Volební otřes v Nizozemsku. Zvítězili pravicoví populisté, koalice přišla v horní komoře o většinu | info.cz

Články odjinud

Volební otřes v Nizozemsku. Zvítězili pravicoví populisté, koalice přišla v horní komoře o většinu

Nová pravicová populistická strana Fórum pro demokracii po útoku v Utrechtu překvapivě zvítězila ve středečních provinčních volbách v Nizozemsku. Výsledky těchto voleb určují také složení horní komory parlamentu, a premiér Mark Rutte tak v ní bude muset hledat podporu i mimo koalici pravého středu. Zisky si ve volbách připsala také strana Zelená levice, napsala agentura Reuters.

Volby se v Nizozemsku konaly pouhé dva dny poté, co byl zadržen muž tureckého původu podezřelý ze zastřelení tří lidí v tramvaji v Utrechtu. Motiv jeho činu je nejasný, vyšetřovatelé se ale stále více kloní k tomu, že šlo o teroristický útok. Ze střelby je podezřelý 37letý muž tureckého původu, který byl zadržen.

Podle předběžných výsledků provinčních voleb získalo euroskeptické Fórum pro demokracii, které v roce 2016 založil novinář Thierry Baudet, největší počet hlasů a podle nynějších propočtů by mělo v 75členné První komoře, obsadit stejný počet křesel jako Rutteho liberální Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD).

Fórum pro demokracii nyní 36letého Baudeta přitom dosud má pouze dva parlamentní mandáty vzešlé z parlamentních voleb v roce 2016. Podle Reuters straně možná pomohl i útok v Utrechtu. Výsledek ukazuje trvalou sílu pravicového populismu v Nizozemsku a přichází téměř dvě desetiletí po vraždě populisty Pima Fortuyna z roku 2002, kdy se odehrál podobný rozruch v tehdejších parlamentních volbách.

Nejvýznamnějším krátkodobým dopadem výsledku provinčních voleb však je podle Reuters to, že Rutteova koalice bude muset hledat podporu u nekoaličních stran, zejména mezi zelenými a socialisty, aby získal První komoru pro schvalování zákonů. Rutteho vláda totiž v horní sněmovně přišla o většinu.

Baudet před svými stoupenci prohlásil, že arogance elit byla potrestána. "Stojíme na troskách něčeho, co kdysi byla nejkrásnější civilizace na světě," řekl politik.

Podobě jako americký prezident Donald Trump se Baudet staví proti přistěhovalectví a zdůrazňuje, že Nizozemsko je na prvním místě, pokud jde o kulturní a ekonomická témata, všímá si Reuters. Baudet je proti euru a domnívá se, že Nizozemsko by mělo opustit Evropskou unii.

Baudet pokračoval v předvolební kampani i poté, co ji ostatní strany zastavily po pondělním útoku v Utrechtu, který přičítá údajně laxní přistěhovalecké politice vlády.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud