v doprovodu Alessandra di Battistiho, prominentního člena strany, aby se na předměstí Paříže sešel s několika kandidáty žlutých vest do Evropského parlamentu.

„Tato nová provokace mezi sousedními zeměmi a partnery v Evropské unii není přijatelná,“ vyhradilo se v prohlášení francouzské ministerstvo zahraničí.

Tajnou schůzku navíc zorganizoval Christophe Chalençon – muž, který začátkem prosince volal po demisi francouzské vlády. Chalençon tehdy navrhoval, aby se do čela nového kabinetu postavil generál Pierre de Villiers, tedy bývalý vrchní velitel armády, jenž ve funkci skončil po roztržce s prezidentem Emmanuelem Macronem. Chalençon, jenž se sám prohlásil mluvčím žlutých vest, má blízko ke krajní pravici a je znám svými protimuslimskými výpady na sociálních sítích.

Francie si ve čtvrtek předvolala „ke konzultacím“ na několik dní svého velvyslance Christiana Masseta. Komuniké ministerstva zahraničí bylo nezvykle ostré – v jeho odůvodnění se mluví se o „opakovaných obviněních a neopodstatněných útocích“ ze strany italského ministra vnitra Mattea Salviniho a výše zmíněného Di Maia. Francouzská diplomacie upozornila, že svého velvyslance stahuje poprvé od druhé světové války.

„Přijet tajně do Francie, aby se setkal s hnutím, jako jsou žluté vesty, to tu ještě nebylo. Francouzská reakce je přinejmenším pochopitelná,“ řekl francouzskému deníku Le Monde na konto tajné schůzky bývalý italský velvyslanec a uznávaný historik Sergio Romano.

Stažení velvyslance je v diplomacii už poměrně vážným varováním, následujícím krokem bývá přerušení diplomatických styků. V historii je to vůbec poprvé, kdy k tomu došlo mezi dvěma zakládajícími členy Evropské unie, navíc sousedy a dlouholetými spojenci. Podobně vážné spory měly na této úrovni v minulých letech pouze Řecko s Rakouskem a Maďarsko s Nizozemskem.

Salvini italské agentuře Ansa řekl, že nechce vyvolávat spory a že je připraven s Macronem jednat o třech tématech: „migrantech na italsko-francouzské hranici, italských teroristech volně žijících ve Francii a Italech dojíždějících do Francie, kteří denně trpí kontrolami trvajícími hodiny“.

Kromě žlutých vest, s nimiž jednal o volební alianci Di Maio, má své spojence ve Francii i krajně pravicová italská Liga. Ta se tam může opřít o podobně nacionalistické Národní sdružení Marine Le Penové.

V souvislosti s italsko-francouzským sporem se vůbec poprvé bez šéfky Národního sdružení vyjádřil veřejně 23letý Jordan Bardella, číslo jedna kandidátky lepenovců pro evropské volby. Bardella se Italů zastal a za hlavního viníka krize označil Macrona.

Francii a Itálii nyní dělí celá řada témat, ať už jde o přijímání uprchlíků, situaci v Libyi nebo názory na další osud evropské integrace. Nynější spory ohrožují i další osud plánované vysokorychlostní železnice mezi Turínem a Lyonem, která by měla cestujícím zkrátit dobu jízdy o polovinu. Italská vláda však projekt zastavila, protože se na něm sama neshodne – zatímco Salviniho Liga ho podporuje, Hnutí pěti hvězd ho pokládá za zbytečný.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud