Země V4 mají mít právo činit návrhy a nebýt jen pozorovateli, řekl Pellegrini | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Země V4 mají mít právo činit návrhy a nebýt jen pozorovateli, řekl Pellegrini

Země V4 mají mít právo činit návrhy a nebýt jen pozorovateli, řekl Pellegrini

Země visegrádské skupiny (V4) - Slovensko, Maďarsko, Česko a Polsko - mají veškeré právo činit v Evropské unii návrhy k politickým otázkám, místo aby byly pouhými pasivními pozorovateli. Podle agentury MTI to dnes v Budapešti řekl slovenský premiér Peter Pellegrini na tiskové konferenci s předsedou maďarské vlády Viktorem Orbánem.

Slovenská vláda hodlá pokračovat v budování dobrých vztahů s Maďarskem, protože je to v zájmu občanů Slovenska, jeho ekonomiky a regionu, zdůraznil Pellegrini. Podle MTI přitom vyzdvihl důležitou úlohu, kterou Maďarsko v uplynulém roce sehrálo jako předsedající země skupiny V4.

Skupina čelila „mnoha zkouškám“ a její členové si vzájemně účinně pomáhali. Její stanovisko k migraci se ukázalo jako správné a přístup, „který nám chtěli vnutit ze západní Evropy, nefungoval“, řekl dále slovenský premiér. Systém povinných kvót selhal a platit výměnou za nepřijímání migrantů podle něj nepřipadá v úvahu. Ochrana vnějších hranic je také forma solidarity, dodal.

K odmítnutí Itálie a Malty povolit přistání ve svých přístavech lodi Aquarius s více než 600 migranty na palubě Pellegrini řekl, že „bychom měli říct ne“ unijnímu financování nákladného záchranného systému, díky němuž „ti, kdo se vydají na cestu přes vodu, mohou automaticky počítat s tím, že budou zachráněni a dostanou se do EU“.

 

Postup vůči těm, kdo přicházejí do Evropy, by měl být podle předsedy slovenské vlády jasně definován. Odmítnutí Itálie a Malty přijmout tuto loď „byl jen začátek“, je nezbytné posílit vnější hranice EU, dodal.

Podobné stanovisko k této události zaujal i Orbán. „Itálie znovu našla svoji vlastní vůli. Je to velká změna. Přeji hodně štěstí. Itálie má naši naprostou podporu,“ prohlásil předseda maďarské vlády podle rakouské agentury APA.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.