Velká Británie by po vystoupení z Evropské unie mohla skončit jako Norsko, tvrdí britská ministryně | info.cz

Články odjinud

Velká Británie by po vystoupení z Evropské unie mohla skončit jako Norsko, tvrdí britská ministryně

Podle britské ministryně práce Amber Ruddové by Velká Británie mohla mít nakonec s Evropskou unií podobné vztahy jako má s EU Norsko. Spojené království by tak zůstalo součástí jednotného evropského trhu a navíc i celní unie. Norsko musí dodržovat značnou část pravidel EU, ale nemůže o nich rozhodovat, protože není členskou zemí. Ruddová je považovaná za blízkou spojenkyni britské premiérky Theresy Mayové.

Model zvaný "Norsko plus", tedy setrvání Velké Británie na jednotném trhu i v celní unii, je "plánem B" pro případ, že britský parlament v úterý neschválí dohodu mezi Londýnem a EU o vystoupení z unie.

Proti smlouvě se staví nejen opozice, ale i severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), která menšinovou vládu konzervativců Theresy Mayové podporuje, a dokonce i několik desítek poslanců vládních konzervativců. Podle dosavadních informací se zdá, že dohoda podporu zákonodárců nezíská.

Podle analýzy britské agentury PA už veřejně oznámilo, jak hodlá hlasovat, celkem 163 poslanců. Pouze 27 jich řeklo, že dohodu podpoří, 122 jich se jich naopak vyslovilo proti a to včetně 29 poslanců vládní Konzervativní strany.

Premiérka Mayová až dosud odmítala hovořit o tom, co se stane, pokud poslanci její brexitovou dohodu odmítnou. Soustředí se podle svých slov na získání podpory pro text, který je podle ní tím nejlepším, jaký mohla Británie vyjednat. Zároveň v posledních dnech varovala, že alternativou k její dohodě není jen odchod z unie bez dohody, ale i setrvání Británie v EU.

Amber Ruddová dnes uvedla, že by řešení patové situace mohla přinést i dohoda podobná té, kterou má s Evropskou unií Norsko. "Pokud (dohoda Mayové) neprojde, mohlo by se stát cokoli: lidové hlasování, Norsko plus, mohla by nastat jakákoli z těchto možností," řekla BBC Ruddová, která se po dubnové rezignaci na post ministryně vnitra znovu členkou vlády stala v polovině listopadu poté, co její předchůdkyně na ministerstvu práce Esther McVeyová rezignovala pro nesouhlas s brexitovou dohodou.

Listu The Times Ruddová řekla, že model "Norsko plus" je pro případ, že parlament dohodu s EU neschválí, jejím favoritem. Norsko není členem Evropské unie, je ale členem unijního jednotného trhu, ve kterém platí volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu. Model "Norsko plus" by znamenal, že by Británie zůstala také v celní unii, jejímž členem skandinávské království není. Ministryně Ruddová zároveň zdůraznila, že nikdo neví, "zda se dá takové dohody dosáhnout".

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud