Zítřejší hlasování o brexitu se podle médií ruší. Mayová se chce vyhnout prohře, chystá prohlášení

HalfPageAd-1

ČTK, jj

10. 12. 2018 • 13:56

Britská Dolní sněmovna o brexitové dohodě v úterý hlasovat nebude. S odvoláním na své zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg, stejnou informaci má i hlavní politická redaktorka BBC Laura Kuenssbergová. Mluvčí premiérky Theresy Mayové jen krátce před zveřejněním těchto informací ale prohlásila, že s úterním hlasováním se počítá. Sněmovna na twitteru oznámila, že v 16:30 hodin středoevropského času vystoupí Mayová před poslanci s projevem, což je podle opozičních labouristů očividným signálem odkladu úterního hlasování.

Mobile-rectangle-3

Po Mayové bude hovořit vůdkyně Dolní sněmovny Andrea Leadsomová, která v této parlamentní komoře zprostředkovává vládní agendu, a poté ministr pro brexit Stephen Barclay. Mayová bude hovořit na téma odchod z EU a Barclay o článku 50 lisabonské smlouvy o fungování EU, kterým se odchod Británie z unie řídí.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová v komentáři k možnému odkladu hlasování obvinila britskou vládu ze zbabělosti. „Tohle je přelomový okamžik a projev patetické vystrašenosti konzervativní vlády, která sjela z cesty a nyní se řítí do naprostého zmatku,“ uvedla Sturgeonová v prohlášení. Vyzvala, aby dohodu bezodkladně posoudil parlament, který ji odmítne. „A my nahradíme chaos toryů řešením, které ochrání pracovní místa, životní úroveň a místo Skotska v Evropě,“ dodala.

Místopředseda severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) Nigel Dodds požaduje, aby premiérka vyjednala novou brexitovou dohodu, nebo aby ji nahradil někdo, kdo bude ochotný změnit stávající kurz. DUP vládu Mayové v parlamentu podporuje. „Pokud ještě někdo potřebuje další lekci či ukázku toho, jak nevyjednávat, ať se podívá na dnešní vládní chaos v Dolní sněmovně, kde se bude rušit hlasování o něčem, co se dříve prohlašovalo za jedinou cestu kupředu,“ uvedl Dodds.

Premiérka dopoledne svolala konferenční hovor se svými ministry, na kterém podle některých britských médií chce rozhodnout o možném odkladu úterního hlasování. Mluvčí Mayové ale prohlásila, že podobné konferenční hovory jsou rutinní a že na tom dnešním chce ministry seznámit o svých víkendových jednáních s představiteli dalších unijních zemí.

„Premiérka hovořila o víkendu s řadou vůdců. Mluvila s předsedy (Evropské rady a Evropské komise) Donaldem Tuskem, Jean-Claudem Junckerem, mluvila s (irským premiérem) Leem Varadkarem, mluvila (s německou kancléřkou) Angelou Merkelovou a (s nizozemským premiérem) Markem Ruttem,“ citoval Reuters mluvčí Mayové.

 Mluvčí rovněž prohlásila, že dnešní verdikt Soudního dvora Evropské unie o brexitu na britském postoji nic nemění a že stávající podobu dohody považuje premiérka za konečnou. Stejně se dnes k textu dohody vyjádřil přes svou mluvčí i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Otevírat jednání znovu nebudeme,“ řekla Junckerova mluvčí.

Otevřít jednání, aby mohly být některé části dohody upraveny, odmítá rovněž irský premiér Varadkar. „Dohoda o vystoupení včetně irské pojistky je jediná, která je na stole,“ řekl. Varadkar s odkazem na takzvanou irskou pojistku uvedl, že se nebrání vyjasnění toho, co dohoda obsahuje, ale v takovém případě objasnění nesmí být v rozporu s obsahem ujednání.

SDÍLET

Billboard-bottom-1