Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zdraví nejvlivnějšího muže chřadne. Jaké bude Polsko bez Kaczyńského? Experti tuší velký třesk

Zdraví nejvlivnějšího muže chřadne. Jaké bude Polsko bez Kaczyńského? Experti tuší velký třesk

O tom, kdo v Polsku skutečně tahá za nitky, není pochyb. Šéf vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński sice oficiálně nestojí v čele vlády, vše ale řídí zpovzdálí a díky úspěchu jeho strany v posledních parlamentních volbách se stal ústřední postavou polské politiky. V posledních týdnech se ale začaly objevovat spekulace o jeho špatném zdravotním stavu, odborníci si proto lámou hlavu nad tím, jaké bude Polsko bez hlavního politického stratéga v zemi.

Konzervativní stranu právo a spravedlnost Jaroslaw Kczyński založil spolu s bratrem Lechem v roce 2001. Po letecké katastrofě u Smolenska v dubnu 2010, při které jeho bratr a tehdejší polský prezident zahynul, však otěže ve straně naplno převzal Jaroslaw Kaczyński a po volbách z roku 2015 se stal hlavním hybatelem polské politiky. Na počátku května ale Kaczyński, který kvůli reformě justice přivedl Varšavu do sporu s Bruselem, zmizel z veřejného života – stalo se tak několik týdnů po jeho hospitalizaci v nemocnici.

Jak píše list Financial Times, Kaczyński byl v nemocnici kvůli léčbě osteoporózy. Nicméně netrvalo dlouho a kolem zdravotního stavu 69letého politika začaly vířit nejrůznější spekulace. Minulý týden pak dostaly nový impuls poté, co polský ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski prohlásil, že zdravotní stav Kaczyńského byl v květnu „takový, že jeho nepřijetí do nemocnice by ohrozilo jeho život“.

Představitelé strany PiS se sice snažili situaci vyžehlit tvrzením, že Kaczyński je nyní v „dobré kondici“, vzhledem k obrovskému vlivu, jaký má na polskou politiku, se však v politických a diplomatických kruzích začalo hovořit o tom, jakým směrem se Polsko vydá, až půjde Kaczyński do důchodu.

„Změní to celou politickou scénu, nejen Právo a spravedlnost. Hlavní opoziční strana Občanská platforma je založená na tom být proti Kaczyńskému … Celý bipolární model polské politiky se zhroutí a strany budou muset samy sebe znovu definovat,“ popisuje budoucnost polské politiky po odchodu Jaroslawa Kaczyńského odborník Lukasz Lipinski z think-tanku Polityka Insight. „Konec Kaczyńského v Polsku bude jako začátek Macrona ve Francii: změní to osu politiky,“ dodává.

V souvislosti se zdravotním stavem Kaczyńského tak vyvstává otázka, kdo by jeho roli mohl zastoupit. Jasný kandidát se zatím nerýsuje, spekuluje se však o současném premiérovi Mateuszovi Morawieckém, bývalé předsedkyni vlády Beatě Szydlové nebo ministrovi vnitra a jedním z důvěrníků Kaczyńského Joachimu Brudzinském.

„Ti, kteří mají možná v hlavě myšlenku o nahrazení Kaczyńského, budou muset být velmi trpěliví,“ varuje zástupce šéfredaktora předních polských novin Rzeczpospolita Michal Szuldrzynski. „Kaczyński má plnou kontrolu nad tím, co se na večírku odehrává,“ dodává podle Financial Times.

V době, kdy se v souvislosti se zdravotním stavem Kaczyńského hovoří o jeho náhradníkovi, přemýšlí o budoucnosti země také opozice. Během včerejší akce ve městě Gdaňsk, kde se sešly opoziční strany a hnutí včetně Občanské platformy, vystoupil s projevem bývalý polský prezident a laureát Nobelovy ceny míru Lech Walesa. V něm vyzval opozici, aby se před sérií voleb sjednotila, a omezila tak šance na vítězství Kaczyńského PiS.

Na podzim se totiž v Polsku konají místní volby, příští rok pak volby do Evropského parlamentu a v roce 2020 volby prezidentské. Walesa proto varuje, aby nadcházející hlasování nedopadly stejně jako parlamentní volby v roce 2015, které na úkor proevropské Občanské platformy ovládlo právě Právo a spravedlnost. „Musíme sebrat veškerou naši sílu a získat zpět to, co jsme ztratili díky nedostatku pozornosti a moudrosti,“ vyzval 74letý Walesa.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744