Články odjinud

Válka Italů s Bruselem o rozpočet. Na papíře to není katastrofa, ale pravidla platí, říká ekonom

Válka Italů s Bruselem o rozpočet. Na papíře to není katastrofa, ale pravidla platí, říká ekonom

Boj mezi Itálií a Evropskou komisí o návrh rozpočtu na příští rok se dneškem posunul do další fáze. Podle Bruselu je kvůli porušování unijních pravidel možné s Římem zahájit řízení pro nadměrný deficit, což by byl bezprecedentní krok, který může skončit i uvalením sankcí. Rozhodující slovo však budou mít členské státy, které mají dva týdny na to, aby se postavily buď za Komisi, nebo Itálii. Třetí možností je, že Itálie Komisi ustoupí a „rozhazovačný“ návrh rozpočtu nakonec upraví, ale tomu zatím nic nenasvědčuje. Jak válka mezi Římem a Bruselem dopadne?

Itálie se rozhodla, že z rozpočtového plánu na příští rok neustoupí ani o píď, po dnešním rozhodnutí Evropské komise je tak o krok blíž k zahájení řízení, které může skončit i uvalením sankcí ve výši 0,2 % HDP. „V tom, co Itálie položila na stůl, vidíme nebezpečí, že se potácí směrem k nestabilitě,“ prohlásil dnes místopředseda komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis.

Komise tak potvrdila stanovisko z minulého měsíce, kdy Římu vrátila návrh rozpočtu k přepracování. Itálie se ale navzdory hrozícím sankcím vydala cestou odporu a rozpočtový plán poslala eurokomisařům zpět bez sebemenší změny. Podle Komise je tak nasnadě, aby bylo s Římem zahájeno takzvané řízení pro nadměrný deficit.

„Tvrdší přístup Evropské komise se dal očekávat. Návrh rozpočtu sice na papíře nevypadá úplně katastrofálně – není to něco, co by bylo pro trhy bylo za normální situace nepřijatelné – ale je to spíš o rezignaci na to, co Itálie Bruselu v uplynulých letech slíbila,“ říká pro INFO.CZ hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Plán nové euroskeptické vlády složené z Hnutí pěti hvězd a Ligy totiž šel daleko za hranici toho, co bylo s Evropskou komisí dohodnuto za doby premiéra Mattea Renziho – místo nárůstu výdajů ve výši 0,1 % populistická vláda nyní počítá s 2,7 % a s deficitem rozpočtu 2,4 %, který měl být ale původně jen 0,8 %.

Takové změny rozpočtové politiky jsou v případě Itálie, která je po Řecku druhou nejzadluženější zemí eurozóny, podle Komise nepřípustné. Návrh rozpočtu je dle Bruselu v přímém rozpočtu s Paktem stability a růstu, podle kterého země měnové unie nesmí mít veřejný dluh vyšší než 60 % HDP. Tento limit Itálie nejenže nedodržuje, ale ani se k němu s dluhem ve výši 132 % HDP nepřibližuje.

„Je to samozřejmě špatný rozpočet, ale trhy by to neřešily ve chvíli, kdy by tu nebyl dopředu daný slib Bruselu, který ale zůstal nedodržen. Původní dohoda počítala s tím, že se rozpočtové schodky začnou od příštího roku snižovat, ale místo toho zůstávají na úrovních, na kterých jsme je viděli v předešlých letech,“ vysvětluje Bureš.

Co čekat teď?

Postoj Komise nyní musí odsouhlasit členské státy eurozóny – právě ony rozhodnou, zda řízení pro nadměrný deficit zahájit, nebo ne. Na vyřčení verdiktu mají dva týdny. Podle eurokomisaře pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a cla Pierra Moscoviciho je ale možné o změnách rozpočtu ještě vyjednávat. „V dané situaci je třeba chladná hlava i chladnokrevnost. A my jsme odhodláni oboje ukázat,“ zdůraznil Moscovici ochotu Komise rozjet boj s Itálií o plánovaný rozpočet naplno.

Infografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbách

Další vývoj tedy bude záviset na tom, jestli Itálie na výtky Komise nakonec zareaguje vstřícným krokem. Představitelé italské vlády se zatím tváří, že z navrhovaného rozpočtu necouvnou, zlom ale může přijít po plánovaném sobotním jednání premiéra Giuseppe Conteho s šéfem Evropské Komise Jeanem-Claudem Junckerem v Bruselu.

„Teď je prostor pro Itálii návrh ještě přehodnotit a myslím, že i ze strany velkých členských zemí vznikne tlak na Itálii, aby to udělala. Věřím proto, že nakonec nějakému posunu a tání ledů dojde,“ říká hlavní ekonom Patria Finance pro INFO.CZ s tím, že spory mezi velkými členskými zeměmi a Bruselem nakonec většinou skončí dohodou, díky které se podaří případným sankcím vyhnout.

„Myslím si ale, že pro Německo a Francii bude v tuto chvíli těžké obhajovat Itálii proti Komisi, protože do značné míry se hraje o to, jak bude vypadat budoucí podoba eurozóny, a zároveň je důležité dávat najevo, že určitá pravidla platí a jsou kredibilní. Velké přihmouření očí nad Itálií ze strany francouzských nebo německých politiků bych tedy neočekával,“ dodává Bureš.

Právě členské státy eurozóny budou mít v případě zahájení řízení poslední slovo také při rozhodování o uvalení sankcí – o nich budou rozhodovat takzvanou obrácenou kvalifikovanou většinou. Proti komisnímu návrhu potrestat Itálii pokutou by se tak musela postavit kvalifikovaná většina eurozóny. Rozložení sil v Euroskupině přitom nahrává spíše tomu, že by státy sankce proti Římu skutečně odsouhlasily, řekl pro INFO.CZ koncem října ředitel Institutu pro Evropskou politiku EUROPEUM Vladimír Bartovic.

„Jestli Itálie udělá to, že Komisi ukáže prostředníček, Komise nemůže udělat nic jiného, než navrhnout její potrestání. To je jasné. Pak se uvidí, jak se k tomu postaví členské státy eurozóny. Tam je podle mě to nastavení momentálně takové, že by sankce proti Itálii měly projít,“ uvedl ředitel institutu EUROPEUM. Svůj osud tak drží v rukou především sama Itálie, která může uvalení sankcí zvrátit v první řadě dojednáním kompromisu s Bruselem.

 

Články odjinud

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818