Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Víte lépe než Maďar, co chce Maďar? Orbán v europarlamentu zostra odmítal kritiku, poslance čeká zlomové rozhodnutí

Víte lépe než Maďar, co chce Maďar? Orbán v europarlamentu zostra odmítal kritiku, poslance čeká zlomové rozhodnutí

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v Evropském parlamentu zostra odmítl všechny výtky ohledně porušování základních hodnot Evropské unie, právního státu a lidských práv. Prohlásil, že při středečním hlasování o doporučení spustit kvůli tomu proti Budapešti sankční řízení neodsoudí většina europoslanců jeho vládu, ale jeho zemi a její lid. Maďarsko se ale podle Orbána nepodvolí.

„Odsoudíte Maďarsko, které je už tisíc let součástí křesťanské Evropy a i svou krví bojovalo za svobodu a demokracii,“ prohlásil v úterý odpoledne ve Štrasburku maďarský premiér Viktor Orbán.

„Chcete většinou hlasů rozhodovat, co je pro Maďary správné. Víte lépe než Maďar, co chce Maďar?“ ptal se Orbán, jehož strana v dubnu vyhrála třetí parlamentní volby za sebou, a to jasnou většinou. Teď se ale Evropský parlament podle maďarského premiéra chystá umlčet ty, co nemají stejný názor, například na migrační politiku, a potrestat Maďary za to, že nevolili opoziční socialisty. A ptal se také, zda snad má pykat Maďarsko za to, že se nechce stát „zemí přistěhovalců“.

Kritiku europoslanců na Orbánovu adresu ale podpořila Evropská komise. „Bohužel, musíme sdílet znepokojení ohledně nezávislosti soudnictví, korupce a dodržování základních práv, včetně akademických svobod a svobod médií. Opatření maďarské vlády omezují občanskou společnost,“ prohlásil místopředseda Komise Frans Timmermans.

Za neslučitelné s unijním právem označil i politiku maďarské vlády vůči migrantům a zacházení s žadateli o azyl, které podle komisaře „není zrovna křesťanské“. Varoval také, že nelze ani tolerovat pochybení v zacházení s unijními penězi. Komise bude Maďarsko dále sledovat a „přijme potřebné kroky, pokud to bude nutné“.

Maďarsko pod vládou Viktora Orbána čelí dlouhodobé kritice za to, že v zemi ohrožuje právní stát. Výbor pro občanské svobody Evropského parlamentu (LIBE) proto navrhl, aby členské země (Rada EU) zahájily proti Budapešti postup na ochranu základních hodnot unie. O návrhu bude hlasovat zítra celé štrasburské plénum.

Pokud podnět europoslanců projde, bude to vůbec první iniciativa Evropského parlamentu tohoto rázu. Návrh potřebuje podporu absolutní většiny poslanců a dvoutřetinové většiny odevzdaných hlasů.

Europoslanci v březnu letošního roku podpořili podnět Evropské komisi, která navrhla spustit preventivní mechanismus na ochranu hodnot EU v případě Polska. Obavy se týkali dělby moci, nezávislosti soudnictví a základních práv. Členské státy stanovisko podpořily.

Jak už dříve INFO.CZ sdělil francouzský politolog Michel Michelot z českého think-tanku Europeu, který dlouhodobě spolupracuje s francouzským Institutem Jacquesa Delorse, obavy europoslanců o právní stát v Maďarsku jsou sice na místě, unijní instituce ale podle něj nemají dostatečně silné pravomoci, aby Orbánovým postupům zabránily. Maďarský premiér navíc obratně manévruje a v Evropském parlamentu může počítat s podporou některých spřátelených stran.

„Komise zastupuje všechny členské státy EU, zatímco v Evropském parlamentu jsou názorové rozdíly mezi jednotlivými zástupci států mnohem znatelnější. U Maďarska je jasně vidět vliv Evropské lidové strany (EPP; členem jsou české strany KDU-ČSL a TOP 09), jejímž členem je i Fidesz. Pokud tato politická skupina bude i nadále chránit Fidesz, tak bude velmi těžké, aby Maďarsko bralo tuhle proceduru vážně,“ uvedl.

Jak INFO.CZ už dříve napsalo, evropští lidovci se sice navenek za svého člena staví, uvnitř ale jasno nemají. Debata o podpoře Orbána se táhne už několik let. „Je pravda, že naše pozice vůči Viktoru Orbánovi je široká,“ potvrdila tehdy redakci česká europoslankyně Michaela Šojdrová z KDU-ČSL. Asi nejostřejší kritika na adresu Viktora Orbána a jeho stylu vládnutí, které podle mnohých podkopává základní evropské hodnoty, jako je svoboda, demokracie, odpovědnost nebo právní stát, tradičně zaznívá v rámci EPP od Švédů a Finů.

Jedním z poslanců, kteří dlouhodobě volají po tom, aby evropští lidovci Orbánovu stranu Fidesz dokonce vyloučili ze svých řad, je Lucemburčan Frank Engel. Už loni při debatách o omezování práv Středoevropské univerzity založené Georgem Sorosem v Budapešti, které do Bruselu přijel vysvětlovat sám Orbán, Engel upozorňoval na to, že maďarský premiér překračuje meze. „Všichni v soukromí by přiznali, že takhle situace nemůže pokračovat,“ uvedl. Na druhou stranu lucemburský poslanec přiznává, že něco takového se pravděpodobně v brzké době nestane.

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1