Články odjinud

V Polsku hrozí porušení vlády práva, usnesl se europarlament. Vyzval členské země, aby situaci řešily

V Polsku hrozí kvůli tamní justiční reformě jednoznačné riziko porušení evropských hodnot, včetně vlády práva, míní Evropský parlament. Vyplývá to z dnes přijatého usnesení k měsíce se vlekoucímu sporu mezi EU a Varšavou o reformu soudního systému v zemi. Europarlament také vyzval členské země bloku, aby si na situaci rovněž rychle udělaly názor a v případě, že dojdou k podobnému závěru, reagovaly odpovídajícím způsobem.

Evropská komise před Vánoci oznámila, že podle jejího názoru by kvůli reformě soudnictví v Polsku mohl být ohrožen právní stát, a obrátila se na členské země unie, aby její pohled potvrdily.

Poprvé tak byl použit postup podle sedmého článku unijní smlouvy, na jehož konci může být teoreticky Polsko zbaveno hlasovacích práv v Radě EU. Ministři pro evropské záležitosti o věci poprvé mluvili v úterý, kdy si vyslechli zdůvodnění postupu komise.

Její první místopředseda Frans Timmermans tehdy prohlásil, že nástup nové polské vlády premiéra Matusze Morawieckého znamenal po měsících neúspěšných pokusů začátek skutečného dialogu o problému. Nyní státy budou do 20. března čekat, jak Varšava zareaguje na prosincová doporučení, která jí Brusel nabídl jako cestu k řešení situace.

Dnešní rezoluce europarlamentu také žádá polskou vládu, aby dodržovala ustanovení Listiny základních práv a unijních smluv, realizovala doporučení Evropské komise a zdržela se kroků, které by právní stát a nezávislé soudnictví v zemi ohrožovaly. O situaci v Polsku europarlament diskutoval už loni v listopadu.

Dnešní rezoluci podporující postup Evropské komise, která ale není právně závazná, v hlasování podpořilo 422 europoslanců, proti bylo 147 a zdrželo se jich 48.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud