Články odjinud

Zahradil: Nejsem cola zero ani light, ale štiplavé zázvorové pivo, které probere Evropu z letargie

Zahradil: Nejsem cola zero ani light, ale štiplavé zázvorové pivo, které probere Evropu z letargie

Český europoslanec Jan Zahradil vede evropské konzervativce do voleb do Evropského parlamentu a je také jejich kandidátem na příštího šéfa Evropské komise. Kampaň proto povede jak na evropské úrovni, tak pro domácí publikum v barvách občanských demokratů. „Domácí kampaň má svá specifika, a to i s ohledem na zdejší politickou situaci, která je nyní v Česku vyhrocená. Jedním ze zajímavých témat proto určitě bude, jak zamezit zneužívání unijních dotací pro soukromé podnikatelské cíle,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ. Na co dalšího se bude ODS soustředit? S čím chtějí voliče oslovit evropští konzervativci? A kdy budou mít občanští demokraté jasno o dalších kandidátech do voleb do Evropského parlamentu, které se odehrají v květnu příštího roku? I o tom byl rozhovor.

Evropští konzervativci, teda celoevropská strana ACRE, kterou vedete, odstartovala minulý týden v Bruselu svou kampaň před volbami do Evropského parlamentu, které proběhnou příští rok v květnu. Na co se v ní budete soustředit?

Program, který jsme zveřejnili, je takový první výstřel nebo spíš sada prvních výstřelů, protože plánujeme pokračovat ještě v dalších tématech. Nyní jsme přišli s šesti tématy. Jedno z nich jsme nazvali velký právní úklid, což je revize celého komunitárního práva spolu s revizí výdajů rozpočtu EU na různé agentury. Další prioritou je světový obchod, který se v poslední době dostává do turbulencí. EU by se měla rozhodně postavit na stranu volného obchodu a odbourávání obchodních bariér a měla by jít příkladem.

Pak tu nemůže chybět naše oblíbené téma, kterým je flexibilní nebo také vícerychlostní EU. Některé její prvky už v Lisabonské smlouvě jsou, ale chtěli bychom je prohloubit, aby byla lepší možnost spolupráce - ať už mezi skupinami států nebo v některých konkrétních politikách.

S čím dalším chcete oslovit voliče po celé Evropě?

Další prioritou je určitě bezpečnost, která souvisí s ochranou hranic EU. Prostředky z evropského rozpočtu by měly plynout spíše na posilování národních hraničních kapacit, než aby se přifukoval Frontex nebo podobné agentury, jak navrhuje Evropská komise. Nakonec se stejně vždy ukáže, že národní bezpečnostní složky to umí lépe. Při řešení migrační krize by měla fungovat flexibilita. Nechceme, aby členské státy někdo nutil k pomoci stejným způsobem, protože solidarita se dá vyjadřovat různě. Ty země, které nechtějí přijímat migranty, se mohou na řešení podílet finančně, logisticky nebo technicky. Dále se stavíme proti společné evropské armádě a vymezujeme se proti velké energetické závislosti na Rusku.

V programu počítáte s posilováním role národních parlamentů. Už dnes ale parlamenty možnosti mají, nicméně moc úspěchů s nimi neslaví, protože je nedokáží využívat. Proč přicházet s něčím novým?

To je pravda, nástroje tu už jsou. Jedna věc ale je, zda se na jejich použití parlamenty umí domluvit, a druhou pak to, zda jsou tyto mechanismy dostatečně silné. Stávající žlutá karta umožňuje návrh legislativy pouze zbrzdit nebo ho vrátit k přepracování, ale není možné ho zcela zastavit nebo zrušit, případně jít ještě dál a zrušit už stávající legislativu. My proto navrhujeme systém červené karty a zpětného chodu, kdy by národní parlamenty mohly na základě určitého kvora vyžadovat zrušení některé evropské legislativy.

V kampani plánujete mluvit i o společné měně euro, které chcete vystavit stopku. Dokážu si představit, že tím oslovíte některé voliče ve střední Evropě, ale jak to zabere na lidi v zemích, které euro už přijaly?

Pro tvrdé jádro EU to není takové téma, to je pravda. Na druhou stranu z posledního průzkumu Eurobarometru vyšlo, že v některých zemích existuje odpor k zavedení eura. Mezi staršími členy EU je to Dánsko a Švédsko, které eurem neplatí, což je logické, ale je to i v zemích, které ho ještě nepřijaly, ale zavázaly se k jeho přijetí. Převažující nesouhlas s přijetím je v Polsku, Česku, Bulharsku a Chorvatsku. Rozhodně to tedy není téma pouze pro Česko.

INFOGRAFIKA: Volba šéfa Evropské komiseINFOGRAFIKA: Volba šéfa Evropské komiseautor: INFO.CZ

V programu uvádíte, že se EU nachází na křižovatce. Já mám pocit, že tomu tak bylo za posledních deset možná dvacet let neustále. Proč říkáte, že se to děje zrovna teď?

Nemyslím si, že jsme stáli na křižovatce celých dvacet let, ale zažívali jsme stagnaci nebo setrvačnost. Celou evropskou politiku ovládala dvě seskupení: evropští lidovci (EPP) a evropští socialisté (S&D). Ti vždy dali v Evropském parlamentu dohromady nadpoloviční většinu a rozhodovali o tom, kdo bude šéfem Evropské komise a jaký bude její program. Nyní to bude jinak, protože podle všech možných ukazatelů a analýz evropští lidovci a evropští socialisté ve volbách ztratí a nadpoloviční většinu v europarlamentu už dohromady nedají.

Tu budou muset složit jiní, což zcela nepochybně ovlivní post předsedy Evropské komise a program Komise na příštích pět let. Jestli tedy někdy stálo za to hovořit o tom, že EU stála na křižovatce, tak je to právě nyní. A to je také důvod, proč bruselská bublina začíná panikařit. Je totiž jasné, že na síle nyní naberou eurokritické hlasy.

Na druhou stranu věřit průzkumům se v minulosti nevyplatilo a znám některé, které pořád předpovídají, že nejsilnější stranou v Evropském parlamentu po květnových volbách budou evropští lidovci…

Pravdou je, že trendy jsou jasné. Jak Evropská lidová strana, tak evropští socialisté ztratí, a ti dokonce možná dramaticky. Podívejte se na výsledky sociálně demokratických a socialistických stran po celé Evropě – to je jednoznačně po skluzavce směrem dolů.

Politická frakce evropských konzervativců ECR to také nebude mít lehké. Musíte počítat s tím, že přijdete o 18 britských europoslanců, kteří odejdou kvůli brexitu. Už víte, co uděláte, aby se frakce ECR udržela?

V průzkumech se počítá se stávajícím složením ECR. Navíc můžeme posílit o nové strany, které budou hledat útočiště poté, co se celá politická scéna rozkýve a bude docházet k přestupům. Zatím nikdo netuší, jak bude po volbách postupovat francouzský prezident Emmanuel Macron, jestli zůstane v alianci s evropskými liberály (ALDE), nebo bude chtít postavit vlastní parlamentní frakci, do které přizve některé strany z ALDE, EPP a S&D. Všechno se může dát do pohybu a my samozřejmě budeme v těchto vodách rybařit.

Bruselský server Politico mluví o tom, že by k vám mohly zamířit italské strany Hnutí 5 hvězd a Liga, případně maďarský Fidesz. Jednáte s nimi? Můžete to okomentovat?

Komentovat to nemohu, protože nebudeme komentovat něco, co třeba eventuálně někde probíhá, ale zatím to nedospělo k žádnému konkrétnímu výsledku. Zprávy v tomto směru si necháme třeba na 27. května 2019 po volbách.

Tím, že jste lídrem evropských konzervativců do eurovoleb, tak jste zároveň jejich kandidátem na šéfa Evropské komise, pokud by bylo na nich, aby ho doporučili k nominaci. Pro Politico jste uvedl, že další tzv. spitzenkandidáti, a tím pádem vaši soupeři Manfred Weber (EPP) a Frans Timmermans, (S&D) jsou jako cola zero a cola light. Chtěl jste tím říct, že vy jste vedle nich cola s plnou dávkou cukru a chcete to Evropě osladit?

Pokud bych měl sám sebe označit za nějaký nápoj, tak by to bylo zázvorové pivo, které je trochu štiplavější. Colou zero a colou light jsem oba pány označil z toho důvodu, protože rozdíl mezi jejich názory na EU je minimální. Možná kdybychom zkoumali jejich postoje k národním nebo kulturním otázkám, tak třeba narazíme na to, že pan Timmermans je možná příznivec interrupcí, ale Weber bude odpůrce, nebo že pan Weber chodí do kostela častěji než pan Timmermans. Avšak v zásadních otázkách, které se týkají architektury EU, jsou jejich postoje skoro identické. Oba chtějí více integrace, více Evropy, více sjednocování a na toto my určitě budeme poukazovat. Vzhledem k tomu, že zázvorové pivo je štiplavější nápoj než cola zero nebo light, tak věřím, že můžeme lidi probrat z letargie.

Ve volbách do Evropského parlamentu budete na národní úrovni kandidovat v barvách ODS. Dá se očekávat, že mezi priority občanských demokratů budou patřit i tato témata, o kterých jsme si před chvíli povídali?

Nejdříve malé vysvětlení na začátek. Nyní jsme odstartovali kampaň celoevropské politické strany ACRE. Musíme se v ní držet poměrně striktních pravidel, která mj. říkají, že není možné míchat dohromady evropskou kampaň s kampaněmi, které povedou naše členské strany na domácích úrovních. Jinými slovy nesmí vzniknout situace, kdy by bylo možné dovodit, že celoevropská kampaň nepřímo financovala domácí kampaň členské strany, například ODS. Nemůžeme dokonce ani použít slogany nebo grafiku. Jako ODS tedy budeme muset vybrat jiná hesla, jinou grafiku a jiné zpracování.

Takže půjdete úplně jinou cestou?

Samozřejmě, že něco z témat, která jsem před malou chvíli popisoval, se v programu ODS objeví, ale budeme to muset udělat v jiné podobě.

Co tedy můžeme na domácí úrovni očekávat?

Domácí kampaň má svá specifika, a to i s ohledem na zdejší politickou situaci, která je nyní v Česku vyhrocená. Jedním ze zajímavých témat proto určitě bude, jak zamezit zneužívání unijních dotací pro soukromé podnikatelské cíle. Důvody asi nemusím rozvádět.

Kdy bude mít ODS jasno o kandidátce a programu pro květnové volby do Evropského parlamentu?

Kandidátku sestavíme určitě nejpozději do konce ledna. Její první část zřejmě představíme dříve, tedy během prosince, a během ledna ji doplníme. V únoru potom odstartujeme první fázi kampaně.

Předpokládám, že vy kandidátku ODS do eurovoleb povedete…

V tuto chvíli mám nominace z několika různých regionů, a pokud vím, tak nikdo jiny na lídra naší kandidátky nominován není.

 

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818