Vyjednávání reformy autorských práv zvýšilo šance Česka na centrum umělé inteligence | info.cz

Články odjinud

Vyjednávání reformy autorských práv zvýšilo šance Česka na centrum umělé inteligence

Vyjednávání reformy autorských práv, které včera skončilo dohodou zástupců Evropského parlamentu, Evropské komise a členských států EU, může mít zásadní dopady pro českou vědu. Podle diplomatických zdrojů premiér Andrej Babiš po jednání telefonoval s eurokomisařem pro jednotný digitální trh Andrusem Ansipem, a opětovně projevil zájem o umístění vědecké a výzkumné instituce v Praze zájem. Tentokrát jsou jeho šance velmi slušné.

Česko se snažilo během jednání, které vedlo ministerstvo kultury Antonína Staňka, prosadit řešení, jež by vyhovovalo nejen zástupcům průmyslu, ale i vydavatelům. To znamená, že umělá inteligence by mohla „pročesávat“ internet a čerpat z něj informace bez ohledu na obavy z porušení autorských práv. Vydavatelé si přitom podle dosaženého kompromisu mohou v kódu webových stránek vyhradit vlastní podmínky autorských práv. Nemusí se tak bát, že by jejich obsah byl zneužit.

Čeští vyjednavači patřili mezi nejaktivnější a konečná dohoda byla do značné míry závislá na jejich souhlasu, protože většina mezi členskými státy byla velmi těsná. „Myšlenka vzniku superhubu v Praze, který by se zaměřil na podporu výzkumu v oblasti umělé inteligence je určitě správná. Podobná centra už dnes existují v některých světových metropolích,“ sdělila už před časem INFO.CZ europoslankyně Dita Charanzová, která vznik centra dlouhodobě prosazuje.

Zatím není úplně jasné, kdy by se mělo o umístění centra rozhodnout. Ve prospěch Prahy hraje i skutečnost, že v české metropoli se už nachází administrativní centrum evropského navigačního systému Galileo a funguje podle dostupných informací úspěšně.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud