Francouzský prezident Emmanuel Macron zažívá těžké časy. Popularita muže, který byl považován za svěží vítr francouzské politiky, rapidně klesá, musí řešit jeden skandál za druhým a z vlády mu za poslední měsíc odešli tři ministři. Minulý týden se rozloučil s ministrem vnitra Gérardem Collombem, před měsícem však odešli i dva další populární členové jeho kabinetu. Problémy však má také na evropské úrovni, kde se zbrzďují jeho plány pro reformu EU. „Macronova pozice je vskutku nezáviděníhodná, odchody z jeho vlády i rekordně nízká popularita dokládají všeobecné zklamání z jeho výkonů,“ říká pro INFO.CZ expert na francouzskou politiku Filip Chráska.

Svým odchodem zasadil Collomb Macronovi další tvrdou ránu, kterou musí v posledních týdnech řešit. Jde o jednoho z Macronových nejbližších spolupracovníků a zároveň jednoho z prvních politiků, kteří ho na cestě do Elysejského paláce začali podporovat. Možná právě proto se s Collombem prezident nejprve vůbec rozloučit nechtěl.

Kvůli přání znovu se ucházet o křeslo starosty východofrancouzského města Lyon Collomb předal Macronovi svou demisi už minulé pondělí, prezident ji však nepřijal a požádal ho, aby se „nadále plně věnoval své misi – boji za bezpečnost Francouzů“. V úterý večer si však Macron zamítnutí demise rozmyslel a na odchod Collomba kývnul.

Další rána pro Merkelovou. Odcházení kancléřky je rychlejší, než jsme si mysleli, říká expert

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital