Vídeň odmítá žádosti o azyl v centrech mimo EU. Vytvářelo by to prý "šílený faktor přitažlivosti" | info.cz

Články odjinud

Vídeň odmítá žádosti o azyl v centrech mimo EU. Vytvářelo by to prý "šílený faktor přitažlivosti"

Rakouský kancléř Sebastian Kurz se dnes vyslovil proti možnosti žádat o azyl v dohodnutých střediscích pro migranty mimo Evropu. Vytvářelo by to "šílený faktor přitažlivosti" a lidi by to do těchto center více lákalo, řekl šéf vlády předsednické země EU v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Ö1.

Kurz poznamenal, že za „chytřejší“ by považoval evakuovat lidi z krizových oblastí, a ne jim nejdřív dávat podněty k tomu, aby se sami vydávali na nebezpečnou plavbu přes Středozemní moře. Kurz přitom položil řečnickou otázku, zda „všech 60 milionů lidí, kteří jsou ve světě na útěku, opravdu automaticky mají právo na podání žádosti o azyl v Evropě“.

Lídři zemí Evropské unie se minulý týden na summitu EU dohodli, že je třeba zřizovat pro migranty střediska v severoafrických zemích i na území těch členských států, které se na takovém projektu dobrovolně chtějí podílet a dobrovolně by například od Itálie migranty převzaly.

Kurz a jeho kabinet zaujímá v migrační problematice postoje, které se v mnohém blíží pohledu sousedních středoevropských zemí z visegrádské skupiny, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Rakousko se půlročního předsednictví v EU ujalo v neděli.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud