Články odjinud

Ve sporu Bruselu s Varšavou jde do tuhého: Komise řekne, co jí vadí na reformách. Polsko může přijít o práva

Ve sporu Bruselu s Varšavou jde do tuhého: Komise řekne, co jí vadí na reformách. Polsko může přijít o práva

Členské státy EU čeká příští úterý první debata o stavu právního státu v Polsku. Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans by měl na jednání zástupcům členských zemí přestavit pohled Evropské komise, která v prosinci došla k závěru, že v zemi hrozí závažné porušení vlády práva. Spustila zatím nikdy nevyužitý postup podle sedmého článku unijní smlouvy, který může vést až k omezení některých práv. 

Členské země si ale s reakcí dávají na čas, první jednání o věci se odehraje až nyní, na konci února. A podle diplomatů se nyní nedá čekat nějaké konkrétní rozhodnutí. Procedura, která nikdy nebyla použita, má určité kroky. Je třeba vše pečlivě zvažovat a opatrně postupovat přesně podle těchto pravidel, poznamenal dnes před novináři diplomat obeznámený s pohledem bulharského předsednictví další na postup ve věci.

Bulharsko, které se vedení EU ujalo na půl roku na počátku ledna, hodlá okolo sporu ohledně stavu právního státu v Polsku postupovat opatrně. Premiér Bojko Borisov například už v lednu novinářům říkal, že by byl velmi nešťastný, kdyby o věci měly členské země už za bulharského předsednictví hlasovat.

Nyní dávají podle diplomatů Bulhaři najevo, že s libovolnými dalšími kroky je třeba počkat do 20. března. Tehdy uplynou tři měsíce, které v prosinci Varšava dostala od Evropské komise k tomu, aby naplnila její poslední sadu doporučení. Spor komise s polskou vládou strany Právo a spravedlnost (PiS) se vleče už dlouhou a týká se především tamní reformy soudního systému. Komise poslala do Varšavy několik sad návrhů a doporučení, polská strana ale v naprosté většině případů nereagovala.

Komise v prosinci nakonec spustila proceduru podle unijních smluv. V ní se nejprve členské země musí rozhodnout, zda pohled komise na ohrožení vlády práva v Polsku sdílí.

Učinit by tak měly většinovým hlasováním poté, co zjistí pohled europarlamentu a vyslechnou postoj dotčeného státu. Potřeba je souhlas čtyř pětin členských států EU. Následně mohou členské země vydat svá vlastní doporučení k tomu, co by měl stát k ochraně právního státu udělat.

Následně, pokud to navrhne třetina členských států, mohou země rozhodnout, že v Polsku je skutečně vláda práva systematicky porušována. Toto hlasování musí být jednomyslné. Parlament v Maďarsku přitom před několika dny odhlasoval rezoluci, kterou se země jednoznačně ve sporu s EU postavila na polskou stranu. Je velmi nepravděpodobné, že by Budapešť hlasovala proti Polsku spolu se zbytkem zemí unie.

Další kroky jsou tak pro maďarský postoj jen teoretické. Jde především o následné většinové rozhodnutí unijních zemí, že Polsku jsou odebrána některá práva, v první řadě možnost hlasovat v ministerských radách EU.

 

Články odjinud