Články odjinud

Trumpova rada pro Mayovou: Británie by měla EU zažalovat, ne s ní jednat

Trumpova rada pro Mayovou: Británie by měla EU zažalovat, ne s ní jednat

Americký prezident Donald Trump poradil britské premiérce Therese Mayové, aby v otázce brexitu s EU nejednala, ale aby stávající spolek 27 států zažalovala. Mayová to dnes řekla novinářům poté, co méda napsala, že rada šéfa Bílého domu ohledně odchodu z EU byla „brutální."

„Řekl, že bych měla EU žalovat," řekla dnes Mayová překvapeným novinářům, kteří pátrali po obsahu soukromé schůzky státníků. Poté vysvětlila, že tím myslel, aby Británie do jednání s unií už vlbec nevstupovala, ale šla rovnou formou žaloby. Mayová se při zodpovídání dotazů médií dnes usmívala a naznačila, že se radou Trumpa řídit neplánuje a že se s Bruselem chystá dál vyjednávat. 

Premiérka dnes v televizi zopakovala, že pokud rozluka s Evropskou unií skončí bez dohody, bude to lepší, než kdyby brexitová jednání přinesla špatnou dohodu. Zároveň ale dodala, že britský parlament musí schválit obchodní dohodu, díky které bude Londýn moci navázat na stávajících 40 obchodních ujednání, které má unie se sedmi desítkami zemí. Londýn nyní vyčkává, až EU kontaktuje dotčené země s žádostí o zahrnutí budoucí neunijní Británie.

Trump během své první oficiální návštěvy Británie od nástupu do funkce slíbil, že země bude moci s USA po brexitu obchodovat. Podle Mayové se oba státníci dohodli, že se budou snažit o "ambiciózní" obchodní dohodu. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud