Zelenskyj drží klíč k reformě ukrajinské obrany. Zkrotí neprůhledné zbrojní monstrum? | info.cz

Články odjinud

Zelenskyj drží klíč k reformě ukrajinské obrany. Zkrotí neprůhledné zbrojní monstrum?

Nejen bojovat, ale především zvítězit nad všudypřítomnou korupcí – to byl hlavní slib Volodymyra Zelenského před nástupem do funkce ukrajinského prezidenta. Poté, co ovládl červencové parlamentní volby, má Zelelnskyj konečně dost sil na to, začít své sliby z kampaně plnit. Ani s většinou v Nejvyšší radě ho ale nečeká lehký úkol. Jednou z největších výzev pro něj bude reforma ukrajinské státní zbrojařské společnosti Ukroboronprom. V době, kdy na východě Ukrajiny probíhají otevřené boje, však bude velkým oříškem i reforma obrany jako takové.   

Obrana je jedním z rezortů, kolem kterého se na Ukrajině točí celá řada skandálů. O ten poslední se těsně před březnovými prezidentskými volbami postarali lidé kolem tehdejšího prezidenta Petra Porošenka, kteří čelí podezření z rozkrádání peněz na obranu země. Právě tato aféra se na konečném výsledku prezidentských voleb, které ovládl komik Volodymyr Zelenskyj, významným způsobem podepsala.

Do kauzy měl být zapleten dlouholetý přítel a obchodní partner Porošenka Oleh Hladkovskyj, který působil jako člen Rady bezpečnosti státu a který měl podvody na obraně osobně krýt. Podle ukrajinských médií měli podvodníci včetně jeho syna Igora prodávat pašované náhradní díly z ruských armádních skladů ukrajinským zbrojařům z Ukroboronpromu za přemrštěné ceny.

Na Porošenka, jehož hlavním mottem v kampani bylo „Armáda, jazyk a víra“, se kvůli aféře snesla ostrá kritika. Namísto něj tak dostal šanci politický nováček Volodymyr Zelenskyj, který voličům slíbil, že jeho hlavním cílem ve funkci prezidenta bude boj s korupcí. Po červencových parlamentních volbách, ve kterých jeho strana Sluha lidu získala většinu, má nyní dostatek síly k tomu změny prosadit.

Zbrojařský koncern Ukroboronprom bude na řadě jako jeden z prvních. „Jak důkladně Zelenskyj vyčistí Ukroboronprom – neprůhledné monstrum, které je podle kritiků synonymem státní korupce – poslouží jako lakmusový papírek jeho závazku k těmto cílům,“ píše ve své analýze Rádio svobodná Evropa. V sázce je přitom mnohem více, než jen obrovské sumy peněz, které se v obraně točí. Transparentní obranný průmysl totiž otevírá dveře zahraničním investicím, hospodářskému rozvoji a bližší spolupráci s NATO. V neposlední řadě však znamená také jednu z hlavních podmínek nutných k posílení ukrajinské armády. 

Jak upozorňuje bývalý americký velvyslanec v Kyjevě John Herbst, který dnes vede Euroasijské centrum think-tanku Atlantic Council, Ukroboronprom pro Ukrajinu představuje „velmi vážný problém“ a korupce prostupuje celý ukrajinský vojenský průmysl. Podporovatelé Zelenského však věří, že právě on dokáže klíčové reformy prosadit. Poukazují přitom na to, že pouhý měsíc po květnové inauguraci Zelenskyj jmenoval do pětičlenné dozorčí rady Ukroboronpromu bývalého ministra hospodářství Aivarase Abromavičiuse, který byl pověřen auditem celého zbrojařského koncernu.

Reformovat Ukroboronprom, který dohlíží na 130 společností zaměstnávajících 80 tisíc lidí a který vyrábí vše od tanků, přes letadla, po rakety, však nebude ani rychlé a ani snadné, píše Rádio Svobodná Evropa. Reforma totiž musí být spojená s hlubokými změnami na ministerstvech i agenturách, které dohlížejí na národní bezpečnost. S reformami mají Ukrajině pomoct i odborníci z amerického ministerstva obrany. Zatímco jedni Zelenskému důvěřují, někteří analytici jsou skeptičtí a varují, že potřebným změnám chybí jasná strategie.

Zpět do historie

Pro pochopení problémů kolem státního zbrojařského koncernu je potřeba vrátit se o dekádu zpátky. Ukroboronprom byl vytvořen v roce 2010 dekretem tehdejšího prezidenta Vikrora Janukovyče jen pár měsíců po jeho nástupu do funkce. Janukovyč tímto krokem sjednotil státní vojenské společnosti pod jednu střechu – koncern díky tomu získal monopol na vývoz všech vojenských produktů a stal se jak průmyslovým hráčem, tak i regulátorem. Vznikl tak značný střet zájmů, který spolu s netransparentním systémem zadávání veřejných zakázek položil základy masivní korupce, která v obraně na příštích devět let zastavila růst i inovace.

Ukroboronprom vyvolával kontroverze téměř ihned od jeho založení. Svou strukturou totiž velmi připomínal ruský státní konglomerát Rostech, který podobně jako Ukroboronprom sdružuje nejvýznamnější státní podniky se strategickou zbrojní výrobou. Vyvstávalo proto podezření, že Janukovyč, který byl v roce 2014 po sérii proevropských protestů z funkce sesazen, chtěl tímto krokem ukrajinský koncern s ruskou společností ovládanou Kremlem integrovat.

Vojenský průmysl obou zemí také od dob sovětské éry silně provázán. Ruské firmy dodávaly části ukrajinským výrobcům a naopak. Tato spolupráce však byla do značné míry ukončena po ruské anexi Krymu a rozpoutání konfliktu na východě Ukrajiny. Ani po roce 2014 však zásadnější změny nepřišly. Po vyhnání Janukovyče sice Prorošenko reformu Ukroboronpromu přislíbil, nikdy tak ale neučinil.

Jak vysvětluje bývalý zástupce ředitele Ukroboronpromu Denis Hurak, Porošenko „neměl politickou vůli“ něco změnit, protože by tak poškodil finanční zájmy svých přátel. „Ztratili jsme pět let. Kdybychom začali s reformami v roce 2014, měli bychom dnes transformovaný vojenský průmysl se strategickými investicemi ze Západu,“ říká pro Rádio Svobodná Evropa.

Ukroboronprom nadále upřednostňuje státní podniky na úkor soukromých ukrajinských firem, které se kvůli tomu stěhují do zemí, jako je Litva, Bulharsko, ale i Česká republika, a Ukrajina tak přichází o pracovní místa. S firmami navíc odcházejí i kvalifikovaní stojní inženýři a designéři, kteří si s sebou odnášejí i své know-how.

Situace v ukrajinském zbrojním průmyslu se přitom podepisuje i na bojeschopnosti země. Podle think-tanku Rand Corporation Ukroboronprom mnohdy zvyšoval ceny dováženého vojenského vybavení o víc než 20 procent, což Ukrajině omezovalo možnosti, jak získávat potřebné vybavení pro boje na východě jejího území.  

Osud ukrajinské obrany nyní drží v rukou právě Zelenskyj. Liberalizací dovozu a vývozu a nátlakem na ministerstvo obrany, aby provádělo tendry transparentním způsobem, může vyřešit korupci na obraně a nastartovat růst a investice. Odborníci nicméně varují, že budoucnost ukrajinského vojenského průmyslu bude závislá také na schopnostech nového prezidenta integrovat zemi v rámci struktur NATO.

Podle šéfa think-tanku Potomac Foundation Phial Karbera, by ukrajinské zbrojařské společnosti mohly dodávat produkty do zemí NATO a zároveň při výrobě zbraní používat západní technologie – díky tomu mohou lépe konkurovat ruským výrobkům na zahraničních trzích. Pokud ale ukrajinský zbrojní průmysl bude korupce sžírat i nadále, spolupráce se Západem bude v ohrožení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud