Von der Leyenová představila Evropský zelený úděl

rok

Naše newslettery rozesíláme každý týden

11. 12. 2019 • 16:30

Hlavním cílem Evropského zeleného údělu, který dnes představila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová europoslancům, je – dle jejích slov – usmířit ekonomiku s planetou. „Evropský zelený úděl není jen vize, je to návod k akci,“ řekla von der Leyenová o plánu, jenž obsahuje 50 různých závazků či kroků do roku 2050.

„Chceme investovat do čistých energií a rozšířit obchod s emisními povolenkami, také ale posílíme oběhové hospodářství a zachováme biodiverzitu,“ slibuje německá šéfka Komise citovaná serverem Politico.

Klimatický zákon v březnu

Naplňovat plány chce Komise rychle – už v březnu příštího roku navrhne první klimatický zákon, který by měl zanést uhlíkovou neutralitu do unijní legislativy. Do října příštího roku pak tým von der Leyenové představí plán na snížení emisí oxidu uhličitého do roku 2030 o nejméně 50 procent oproti stavu z roku 1990. Až dosud měla Unie plán na snížení o 40 procent.

Do systému emisních povolenek chce Komise nově zahrnout i námořní dopravu, méně volných povolenek by měly dostat letecké společnosti, které již v systému figurují.

Ve druhé polovině příštího roku chystá Evropská komise strategii pro čistou a inteligentní mobilitu, v jejímž rámci oznámí opatření ke snížení emisí z pozemní, lodní i letecké dopravy. Budou sem patřit opatření týkající se čistších paliv, infrastruktury pro dobíjení baterií, zdanění, zpoplatnění silnic a podpory železniční nákladní dopravy.

Dosažení stávajících klimatických cílů si podle týmu von der Leyenové vyžádá ročně dalších 260 miliard eur. Celkově má energetický a ekonomický přechod vyjít dle starších odhadů do roku 2050 na víc než jeden bilion eur (asi 26 bilionů korun). Kde sehnat peníze? Na to by měl odpovědět investiční plán pro udržitelnou Evropu, který Komise předloží začátkem příštího roku. Pro tzv. uhelné regiony počítá EK s investicemi ve výši 100 miliard eur.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Včera • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Včera • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.