Trumpova rada pro Mayovou: Británie by měla EU zažalovat, ne s ní jednat | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova rada pro Mayovou: Británie by měla EU zažalovat, ne s ní jednat

Trumpova rada pro Mayovou: Británie by měla EU zažalovat, ne s ní jednat

Americký prezident Donald Trump poradil britské premiérce Therese Mayové, aby v otázce brexitu s EU nejednala, ale aby stávající spolek 27 států zažalovala. Mayová to dnes řekla novinářům poté, co méda napsala, že rada šéfa Bílého domu ohledně odchodu z EU byla „brutální."

„Řekl, že bych měla EU žalovat," řekla dnes Mayová překvapeným novinářům, kteří pátrali po obsahu soukromé schůzky státníků. Poté vysvětlila, že tím myslel, aby Británie do jednání s unií už vlbec nevstupovala, ale šla rovnou formou žaloby. Mayová se při zodpovídání dotazů médií dnes usmívala a naznačila, že se radou Trumpa řídit neplánuje a že se s Bruselem chystá dál vyjednávat. 

Premiérka dnes v televizi zopakovala, že pokud rozluka s Evropskou unií skončí bez dohody, bude to lepší, než kdyby brexitová jednání přinesla špatnou dohodu. Zároveň ale dodala, že britský parlament musí schválit obchodní dohodu, díky které bude Londýn moci navázat na stávajících 40 obchodních ujednání, které má unie se sedmi desítkami zemí. Londýn nyní vyčkává, až EU kontaktuje dotčené země s žádostí o zahrnutí budoucí neunijní Británie.

Trump během své první oficiální návštěvy Británie od nástupu do funkce slíbil, že země bude moci s USA po brexitu obchodovat. Podle Mayové se oba státníci dohodli, že se budou snažit o "ambiciózní" obchodní dohodu. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.