ŽIVĚ: Europoslanci řeší Babišův střet zájmů. Brusel přestal Agrofertu vyplácet dotace | info.cz

Články odjinud

ŽIVĚ: Europoslanci řeší Babišův střet zájmů. Brusel přestal Agrofertu vyplácet dotace

Evropský parlament právě debatuje o možném střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše a o eurodotacích pro firmu Agrofert. Z diskuse by mělo vzejít usnesení adresované Evropské komisi, o němž budou poslanci hlasovat zítra. Předběžné návrhy obsahují například výzvy k dočasnému zastavení dotací pro Agrofert či k rychlému a podrobnému prošetření Babišova případu. Sledujte debatu ŽIVĚ spolu s redakcí INFO.CZ.

Dokud nebude situace vyjasněna, nehodlá Evropská komise vyplácet firmám spojovaným s Babišem žádné dotace. Uvedl během rozpravy komisař pro rozpočet Günther Oettinger. Řekl rovněž, že od začátku srpna, kdy platí nová pravidla posuzování střetu zájmů, nebyly v souvislosti s firmou Agrofert žádné dotace vyplaceny. 

Zatímco většina europoslanců v debatě vyzvala EK, aby vůči Babišovi zaujala přísný postoj, podle jiných by měla Praha dostat šanci zjednat nápravu bez politického tlaku europoslanců.

Komisař Oettinger poslance informoval, že údaje o neposkytování dotací zaslal české vládě v dopise, v němž ji zároveň vyzval k urychlené nápravě situace.

Agrofert zatím žádný oficiální podnět neobdržel. „My máme informace pouze z médií. Nikdo nás nekontaktoval, nic dalšího nevíme. Pro nás je důležité, že podle našich právních analýz je vše v souladu s českým právním řádem i s evropským právem. Nevidíme jakýkoliv důvod, proč by měly být dotace pozastaveny nebo vraceny,“ řekl serveru E15 mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Debatu na program EP prosadil klub evropských Zelených, jehož členové se podobně jako řada dalších europoslanců domnívají, že Babiš stále profituje z činnosti Agrofertu, který převedl do svěřenského fondu. Protože zároveň rozhoduje mimo jiné o zemědělských prioritách české vlády, neměla by podle nich firma mít nárok na podporu z evropských fondů.

Podobný názor dala koncem listopadu najevo i právní služba Evropské komise, která situaci pro tento unijní orgán analyzovala. Unijní právníci tvrdí, že Babiš je podle pravidel platných od léta ve střetu zájmů bez ohledu na to, že jeho podniky jsou ve svěřenském fondu.

Spolu se Zelenými se na textu rezoluci vyzývající EK mimo jiné k zastavení poskytování dotací holdingu Agrofert, o níž budou poslanci hlasovat ve čtvrtek, podílela lidovecká poslankyně Ingeborg Grässelová.

„Vítáme studii právní služby a dopis (EK Babišovi), ale požadujeme činy. Žádné další peníze Agrofertu, dokud je narušena hospodářská soutěž,“ řekla dnes poslankyně, která se Babišovým vztahem k Agrofertu a jeho čerpáním dotací zabývá dlouhodobě. Český premiér, který v dopise komisi slíbil situaci řešit, podle poslankyně minulosti již několikrát podobné sliby dal, ale nikdy nedodržel.

Andrej Babiš střet zájmů odmítá. „Žádný střet zájmů nemám, řídím se podle našich zákonů. S Evropskou komisí jsme v kontaktu a já předpokládám, že se to vyřeší,“ řekl už dříve Babiš. Odmítl, že by mohl dotace pro Agrofert ovlivňovat. „(Evropské) fondy jsou kontrolované, Evropská unie tady má auditní orgán. Já vůbec do toho nezasahuju, nemám na to žádný vliv,“ dodal. 

Podle premiéra se někteří europoslanci chtějí před volbami do Evropského parlamentu zviditelnit. „Antibabiš se přenesl z českého Parlamentu do Evropského parlamentu a naši evropští poslanci jsou ti, kteří to tam rádi prezentují a poškozují mě, poškozují naši zemi. Mě to mrzí,“ uvedl Babiš.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud