Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zdraví nejvlivnějšího muže chřadne. Jaké bude Polsko bez Kaczyńského? Experti tuší velký třesk

Zdraví nejvlivnějšího muže chřadne. Jaké bude Polsko bez Kaczyńského? Experti tuší velký třesk

O tom, kdo v Polsku skutečně tahá za nitky, není pochyb. Šéf vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński sice oficiálně nestojí v čele vlády, vše ale řídí zpovzdálí a díky úspěchu jeho strany v posledních parlamentních volbách se stal ústřední postavou polské politiky. V posledních týdnech se ale začaly objevovat spekulace o jeho špatném zdravotním stavu, odborníci si proto lámou hlavu nad tím, jaké bude Polsko bez hlavního politického stratéga v zemi.

Konzervativní stranu právo a spravedlnost Jaroslaw Kczyński založil spolu s bratrem Lechem v roce 2001. Po letecké katastrofě u Smolenska v dubnu 2010, při které jeho bratr a tehdejší polský prezident zahynul, však otěže ve straně naplno převzal Jaroslaw Kaczyński a po volbách z roku 2015 se stal hlavním hybatelem polské politiky. Na počátku května ale Kaczyński, který kvůli reformě justice přivedl Varšavu do sporu s Bruselem, zmizel z veřejného života – stalo se tak několik týdnů po jeho hospitalizaci v nemocnici.

Jak píše list Financial Times, Kaczyński byl v nemocnici kvůli léčbě osteoporózy. Nicméně netrvalo dlouho a kolem zdravotního stavu 69letého politika začaly vířit nejrůznější spekulace. Minulý týden pak dostaly nový impuls poté, co polský ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski prohlásil, že zdravotní stav Kaczyńského byl v květnu „takový, že jeho nepřijetí do nemocnice by ohrozilo jeho život“.

Představitelé strany PiS se sice snažili situaci vyžehlit tvrzením, že Kaczyński je nyní v „dobré kondici“, vzhledem k obrovskému vlivu, jaký má na polskou politiku, se však v politických a diplomatických kruzích začalo hovořit o tom, jakým směrem se Polsko vydá, až půjde Kaczyński do důchodu.

„Změní to celou politickou scénu, nejen Právo a spravedlnost. Hlavní opoziční strana Občanská platforma je založená na tom být proti Kaczyńskému … Celý bipolární model polské politiky se zhroutí a strany budou muset samy sebe znovu definovat,“ popisuje budoucnost polské politiky po odchodu Jaroslawa Kaczyńského odborník Lukasz Lipinski z think-tanku Polityka Insight. „Konec Kaczyńského v Polsku bude jako začátek Macrona ve Francii: změní to osu politiky,“ dodává.

V souvislosti se zdravotním stavem Kaczyńského tak vyvstává otázka, kdo by jeho roli mohl zastoupit. Jasný kandidát se zatím nerýsuje, spekuluje se však o současném premiérovi Mateuszovi Morawieckém, bývalé předsedkyni vlády Beatě Szydlové nebo ministrovi vnitra a jedním z důvěrníků Kaczyńského Joachimu Brudzinském.

„Ti, kteří mají možná v hlavě myšlenku o nahrazení Kaczyńského, budou muset být velmi trpěliví,“ varuje zástupce šéfredaktora předních polských novin Rzeczpospolita Michal Szuldrzynski. „Kaczyński má plnou kontrolu nad tím, co se na večírku odehrává,“ dodává podle Financial Times.

V době, kdy se v souvislosti se zdravotním stavem Kaczyńského hovoří o jeho náhradníkovi, přemýšlí o budoucnosti země také opozice. Během včerejší akce ve městě Gdaňsk, kde se sešly opoziční strany a hnutí včetně Občanské platformy, vystoupil s projevem bývalý polský prezident a laureát Nobelovy ceny míru Lech Walesa. V něm vyzval opozici, aby se před sérií voleb sjednotila, a omezila tak šance na vítězství Kaczyńského PiS.

Na podzim se totiž v Polsku konají místní volby, příští rok pak volby do Evropského parlamentu a v roce 2020 volby prezidentské. Walesa proto varuje, aby nadcházející hlasování nedopadly stejně jako parlamentní volby v roce 2015, které na úkor proevropské Občanské platformy ovládlo právě Právo a spravedlnost. „Musíme sebrat veškerou naši sílu a získat zpět to, co jsme ztratili díky nedostatku pozornosti a moudrosti,“ vyzval 74letý Walesa.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Zoufalec týdne: Piráti. Komentář Petra Holce

Ani topení počítačem nebo neschopnost pozvat elektronicky někoho na poslanecký výslech vám o Pirátech neřekne tolik jako projev jejich šéfa Ivana Bartoše na nedělním pirátském happeningu k internetu, jak jinak. Evropský parlament bude 12. září hlasovat o směrnici k autorskému právu, která má mimo jiné omezit internetové pirátství velkých firem jako Google na účet tradičních médií. A Pirátům se to nelíbí.

Jako správní piráti chtějí pirátství se vším všudy, něco jako v Somálsku. „Připravovaná legislativa a zejména její články 11 a 13 představují skutečnou hrozbu. A já bych skutečně nerad sledoval to, jak příběh George Orwella začíná nabírat reálné obrysy, kdy se historie a realita nebude přepisovat, ale z internetu mohou pod různými záminkami mizet informace, které prostě už nikdy běžný člověk nedohledá a o jejichž existenci nebude ani vědět,” řekl Bartoš na akci.

Fakt? Piráti, samozvaní guruové „digitálu“, se hlásí o státní funkce ohledně e-governmentu, zatímco sami shání odborníky na e-government. Prostě Piráti, i když teď kluci oblékli saka. Nejen Bartoš jako by spal v idylických 90. letech, kdy nás web měl osvobodit od všeho zlého. Pamatujete? Informace zdarma potečou jak voda a svět bude najednou lepší, svobodnější a demokratičtější.

Link

Ještě tehdy neexistoval Facebook, Twitter ani Instagram a málokdo tušil, že z nás právě internet vytáhne to nejhorší. Dejte někomu prostor pustit svou fantazii a uděláte Donalda Trumpa prezidentem. Většina z nás předtím pořád žila v reálném světě a virtuální realita patřila do sci-fi. Internet to ale i s pomocí sociálních sítí, z nichž se mezitím stala spíš antisociální černá díra plná falše a narcisismu, dokázal rychle otočit: ze sci-fi dělá stále sofistikovaněji realitu ohrožující nejen naši příčetnost, ale i demokracii.

Osvobozuje nás od svobody a sám se mění v Orwella. Přiznal si to dokonce už i Facebook, cynický pionýr toho všeho, a začal proto sám sebe radši cenzurovat. Což vám mimochodem o závažnosti problému řekne vše, co jste (ne)chtěli vědět. Evropská směrnice samozřejmě internet neomezuje ani necenzuruje, ostatně i v Bruselu se v pracovní době rádi věnují vlastnímu Facebooku, Twitteru nebo Instagramu.

Například Bartošem zmiňovaný článek 11 má tradiční media chránit před pirátstvím firem typu Google, které na webu zobrazují linky na mediální články a umožňují náhled obsahu. Je to obchodní model á la Somálsko: zadarmo si „vypůjčíme“ váš obsah, za který jste zaplatili, a za to shrábneme většinu peněz z reklamy. A vy si přežívejte, jak chcete.

Link

Evropská směrnice chce proto tradiční vydavatele chránit před tímto pirátstvím aspoň tím, že jim umožní účtovat za odkazy nebo náhledy jejich vlastního obsahu poplatek. Vlastně to není nic moc revolučního – nebo aspoň v nepirátské části světa: směrnice v podstatě jen říká, že za zboží někoho jiného máte zaplatit. Všechno všech totiž nakonec nebylo ani v komunismu, což si ovšem většina kluků z Pirátů nepamatuje.Článek

Korunu všemu ale nasadil pirátský kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib. Ten se zasnil a řekl, že nás právě neregulovaný internet „chrání před autoritativními tendencemi ve společnosti”. A sakra! To nikdy neslyšel o Putinových trollech? Nebo o guruovi falešného strachu jménem Tomio Okamura, který se i díky vlastním webovým fake news teď s Piráty pere o titul třetí nejsilnější politické strany?

Ale dost zoufalství. Piráti a zvlášť jejich šéf Bartoš umí rozdat i naději a optimismus. Třeba když se ho server Novinky.cz zeptal, jestli už jsou Piráti zralí na to vést Prahu, kde si čtyři roky trénují politické pirátství. „Taková otázka mi připadá dost vtipná. Když si vzpomenu, s jakými zkušenostmi do vedení města nastoupila Adriana Krnáčová… I tady v poslaneckém klubu, i v rámci strany máme lidi vzdělané a bystré a méně vzdělané a méně bystré. To je normální. Myslím, že jsme kompetentní. Rozumíme financování města,“ odpověděl Bartoš. A jejda!

-1