Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Země V4 mají mít právo činit návrhy a nebýt jen pozorovateli, řekl Pellegrini

Země V4 mají mít právo činit návrhy a nebýt jen pozorovateli, řekl Pellegrini

Země visegrádské skupiny (V4) - Slovensko, Maďarsko, Česko a Polsko - mají veškeré právo činit v Evropské unii návrhy k politickým otázkám, místo aby byly pouhými pasivními pozorovateli. Podle agentury MTI to dnes v Budapešti řekl slovenský premiér Peter Pellegrini na tiskové konferenci s předsedou maďarské vlády Viktorem Orbánem.

Slovenská vláda hodlá pokračovat v budování dobrých vztahů s Maďarskem, protože je to v zájmu občanů Slovenska, jeho ekonomiky a regionu, zdůraznil Pellegrini. Podle MTI přitom vyzdvihl důležitou úlohu, kterou Maďarsko v uplynulém roce sehrálo jako předsedající země skupiny V4.

Skupina čelila „mnoha zkouškám“ a její členové si vzájemně účinně pomáhali. Její stanovisko k migraci se ukázalo jako správné a přístup, „který nám chtěli vnutit ze západní Evropy, nefungoval“, řekl dále slovenský premiér. Systém povinných kvót selhal a platit výměnou za nepřijímání migrantů podle něj nepřipadá v úvahu. Ochrana vnějších hranic je také forma solidarity, dodal.

K odmítnutí Itálie a Malty povolit přistání ve svých přístavech lodi Aquarius s více než 600 migranty na palubě Pellegrini řekl, že „bychom měli říct ne“ unijnímu financování nákladného záchranného systému, díky němuž „ti, kdo se vydají na cestu přes vodu, mohou automaticky počítat s tím, že budou zachráněni a dostanou se do EU“.

 

Postup vůči těm, kdo přicházejí do Evropy, by měl být podle předsedy slovenské vlády jasně definován. Odmítnutí Itálie a Malty přijmout tuto loď „byl jen začátek“, je nezbytné posílit vnější hranice EU, dodal.

Podobné stanovisko k této události zaujal i Orbán. „Itálie znovu našla svoji vlastní vůli. Je to velká změna. Přeji hodně štěstí. Itálie má naši naprostou podporu,“ prohlásil předseda maďarské vlády podle rakouské agentury APA.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1